Приклад України показав, що нейтральний статус не зупиняє Росію від бажання почати війну, — Джердж про рішення Швеції вступити до НАТО

Прапори НАТО і Швеції. Фото: eurointegration.com

Нейтралітет країн дає ілюзорну безпеку. Приклад України показав, що це не працює. Приєднання нових держав до Північноатлантичного альянсу посилює загальноєвропейську безпеку. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.

“Нейтралітет вимагає більше грошей, більше вливання в оборону, тому що колективна оборона дешевша, є розподіл функцій і обов’язків. Хтось приділяє увагу хімічному, біологічному, радіоактивному захисту, як Чехія, хтось — флоту, як Франція, можливо, Британія. А Швеція витрачала на оборону, на власні Збройні сили понад 2% валового внутрішнього продукту, те, що рекомендовано в НАТО. І такі країни повинні забезпечувати себе усім спектром необхідного захисту, тому що більше немає на кого спиратися”, — сказав він.

За словами експерта, раніше була така думка, що нейтралітет діє. Сама форма проголошення нейтралітету давала ілюзорний захист і безпеку.

“Але приклад України показав, що це абсолютно не діє. Україна 2010 року стала позаблоковою нейтральною державою, і Росія 2014 року, розпочавши війну з Україною, напала фактично на нейтральну державу. Тому Фінляндія і Швеція побачили, що сам проголошений їхній нейтралітет жодного впливу і захисту не має. На Росію це ніяк не діє. Якщо Росія захоче почати війну проти цих держав, вона може це все зробити повзучим вторгненням, у гібридний спосіб”, — каже Джердж.

Тим паче, зазначив він, балтійські країни та нові країни-члени НАТО побачили, як російські війська діють в Україні, побачили Бучу, Ірпінь, Маріуполь, як росіяни поводяться з мирним населенням, як вбивають мирних громадян із зав’язаними руками, закопують їх, дітей, які залишилися, потім вивозять до Росії. Ніхто не хоче для себе жодного дня такої ситуації.

“Тому Швеція і Фінляндія ухвалили рішення, стали членами НАТО. Швеція — це велика, економічно розвинена країна з великим військово-промисловим комплексом, з виробництвом власних танків, власних літаків, винищувачів Gripen, з іншими можливостями, з дуже якісними БТРами, зі своїм флотом. Тому для НАТО це великий успіх, це успіх європейців, тому що це посилює загальноєвропейську систему безпеки. Нарешті це посилить безпеку в Балтійському морі. Нейтральні води — це відкриті води для всіх, але якщо Росія вестиме агресивну політику щодо НАТО, то там може настати повне ембарго, повна блокада для російської активності”, — уточнив експерт.

Швеція була нейтральною державою 200 років. Це було важко поміняти, тому що дуже велика данина традиціям, каже Джердж. Водночас, наголосив він, повністю нейтральних держав у світі немає.

“Швеція і Фінляндія, які були нейтральними, мали військово-політичний союз північних країн, куди входили, окрім Швеції та Фінляндії, ще Данія, Норвегія та Ісландія. Ці країни зобов’язалися підтримувати одна одну в безпековому плані. Тобто теоретично, якби на Швецію напала якась країна, а це може бути тільки Російська Федерація, то на захист цієї країни долучилися б окремо Збройні сили Норвегії та Данії. А це вже країни НАТО. Таким чином, опосередковано через цей військово-політичний союз північних країн НАТО теж би взяло під свій захист Швецію. І треба також наголосити, що Швеція дуже часто брала участь у військових навчаннях, маневрах НАТО, фактично своїми стандартами і критеріями вони досягли взаємосумісності з НАТО вже давно. І це було просто політичне рішення для документального оформлення членства”, — резюмував Сергій Джердж.

Читайте також: “Позаду — 200 років нейтралітету і військового неприєднання”: Швеція стане 32-м членом НАТО (ВІДЕО)

Прямий ефір