“Позаду — 200 років нейтралітету і військового неприєднання”: Швеція стане 32-м членом НАТО (ВІДЕО)

Прапор Швеції. Фото: gettyimages.com

Швеція стане 32-м членом НАТО. 26 лютого парламент Угорщини останнім із країн Альянсу ратифікував угоду про приєднання Швеції до блоку. Нейтралітет скандинавської країни зберігався протягом двох світових воєн і холодної війни. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Стокгольм відмовився від політики неприєднання, повідомляє FREEДОМ.

Парламенти всіх країн НАТО проголосували за вступ Швеції до Альянсу. У Стокгольмі цей день назвали історичним.

“Швеція залишає позаду 200 років нейтралітету і військового неприєднання. Це великий крок. Ми вступаємо в НАТО, щоб ще краще захищати все, чим ми є, і все, у що ми віримо. Ми захищаємо нашу свободу, нашу демократію і наші цінності разом з іншими”, — заявив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

Швеція подала заявку на вступ до НАТО одночасно з Фінляндією 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак Туреччина та Угорщина тривалий час блокували вступ Швеції до блоку. Але наприкінці січня 2024 року президент Туреччини затвердив протокол. 26 лютого за ратифікацію заявки Швеції проголосували 188 депутатів парламенту Угорщини, проти — шість.

“Ми схвалимо вступ Швеції до НАТО. Ми підтримуємо ідею про те, що вступ має відбутися. НАТО — це оборонний союз. Ми укладаємо союзи, щоб захищати один одного в разі нападу ззовні”, — наголосив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Швеція стане членом блоку, підтвердив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг. Найближчими днями у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі планують провести церемонію підняття шведського прапора.

“Це історичний день. Він робить НАТО сильнішим, Швецію безпечнішою, а всіх нас — більш захищеними. Він також посилає дуже чіткий сигнал президенту [РФ Володимиру] Путіну, що двері НАТО відкриті. Ми повинні пам’ятати, що він вступив у війну, щоб закрити двері Блоку. Він домігся прямо протилежного. Після приєднання Фінляндії, як ви пам’ятаєте, кордони НАТО з Росією збільшилися приблизно вдвічі. Швеція тепер стане членом, а Україна близька до членства, як ніколи раніше”, — сказав Столтенберг.

“Замість того, щоб визнати, що у Росії нібито є право вето на подальший шлях України, НАТО отримав двох нових членів. Росії це не подобається. Що вони ще зроблять, ми не можемо знати. Ми готові до всього. Ми постійно бачимо кампанії з дезінформації, кібератаки тощо”, — додав Крістерссон.

Швеція в останні десятиліття розширила співпрацю з НАТО. А її членство в Альянсі спростить оборонне планування і співробітництво на північному фланзі альянсу, наголошують експерти. У 2024 році Стокгольм має намір збільшити оборонний бюджет до 2% ВВП.

“Це історичний крок, коли ми залишаємо політику нейтралітету, яка добре служила нам довгий час. Але в нинішній ситуації з безпекою в Європі — це правильний шлях”, — зазначив заступник командира батальйону Збройних сил Швеції Стефан Аппель.

У шведів добре оснащена, сучасна армія. Зокрема, у них є Військово-повітряні сили зі зброєю власного виробництва. Країна додасть до НАТО такі ресурси, як новітні підводні човни, пристосовані до умов Балтійського моря, і значний парк винищувачів Gripen. Крім того, географічне положення Швеції відіграє особливу роль завдяки острову Готланд, де розташована шведська база. Звідти можна контролювати практично все Балтійське море.

Читайте також: Хоча б охороняти військові заводи: у Європі розпочалася дискусія про відправку військових НАТО в Україну

Прямий ефір