Наслідки перебування росіян на Запорізькій АЕС доведеться ліквідувати довгі місяці, якщо не роки — прогноз Омельченка

Запорізька АЕС. Фото: ukrinform.ua

Запорізька атомна електростанція, на сьогодні захоплена росіянами, навряд чи почне працювати одразу ж після звільнення, яке залежить не від резолюцій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), а виключно від дій Збройних сил України. Таку думку сьогодні, 9 квітня, висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.

Діяльність генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі в контексті Запорізької АЕС гість ефіру назвав ефектною, але не ефективною.

“Ми бачимо його постійні поїздки і до України, і до Росії, він постійно спілкується з керівництвом “Росатому”, керівниками уряду Росії, але результатів на сьогодні нуль. Тому я думаю, що тут основні надії на наші збройні сили, тільки вони можуть звільнити цю станцію. Жодні резолюції ООН, жодні резолюції МАГАТЕ, на жаль, на російських терористів не діють і навряд чи діятимуть”, — коментує експерт.

При цьому директор енергетичних програм Центру Разумкова впевнений, що Україна звільнить ЗАЕС до наступного опалювального сезону. Проте відразу подавати електроенергію станція не зможе. Питання не лише у її розмінуванні, а й у відновленні. На його думку, надзвичайно оптимістичним є прогноз, що станція зможе запрацювати восени у разі звільнення її у травні-червні.

“Думаю, що, швидше за все, дуже значна кількість обладнання буде вивезена з цієї станції до Росії або пошкоджена. Тому на відновлення Запорізької атомної станції, швидше за все, потрібно буде не місяць і не два… На жаль, там будуть, я думаю, серйозні руйнування та серйозні пошкодження. Сліди, які залишила по собі російська армія, необхідно буде ліквідувати довгі-довгі місяці, якщо не роки”, — припускає Володимир Омельченко.

Читайте також: Бойові дії навколо станції посилюються, — Гроссі за підсумками візиту на ЗАЕС

Нагадаємо, МАГАТЕ намагається домовитися про демілітаризацію та зону безпеки навколо ЗАЕС, яку окупували і використовують як майданчик для обстрілів російські війська.

Прямий ефір