Після 500 днів війни: Зеленський анонсував саміт української формули миру (ВІДЕО)

Саміт G7 у Хіросімі. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський на саміті “Великої сімки” (G7) у Хіросімі (Японія), запропонував провести саміт української формули миру в липні 2023 року. Тоді з початку повномасштабної війни мине 500 днів, інформує FREEДОМ.

Саміт готовий провести Копенгаген. Про це повідомив закордонних справ Данії Ларс Расмуссен. За його словами, до участі в саміті союзники намагаються схилити й Китай.

У Євросоюзі підкреслюють, що тільки українська формула миру може стати відправною точкою для завершення війни з Росією.

Формула миру стала головною темою сесії саміту G7 “Назустріч мирному, стабільному і квітучому світу”.

“Україна запропонувала формулу миру, чесну і реалістичну. Її перший пункт — радіаційна та ядерна безпека. Росія повинна відмовитися від радіаційного та ядерного шантажу світу, повинна передати атомну станцію, яку зараз окупує, під повний контроль України та МАГАТЕ. Загалом у нашій формулі миру 10 пунктів і зміст кожного підтриманий резолюцією Організації Об’єднаних Націй”, — заявив Зеленський.

У Хіросімі він закликав міжнародну спільноту, зокрема країни Глобального Півдня, до широкої підтримки України.

А прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида, зі свого боку, звернувся до Пекіна (столиця Китайської Народної Республіки) із закликом сприяти у спільному розв’язанні глобальних проблем і висловив занепокоєння з приводу можливого поглиблення російсько-китайського військового співробітництва.

“Знаменно, що члени G7 змогли продемонструвати непохитну солідарність з Україною, запросивши президента Зеленського до Японії. Він підтвердив важливість вільного і відкритого міжнародного порядку, заснованого на верховенстві закону, і послав світові сильний сигнал про наш намір відстоювати його”, — заявив Кішида.

Українську формулу миру підтримують і в Європі.

“Я очікую, що лідери згуртуються навколо двох основних принципів. Перший полягає в тому, що ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. І другий принцип — “нічого про Україну без України”. Здебільшого це має виражатися у стабільній фінансовій підтримці, звісно, і після 2023 року, а також у прискореній військовій підтримці, орієнтованій на теперішній час. А “нічого про Україну без України” означає дуже сильну підтримку мирної формули українського президента Володимира Зеленського. Ми ніколи не повинні забувати, що Україна — це країна, яка зазнала жорстокого вторгнення, і тому саме Україна повинна встановити основні принципи справедливого миру”, — пояснила Урсула фон дер Ляєн.

У листопаді 2022 року Володимир Зеленський представив формулу миру на саміті “Великої двадцятки” (G20) в Індонезії. План із десяти пунктів пропонує розв’язання найважливіших проблем — забезпечення радіаційної, ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки. Україна наполягає на звільненні всіх полонених і депортованих, відновленні територіальної цілісності країни й міжнародного порядку, виведенні російських військ і припиненні бойових дій. В українській формулі миру йдеться про протидію екоциду та про справедливість. Спеціальний трибунал має судити за злочин агресії режим, який розв’язав невиправдану і неспровоковану війну проти суверенної України.

“Той, хто став на шлях терору, сам із нього не сходить. Ось чому потрібні наша формула миру і міжнародне право. Поки російські загарбники залишаються на нашій землі, ніхто не сяде за стіл переговорів із Росією. Колонізатор повинен піти геть. Але у світі є сила, достатня для того, щоб крок за кроком змусити Росію відновити мир. Ми довели це”, — сказав Зеленський.

Кілька днів тому українську формулу миру підтримали 46 країн-учасниць саміту Ради Європи. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, вони привітали прогрес у створенні спецтрибуналу та закликали владу країни-окупанта звільнити українських громадян, зокрема депортованих українських дітей.

“Уже зараз бачимо, що наші союзники схиляються і підтримують формулу Зеленського. Потрібна ще підтримка Китаю. Якби Китай підтримав формулу Зеленського, тоді ось це б означало, що на Росію все-таки можна впливати”, — розповів експерт-міжнародник Тарас Семенюк.

Про “мирні плани” для України заявили Китай, Бразилія та Південно-Африканська Республіка. Усі вони — партнери Росії. І російські інтереси в їхніх ініціативах явно простежуються. Зокрема, Пекін пропонує заморозити лінію зіткнення і почати мирні переговори. А ще — зняти з федерації санкції та відновити ланцюжки постачань. У мирних пропозиціях Бразилії та Південно-Африканської Республіки (ПАР) не згадується необхідність виведення російських військ з території України.

За словами аналітиків, імплементація української формули миру — єдина на сьогодні гарантія безпеки не тільки для України, а й для всього світу. Комплексний і логічний план Києва може забезпечити довготривалий і міцний мир на континенті.

Читайте також: Посилення підтримки України та зустрічі з лідерами азійських країн — підсумки візиту Зеленського на саміт G7 в огляді експертів

Прямий ефір