Прориву і радикального перегляду відносин не буде, — експерт про очікування від візиту Сі до Путіна

Олексій Полегкий. Скриншот: uatv.ua

Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт президента РФ Володимира Путіна стратегічно не вплине на візит глави КНР Сі Цзіньпіна до Москви. З РФ підкреслюється “вічна дружба”, хоч і глобальних змін у співпраці країн не буде. Таку думку сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

“Китай не є союзником жодної з країн, і ця позиція вкорінена і взагалі в такому баченні себе у світі. Китай — це як називалося “серединне царство”. Тобто це царство, яке перебуває не посередині, а в центрі світу. І ця ситуація диктує бачення Китаєм себе і світу навколо. Тому в Китаю немає союзників. У Китаю є партнери, є стратегічні партнери. І, як згадувалося, Україну, зокрема, називав китайський МЗС стратегічним партнером. Те, що з Росією, звісно, підкреслюється оця вічна дружба тощо, — це риторично підносить цю їхню співпрацю. Але радикального перегляду відносин тут немає і не буде. Мені взагалі статті і Путіна, і Сі Цзіньпіна радше нагадали радянські якісь заголовки. Риторично важливі речі й абсолютно беззмістовні з точки зору реального наповнення. Тобто, по суті справи, ні в статтях немає нічого нового, ні в самому візиті я не очікую, що тут будуть якісь прориви”, — сказав він.

Експерт зазначив, що Китай намагається постійно бути дуже послідовним, відповідальним політичним гравцем на міжнародній арені.

“Це два таких стовпи, які Китай всіляко підкреслює, повторює і будує свою міжнародну політику навколо цього. Але тут сила може бути слабкістю. Те, що Китай є таким послідовним партнером, він стратегічно діє, будуючи свою політику на 10-річчя тощо. У якихось моментах це сильний бік, але в ситуації постійно мінливого світу, до того ж дуже швидко мінливого, ця сила може ставати слабкістю”, — каже Полегкий.

Він пояснив, що якщо для кінця ХХ століття ця послідовність, довга стратегічність, передбачуваність дій Пекіна була для Китаю виграшною, то у ХХІ столітті, столітті дуже високих швидкостей, ця стратегія може виявитися досить проблематичною.

“Тому що ситуація змінюється настільки швидко, що така велика неповоротка машина, як Китай, перестає відповідати актуальним викликам, втрачає свою динамічність. І цей візит зокрема… ситуація вже змінилася, змінилася рамка, в якій відбувається ця зустріч, змінився навіть статус того ж Путіна. Так, формально це всього лише висунуті підозри, ордер на арешт, навіть не рішення суду, але для всього світу це дуже великий сигнал, що ця людина перестала бути легітимною для відносин”, — підсумував Олексій Полегкий.

Читайте також: Китай не потребує жодних союзників, він бачить Росію як попутника, — політолог про військову допомогу

Прямий ефір