Одна з головних причин, через яку люди, особливо старшого віку, не хочуть виїжджати з-під обстрілів — розуміння, що життя доведеться починати з нуля. Також має місце брак інформації, у тому числі і про ризики опинитися під окупацією. Є й ті, хто потенційно готовий до співпраці з окупантами. Такою думкою в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA поділилася виконавча директорка громадської організації “Східна правозахисна група” Віра Ястребова.
Вона зазначає, що, наприклад, з Бахмута, який зараз перебуває під постійними обстрілами, люди не евакуюються, зокрема тому, що в 2014-му році місто не зазнало руйнувань і терору з боку незаконних збройних формувань. Люди там не розуміють ризиків окупації. Є й інші причини.
“Люди старшого віку зневірилися і для себе не бачать можливості… далі своє життя починати з нуля, не хочуть. У депресивному стані перебувають, з одного боку. А з іншого боку, можливо, брак інформації, і якась безтурботність, відчуття, що це все обійдеться, і все буде добре. Все-таки люди не хочуть втрачати все, що нажили за все своє життя, і розуміють, що мародери не сплять”, — каже Ястребова.
Разом з тим, вона зазначає, що є й ті, хто чекає на окупантів, принаймні не виключають для себе можливості з ними співпрацювати.
“Є окремі особи, які налаштовані, можливо, потенційно на співпрацю, які не віддавали трудові книжки до останнього своїм працівникам, які говорили про те, що давайте ми не перевозитимемо свої підприємства, ті ж виші в Бахмуті. Давайте ми номінально закріпимося у Дніпрі, а поки що тут посидимо”, — зазначає правозахисниця.
На її думку, сукупність цих факторів: боязні все втратити, нестачі інформації, потенційної готовності до колаборації — призводить до значної кількості людей, які залишаються вдома під обстрілами Російської Федерації. Ястребова також висловила впевненість у тому, що Служба безпеки України провела моніторинг тих керівників, які чекають на окупантів.
“Я думаю, що вони вже всі “на олівці”, і кримінальні провадження щодо них не змусять на себе довго чекати. Тому в них останній шанс схаменутися і уникнути покарання, не стати колаборантами і не утримувати біля себе людей штучно, маніпулюючи колективами”, — зауважила правозахисниця.
На її думку, виїжджати потрібно не лише з Донецької, а й з інших областей, де є загроза життю.
“Якщо ви розумієте, що немає укриттів, які б дозволили вам перечекати повітряну тривогу чи обстріли Російської Федерації, то, звичайно ж, краще все-таки виїхати, дати можливість цілеспрямовано, якісно нашим Збройним силам України звільняти нашу землю і не ставати живим щитом, не потрапляти у заручники”, — каже виконавча директорка “Східної правозахисної групи”.
Вона також зазначила, що у 2014 році масовий виїзд мешканців Донбасу на підконтрольні Києву території дозволив, серед іншого, поламати тезу російської пропаганди про те, що нібито люди з Донецька та Луганська чекали на Росію.
Нагадаємо, експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, що в Європі процес відмови від російських енергоресурсів уже запущений. Наприклад, зараз відбувається перенастроювання логістичних ланцюжків постачання газу з інших країн-експортерів.
Збір урожаю-2022 та робота “зернового коридору” — подробиці
Читайте також: Amnesty International не виконала своїх обов’язків після теракту в Оленівці — Лещенко