За майже п’ять місяців війни російські окупаційні війська спромоглися захопити майже всю Луганську область. Здебільшого їм це вдалося внаслідок перекидання на східний напрямок величезної кількості особового складу. Про зміну тактики російських окупантів, їхню поведінку на окупованих територіях та можливі ризики вступу у війну Білорусі розповів керівник військового відділу БФ “Повернись живим” Андрій Римарук в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
— Розкажіть про ситуацію з Лисичанськом. За вашими прогнозами, чим зараз може загрожувати російський наступ? І наскільки можна сказати, що зараз позиції українських військових є надійними і вони можуть давати потужну відсіч?
— Погляньмо спершу на хронологію подій і як усе відбувалося останні три місяці. Ми побачимо, що Росія спочатку намагалася розпорошити наші військові сили практично по всій північно-східній, південній частині України. Потім швидко почала перегруповуватись. Я хочу сказати, що навіть з південного напрямку знято більшу частину, близько 70% підрозділів і перекинуто на північний схід у Луганську область. На сьогодні, якщо проаналізувати дані наших розвідників, пересування російських підрозділів, ми побачимо, що від Харкова до Авдіївки проти нас воює весь центрально-військовий округ Російської Федерації. Плюс до нього на підкріплення вже перекидається спецпідрозділ із Далекого Сходу. І дуже швидко переукомплектовуються підрозділи Західного військового округу, всі сили кидаються саме на цю ділянку. Що буде далі – час покаже. Але Російській Федерації стає дедалі важче вести бойові дії на цьому напрямку. Якщо проаналізувати їхні втрати тільки на цьому напрямку – Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Світлодарська дуга, вони не просто так йшли, а заходили з флангів, штурмували наші позиції, в середньому вони втратили близько двох танкових батальйонів, це понад 60 танків і понад три бригади. Це разом до 15 тисяч людей. Тобто за останні три-чотири тижні штурмів населених пунктів, аби підібратися до Лисичанська та захопити його.
— З урахуванням кількості військових на східному напрямку, скажіть, яке потрібне озброєння для того, щоб російській армії завдавати максимальної шкоди?
— Нам потрібні зенітно-ракетні комплекси з глибиною дії до 300 км. І це озброєння плюс значна кількість боєприпасів — це те, що може зупинити ворога. Ми бачимо, що міжнародна технічна допомога вже працює. Щоб зупинити їхній наступ, були знищені склади в Попасній, в Сніжному, в Торезі. Порушено логістику в Ростовській області, у самому Білгороді, де все місто — це перевалочна база, де всі заправляються і техніка рухається далі. Все це зроблено, але цього мало. Нам треба бити саме по них, відстежувати, знаходити їхні командні пункти, знищувати, і це дозволить зупинити російську армію, просування вглиб Донецької та Луганської області.
— Що ви зараз можете сказати стосовно стану російських військ? І, зокрема, на Сході України.
— Ну, дивіться, російська оборонка як працювала, так і працює, вона зараз навіть працює ще активніше, щоб виготовляти, відновлювати техніку, ремонтувати. Російська Федерація стала на шлях, з якого звернути вже не може. Перетворити державу, наприклад, на Північну Корею, для неї це, напевно, єдиний шлях, що вона зараз і робить. Виїдає свій внутрішній ресурс і все вкладає у високоточне сучасне озброєння. Так, воно дороге, але у них здебільшого це внутрішній закритий цикл виготовлення. Ось ці ж крилаті ракети “Калібр” вони не зупиняють, вони успішно виготовляють. Якби в них закінчувався цей ресурс, вони б там за кілька днів не випускали більше сотні ракет. І вони це робитимуть ще неодноразово. Швидше за все, наважусь спрогнозувати, на жаль, таких випадків буде дедалі більше. Якщо ж ми говоримо про людський ресурс – так, їм стає все важче, бо ті ж полонені, яких наші бійці брали, дають свідчення про те, що на них постійно тиснуть, погрожують розправою їхнім сім’ям, їм самим і посилають їх у бій. Я особисто кілька тижнів тому був свідком того, що на одному з напрямків 50 бійців, дві російські бронетехніки йдуть у наступ, і їх знищують. Наступного дня водночас на той самий маршрут кидають ще 50 людей на штурм, і їх знову знищують. На третій день знову той самий сценарій, нічого не змінюється. Тобто сказати, що вони зомбовані, – ні. Вони просто залякані, у них немає іншого виходу, як іти в наступ. Їм важко набирати нових людей. І дуже важливо нам якраз використати психологічний вплив, переносячи бойові дії саме на територію Російської Федерації. Що частіше ми знищуватимемо військові підрозділи на території РФ із того ж Харкова, Бахмута і з інших точок, то більше це демотивуватиме російських громадян вступати в лави збройних сил.
