Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк в інтерв’ю російському виданню “Комерсантъ” розповів про те, що Росія та Україна наблизилися до компромісу в перемовинах, зустріч президентів РФ та України Володимира Путіна та Володимира Зеленського може відбутися після погодження підсумкової мирної угоди, а також закінчення роботи перемовників та глав МЗС двох країн. Про це повідомив головний редактор UATV Олексій Мацука в Telegram.
“Володимир Зеленський бере на себе відповідальність за всі наші оборонні ініціативи, за управління державою у воєнний час. Він створив, фактично, повноцінний військовий кабінет, який є дуже ефективним і працює майже цілодобово. І, безумовно, президент України наполягає на двосторонніх переговорах президентів Росії та України, де вони зможуть остаточно домовитися про якісь взаємні компроміси, але з погляду інтересів України, тому що Україна найбільш постраждала країна. Підписи (під мирною угодою), я так розумію, ставитимуть саме президенти України та Росії”, – припустив Подоляк.
При цьому радник голови ОПУ не відкидає участі у процесуальних питаннях третіх країн.
“Це не просто якийсь маленький конфлікт локального типу. У те, що відбувається, залучені – безпосередньо чи опосередковано – багато країн. Вони беруть участь як посередники – неформальні, формальні, активно ухвалюють санкційні пакети. Вони вже надають пряму чи непряму допомогу Україні, проводять постійні взаємні консультації. Ці країни, які з Україною та Росією вирішуватись проблему виходу до мирної угоди, вже залучені 100% до цієї проблеми. Там не буде потреби якось їх додатково залучати, щось розповідати. Вони можуть сісти за стіл перемовин будь-якої миті й буквально одразу долучитися до підсумкової роботи, до підписання попереднього підсумкового документа. Я тут проблем не бачу”, – наголосив Подоляк.
Радник голови ОПУ уточнив, що представники обох країн домовилися не розголошувати інформацію, допоки не буде узгоджено позицій щодо основних питань.
“Я думаю, що буквально ще день-два – і ми окреслимо все це. Я прихильник того, щоб не розголошувати інформацію, яка не є на 100% підтвердженою в повному обсязі. Якби це були якісь торгові конфлікти або просто дипломатичні перемовини, то, можливо, щось можна було б уже розголошувати з огляду на інформаційні інтереси, але тут дуже важка ситуація, тому що багато країн (зокрема Росія та Україна) повинні будуть узяти на себе цілу низку зобов’язань. І тут бажано дійти до кінця та отримати повний юридично збалансований пакет, щоб не спричинити роздратування ні в кого”, – пояснив Подоляк.
Сторони, за його словами, проводять регулярні відеоконференції, також для переговорного процесу створено робочі групи – “почали про щось говорити, а не кидати ультиматуми”. На сьогоднішній день робочі групи опікуються юридичним урегулюванням підсумкових документів.
“Він (підсумковий документ) повинен містити кілька позицій. Насамперед, позиції, що стосуються припинення власне війни як такої. Другий пункт – процедура, швидкість за часовими параметрами виходу російських військ із території України. Третя частина – це мирна угода. Яким чином буде гарантовано мир. І тут повертаємось до ключового моменту, навколо якого все і обертається, – гарантії безпеки для України, щоб такі ситуації не повторювалися”, – сказав Подоляк, уточнивши, що РФ, зі свого боку, також хоче отримати гарантії безпеки, маючи “свої страхи щодо цілої низки глобальних військових союзів”.
У перемовинах обговорюють ще один – четвертий – компонент.
“Це, звісно, обговорення масштабних інфраструктурних руйнувань, які є по всій країні. У нас же, на жаль, попри всі заяви про те, що ударів завдають лише по військовій інфраструктурі, ударів завдавали дуже часто, і останнім часом особливо інтенсивно, по цивільній інфраструктурі, її суттєво зруйновано, особливо в прикордонних областях, у частині центральних областей, відповідно, мають бути чітко прописані компенсаторні механізми: за рахунок чого і з якого бюджету все це відновлюватимуть. Це, вибачте, суми у мільярдах доларів, якщо беремо попередню оцінку”, – повідомив Подоляк.
Радник голови ОПУ анонсував четвертий раунд перемовин між Україною та РФ найближчим часом. Попередні три раунди відбулися 28 лютого, 3 та 7 березня. За їхніми результатами, сторони домовилися про створення гуманітарних коридорів для евакуації мирних жителів.
Нагадаємо, Росія вже завдала Україні збитків на 119 млрд доларів, наголосили в Мінекономіки України.
Українська армія отримає додаткові 500 млн євро допомоги від ЄС – Борель
Підігруючи Путіну, Лукашенко вчиняє державну зраду – експерт
Читайте також: Мережко: Путіну та його спільникам готують міжнародний трибунал – йдеться про новий Нюрнберг