Президентські вибори, “Податковий Майдан”: що сталося в Україні в 2010 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

2010-ий рік побив температурний рекорд. Влітку – 42 градуси вище нуля, що спровокувало підвищення цін на кондиціонери. Запам’яталися людям також президентські вибори, яскраві політкампанії кандидатів і казуси на наступній інавгурації. “Податковий Майдан”, протести по всій країні, бійка у Верховній Раді під час ухвалення документа – все це також стало частиною 2010 року.

Про це розповідаємо у новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Отже, в 2010 році в Україні – найспекотніше за 30 років літо ­– плюс 42 градуси. Запросто можна було підсмажити стейк на даху авто. Популярність теми “спека”, за даними пошукових систем в 2010-му, поступиться тільки президентським виборам. 75 тисяч разів на день українські користувачі цікавилися, коли ж закінчиться пекло.

Також лідерами за запитами українців стануть кондиціонери і вентилятори. Ціни на них збільшаться у два рази, але техніки все одно на всіх не вистачатиме.

Політична “спека” – президентські вибори. У тріумфаторів помаранчевого Майдану-2004 – Віктора Ющенка – лише п’яте місце, Юлії Тимошенко – друге. На першому місці – Віктор Янукович. Він переможе і у другому турі.

“До певної міри Ющенко став жертвою, тому що виникло це його протиборство з Юлією Тимошенко. З одного боку, він ненавидів Юлю, це було вимушене партнерство, а з іншого боку, Юлія Володимирівна ненавиділа і Порошенко, і Ющенко. Ось це різноголосся в одній команді, скоріше воно навіть стало причиною поразки “помаранчевих” і приходу до влади Януковича в 2010 році “, – каже журналіст Наталя Лігачова.

Вже незабаром Конституційний суд скасує реформу 2004-го року. Ту, яка обмежувала права президента на користь парламенту. Так Янукович повертає собі максимальні повноваження, такі ж, як були у Леоніда Кучми.

Також рік запам’ятався “Харківськими угодами”.

“У чому там хитрість – там була закладена формула розрахунку свідомо не вигідна для України. Тобто за цією формулою, у нас завжди виходив дорогий газ, і, ясна річ, коли Янукович став президентом, він намагався за допомогою Харківських угод це врегулювати, але Путін його обдурив. Ну а як він хотів. Не дивлячись на те, що Україна мала право отримувати газ зі знижкою по 100 доларів за 1000 кубометрів, Путін постачав газ до Німеччини дешевше без знижки, ніж в Україну, це робилося навмисне “, – говорить економіст Олександр Охріменко.

В Україні починаються мітинги проти “Крим – в обмін на газ”.

В 2021-му році Держбюро розслідувань повідомить Януковичу і Азарову про підозру в зраді за Харківські угоди – заочно, тому що обидва вже сім років, як перебувають у Росії.

Також в цьому році відбувся “Податковий Майдан”. Підприємці вимагали накласти вето на новий Податковий кодекс. 15 тисяч розгніваних підприємців живуть на майдані. Філії протесту – по всій країні, від Львова до Луганська.

2 грудня Податковий кодекс був прийнятий у новій редакції. А ще через день – наметове містечко розігнали під приводом встановлення новорічної ялинки. Подібним чином спробують діяти через три роки – але із зовсім іншим результатом.

У 2010-му українці встановлюють силові, кулінарні та навіть велосипедні рекорди. Так, чемпіонат Європи з легкої атлетики, спринтерська естафета – і “золоті” в прямому сенсі українки – Юлія Олішевська, Ольга Земляк, Наталія Пигида та Аліна Логвиненко.

Перемога року в футболі – чемпіон України “Шахтар” вперше проходить груповий турнір Ліги чемпіонів, залишивши позаду лондонський “Арсенал”.

Крім цього, диво-борщ об’ємом 4 тисячі літрів потрапляє в Книгу рекордів України.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір