Спробою прорвати оборону Харківської області Росія, по суті, зробила собі ведмежу послугу. Військам РФ так і не вдалося досягти успіхів на полі бою, а західні партнери України один за одним дають Києву дозвіл на застосування своєї зброї для ураження цілей на території Росії, повідомляє FREEДОМ.
“Відповідно до міжнародного права, Україна має всі права на те, що вона робить. Це потрібно сказати прямо. Україна зазнала нападу та може захищати себе. Мені здається дивними деякі заяви, що їй не можна дозволяти захищатися”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Однією з головних інтриг донедавна залишалося те, чи дозволить Вашингтон удари по Росії американським озброєнням. США — лідер з постачання зброї в Україну — дозволили ЗСУ використовувати ракетні системи залпового вогню HIMARS, керовані боєприпаси GMLRS та артилерію для атак по території РФ. Старший директор з питань Європи Ради національної безпеки США Майкл Карпентер пояснив, що удари мають бути точковими — по скупченню військ супротивника або військовим об’єктам, що атакують або становлять загрозу не тільки для Харківської області, а й для інших прикордонних районів.
Рішенню значною мірою сприяв візит Ентоні Блінкена до Києва, впевнені в The New York Times.
“Держсекретар Ентоні Блінкен повернувся з протверезної поїздки до Києва і в приватному порядку сказав президенту, що його заборона на використання американської зброї по російській території тепер ставить під загрозу окремі регіони України. За його словами, росіяни скористалися президентською забороною й організували постійні атаки з недоступного місця просто поблизу російського кордону. Але на той час Джейк Салліван, радник президента з національної безпеки, та міністр оборони Ллойд Остін уже дійшли висновку, що географія битви навколо Харкова потребуватиме винятку з жорсткого правила, — заявили високопоставлені чиновники. Салліван та Остін дійшли висновку, що немає сенсу обмежувати українців у відповіді”, — пише The New York Times.
Франція не тільки дозволила бити своєю зброєю по території Росії. Як повідомляє газета Le Mond, президент Емманюель Макрон планує зібрати коаліцію союзників, готових відправити військових інструкторів для навчання солдатів в Україні.
“Як же нам пояснити українцям, що ми плануємо захищати ці міста, наприклад, навколо Харкова, якщо ми скажемо їм, що не дозволено добивати до точок, звідки стріляють ракети? Ми їм кажемо: “Ми постачаємо вам зброю, але ви не можете захиститися”. Ми повинні дозволити їм нейтралізувати військові об’єкти, з яких запущені ракети, і в основному військові об’єкти, звідки атакують Україну”, — сказав президент Франції.
Не всі країни висунули конкретні умови в питанні ударів їхнього озброєння в глиб Росії. Видання BBC з посиланням на власні анонімні джерела припускає, що в деяких випадках може йтися й про далекобійну зброю.
“Велика Британія і Франція, які постачають Україні спільно виготовлені крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow, не обмежили публічно їх використання. А дальність їхньої дії може сягати 250 км. Фактично президент Франції Еммануель Макрон заявив журналістам минулого тижня: “Ми повинні дозволити Україні нейтралізувати військові об’єкти, з яких запускаються ракети”. І така риторика розглядається як дозвіл на використання Storm Shadows, розповів BBC офіцер військової авіації, який вважає за краще залишатися анонімним. Так, за його словами, Україна тепер може завдавати ударів по аеродромах у Курській та Бєлгородській областях, які межують з Україною”, — повідомляє BBC.
При цьому президент України Володимир Зеленський упевнений, що дозволів на використання далекобійної зброї в глиб Росії повинно бути більше, адже війська РФ продовжують використовувати далекобійну артилерію й системи озброєння з десятками тисяч ракет для атак на мирні міста України.
Читайте також: Німеччина дозволила Україні збивати літаки над РФ німецькими ЗРК Patriot
Раніше політолог, віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний заявив, що головне, щоб разом із дозволом на застосування західної далекобійної зброї по території РФ Україна отримала саме озброєння в потрібному обсязі.