“Не можна толерувати безкарність Росії”: Кулеба попередив ОБСЄ про ризики теракту на ЗАЕС

Дмитро Кулеба. Фото: mfa.gov.ua

Окупація та ризик вчинення Росією теракту на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) ставить під загрозу весь простір ОБСЄ. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час онлайн-виступу на Конференції головування ОБСЄ з огляду питань безпеки, інформує FREEДОМ.

“Сьогодні Росія погрожує Україні та всьому простору ОБСЄ радіаційним інцидентом на Запорізькій атомній електростанції. Що б не говорила російська пропаганда, саме Росія і лише Росія має сьогодні мотивацію та засоби для того, щоб вчинити інцидент на ЗАЕС”, — наголосив міністр. 

Кулеба також акцентував, що, окупувавши атомну станцію та перетворивши її на військову базу, Росія використовує ЗАЕС як інструмент ядерного шантажу. 

“Не знаю, що ще має відбутися, щоб держави-учасниці ОБСЄ визнали очевидне: Росії не місце за цим столом”, — наголосив він. 

Три тижні тому російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, спричинивши найбільшу технологічну катастрофу в Європі за десятиліття та злочин екоциду, нагадав глава українського МЗС.

Цей терористичний акт, вважає Кулеба, вивів воєнні злочини Росії на новий щабель, а справжній масштаб його наслідків для людей та навколишнього середовища можна буде оцінити лише згодом. 

“Не можна толерувати безкарність Росії, незаконне утримання співробітників ОБСЄ, крадіжку понад 70 автомобілів організації. Не може бути дискусій з країною, чий президент перебуває в розшуку МКС за воєнний злочин викрадення українських дітей. Не може бути сподівання на цивілізований діалог із країною, яка завдає інтенсивних ударів ракетами та дронами по густонаселених житлових масивах, вдається до масових звірств, тортур, зґвалтувань та залякування цивільного населення. Не може бути пошуку порозуміння з агресором, який намагається знищити українську державність та національну ідентичність”, — наголосив міністр закордонних справ.

Україна не має вибору, окрім як боротися за свою свободу та відновлення територіальної цілісності, додав Кулеба.

Він нагадав, що Україна має цілісне бачення відновлення справедливого та тривалого миру — все це викладено в формулі миру президента Володимира Зеленського. 

Тож очільник МЗС України закликав ОБСЄ активно брати участь у втіленні мирного плану Києва.

“Ми живемо у час викликів, коли дискусії без прагматичних рішень більше не працюють. Якщо ми хочемо зберегти ОБСЄ і нашу колективну відданість цінностям і принципам Гельсінського заключного акту, потрібно знайти спосіб призупинити участь Росії в ОБСЄ”, — резюмував міністр.

Читайте також: Росія може вчинити теракт на ЗАЕС — ймовірні сценарії від ГУР та оцінки експертів (ВІДЕО)

Прямий ефір