— Чи вам відомо про поведінку російської армії на тимчасово окупованих територіях?
— На жаль, вони дотримуватимуться цього ж сценарію. Погляньмо, яким нам залишився Маріуполь, Трьохізбенка, Попасна, Станиця Луганська, Щастя, Новотошківка та багато інших міст. Вони зруйновані вщент. Звичайно, зараз Російська Федерація проведе зачистку місцевого населення, повторюватиметься та сама ситуація, як і на тимчасово окупованих територіях вони хапатимуть чоловіче населення і кидатимуть у бій. Таких фактів дуже багато. Якщо ти хочеш відкупитися, щоб тебе не прийняли до збройних сил РФ, ти повинен заплатити близько 25-50 тисяч доларів, тоді тебе проведуть повз фільтраційні центри, дозволять десь там сховатися і спокійно жити. Але навіть не виходити на вулицю, у кращому разі виїхати на територію Російської Федерації, але там твоя доля… Такий самий сценарій може повторитися ще раз. Ці громадяни їм не потрібні. Відповідно цей процес для місцевих жителів буде досить болючим, і мені хотілося б їм просто побажати трошки протриматися. Ми скоро повернемося.
— Вашому благодійному фонду дали добро купувати авіацію. Правильно я висловлююсь?
— Це якщо ми захочемо купувати авіацію.
— Наскільки зараз є потреба закуповувати авіацію для України? Чи все-таки потрібніші ті зенітно-ракетні комплекси з дальністю до 300 км, про які ви говорили раніше?
— Генеральний штаб дуже м’яко виражається. Хочу трохи поправити. Російські війська не залишали острів Зміїний. Вони там просто були знищені. Два різні моменти. Якщо ж ми говоримо про потреби Збройних сил України, то дивіться, є два моменти: є зовнішньополітична та внутрішньополітична ситуація. Ми спираємося на внутрішній оборонпром, який щось виготовляє на внутрішніх виробників, у яких щось купують волонтери. І є зовнішня — це історія матеріально-технічної допомоги від Франції, Німеччини, Англії та США, які виконують список тих коштів, які нам можуть надати. Я дуже сподіваюся, що в тому списку, про який знає досить вузьке коло людей, ЗРК не тільки ті, які вони нам дали вже з радіусом 70-100 км, але є і з великим радіусом дії. Я більш ніж впевнений, що незабаром у цьому списку та у списку ленд-лізу з’являться ще й літаки. Але на сьогоднішній день у нас критична потреба у високоточному озброєнні. Це і безпілотна авіація, і зенітно-ракетні комплекси, це пілотована авіація. Але ми бачимо, що вже першу частину від США ми вже отримуємо досить символічно — це кілька десятків вертольотів серії МІ-8 російського виробництва. У нас буде дуже гарний настрій наших пілотів саме на цій новій техніці російського виробництва знищувати російську армію.
— З огляду на таку активність самопроголошеного президента Лукашенка, як ви вважаєте, чи нападе, чи не нападе?
— Не нападе, однозначно. Більшість підрозділів відмовиться йти у бій. Вони можуть розвернутися на той самий Мінськ. Поясню, чому. Тому що Білорусь не має жодного бойового досвіду. Самі військовослужбовці чудово розуміють, сам наступ передбачає, що твої сили та засоби повинні перевищувати сили та засоби противника як мінімум у п’ять і в десять разів, тому що він обороняється, а ти наступаєш. Однозначно зазнаєш втрат. Вони до цього не готові. Вони чудово бачать силу та засоби, які зосереджені на білоруському кордоні, і вони чудово розуміють та вивчають топографію. Чітко видно, що практично від самої столиці України до міст Рівного, Луцька, до самої Волині з боку Білорусі веде лише три дороги. Навколо ліс та болота. Чи є сенс наступати? Немає жодного сенсу. Навіть якщо їм віддадуть наказ, цей наступ буде короткочасним, а ми скажемо “ласкаво просимо”.
Росіяни погрожують позбавляти батьківських прав мелітопольців, чиї діти не ходитимуть до російських шкіл — мер
Велика Британія підтримує ідею передачі заморожених активів РФ на відновлення України
Читайте також: Росія переслідує противників війни та репресії стають жорсткішими – Черкасов