Окремий міжнародний трибунал необхідно створити, щоби притягнути до відповідальності всіх російських воєнних злочинців. Про це заявляють представники як української, так і міжнародної системи правосуддя. Все через кількість фактів звірств, вчинених російськими військовими в Україні. А крім них, мають відповісти за скоєне і ті, хто так чи інакше причетний до розпалювання війни, інформує UA.
“Цунами з воєнних злочинів” — так нинішню ситуацію в Україні називають у закордонних виданнях. За 16,5 тис. фактів звірств, скоєних російськими військовими, вже проводять розслідування. Фігуранти цих справ — російські солдати, більшість із яких зараз в Україні. Робота з ними ведеться, як і з будь-якими іншими підозрюваними, і починається безпосередньо із затримання.
“Далі повідомляється про підозру, і звичайним чином відбувається розслідування цього злочину. І вже на сьогодні є перші ластівки, перші судові процеси, завершені, в яких ухвалено вироки щодо цих осіб. І загалом, це вже така реалістична ситуація, коли вже цю конкретну особу, цього конкретного злочинця, конкретного солдата Російської Федерації, притягнули до відповідальності”, — розповідає суддя Верховного суду України Олександра Яновська.
Крім того, ще понад 620 росіян підозрюють у злочинах агресії. Це — політики, пропагандисти, офіцери, словом, усі ті, хто так чи інакше причетний до розпалювання війни. Судитимуть їх заочно, адже всі вони перебувають на території Росії. Те саме стосується і тих російських військовослужбовців, яких не вдасться затримати в Україні. Притягти їх до відповідальності, на думку експертів, буде можливо вже після закінчення війни.
“Правосуддя на повну силу має працювати після завершення стадії війни. Зараз ми можемо висувати таку гіпотетичну теорію, як це має статися, але це бажана ідея — вона повинна ґрунтуватися на конкретних факторах. І знову ж таки, повторю, ці фактори — реалістичність залучення до відповідальності та відбування покарання. І все це має бути в комплексі”, — коментує виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Не всі російські солдати є воєнними злочинцями. Такий статус стосується лише тих, хто порушує закони ведення війни. Однак і їхня кількість настільки величезна, що з ним не впорається жоден суд у світі.
“Це Нюрнберзький процес з погляду просто масштабу порушення міжнародного порядку, заснованого на правилах, яке було скоєно Росією під час цього вторгнення. Навіть найкраще забезпеченій ресурсами прокуратурі буде важко впоратися з таким масштабом задокументованих злочинів”, — зазначила посол США з глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак у коментарі виданню Foreign Policy.
Створення окремого міжнародного трибуналу щодо воєнних злочинів Росії дозволить не лише залучити набагато більше фахівців, але й притягти до відповідальності осіб із дипломатичним імунітетом, зокрема Володимира Путіна.
Читайте також:
Подоляк розповів, за яких умов можуть розпочатися переговори між Україною та РФ
Рєзніков — в інтерв’ю The Economist: Україна потребує допомоги негайно, бо день сумнівів вимірюється кров’ю українців
Сомалі загрожує голодна смерть через посуху та блокування українських портів Росією