Навіщо РФ розмістила на території Білорусі “Орешник”, пояснив Вячорка

Уламки ракети "Кедр"/"Орешник". Скриншот: ap.org

Росія, розміщуючи “Орешник” на території Білорусі, займається ядерним шантажем країн Європи, насамперед. Крім того, таким чином Кремль намагається контролювати Білорусь, бо розуміє — ситуація в країні може змінитися. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив білоруський журналіст, політичний діяч і радник Світлани Тихановської Франак Вячорка.

Він зауважив, що на Україну ядерний шантаж не діє, крім того, вона підготовлена до будь-яких атак і провокацій з боку Білорусі.

“Це форма ядерного шантажу проти країн НАТО насамперед. Це адресується сусідам Білорусі, але також центральним і західноєвропейським країнам, щоб відтягнути увагу від України, відтягнути підтримку для України. Щоб підтримати популістські проросійські сили та партії в Європі, які пропонують: “Давайте ми тут поступимося Путіну, бо він такий грізний і страшний, не будемо з ним сваритися і не будемо підтримувати Україну”. Це все частина гібридної війни, яку Москва веде проти європейських країн досить давно і веде на найрізноманітніших фронтах одночасно, втручаючись у вибори, лякаючи, запускаючи своїх проксі в політичні процеси різних країн”, — вважає Вячорка.

За його словами, “Орешник” і ядерна зброя — це дві головні лякалки, які використовує російська пропаганда.

“Треба розуміти, що це порушення також домовленостей про нерозповсюдження ядерної зброї. Але також у Росії є інша мета — присутністю “Орешника” та ядерної зброї зафіксувати свій контроль над Білоруссю. Вони розуміють, що Лукашенко слабкий, вони розуміють, що в Білорусі ситуація може змінитися, що суспільство не підтримує війну і Росію, але їм треба якомога більше таких якорів закинути в Білорусь, щоб навіть після Лукашенка було складно Білорусь вирвати з лап Росії”, — пояснив журналіст.

Він додав, що під час зустрічі лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн обговорювалося питання, що однією з вимог мирної угоди з РФ має бути виведення російських військ не лише з України, а й з території Білорусі.

“Тільки тоді можна говорити про якусь безпеку. Якщо російські війська залишатимуться на білоруській території, загроза проти Литви, Латвії та Польщі, і в першу чергу проти України, залишатиметься завжди. Це як російський балкон над європейськими країнами”, — констатував Вячорка.

https://www.youtube.com/watch?v=jlaBjhJY9eo

Читайте також: Імовірне місце знаходження “Орешника” в Білорусі вказали опозиціонери

Раніше диктатор Олександр Лукашенко заявив, що в Білорусі на бойове чергування поставили ракетний комплекс “Орешник”. За його словами, розгортання установки — це частина тісної військової співпраці Мінська з Москвою. Також Лукашенко нагадав, що в Білорусі вже розміщено тактичне ядерне озброєння, а тепер до цього переліку додається і новий ракетний комплекс.

Президент України Володимир Зеленський 19 грудня, перебуваючи з візитом у Варшаві, зазначив, що в Києві точно розуміють, де “Орешник” перебуватиме в Білорусі. Він нагадав, що Україна заздалегідь попереджала європейських та американських партнерів про наміри Росії розмістити цей комплекс у Білорусі, і демонструвала можливий радіус його дії.

Читайте також: Білорусь лякає Україну та Європу “Орешником” — думка експертів

Прямий ефір