Через підрив збройними силами Росії Каховської ГЕС у зоні затоплення опинилися туристичні об’єкти, зокрема ті, які перебувають під захистом ЮНЕСКО або охороняються на міжнародному рівні. Про це сьогодні, 7 червня, повідомили в пресслужбі Апарату Верховної Ради України з посиланням на голову Державного агентства розвитку туризму Мар’яну Олеськів, інформує FREEДОМ.
На 80% затоплена територія Національного природного парку “Нижньодніпровський”, який був відомим серед вітчизняних та європейських біологів своїми рідкісними заплавними лісами, болотами та піщаним степом. Як інформує голова Держтуризму, в парку зростали 32 види унікальних рослин, що були включені до Світового Червоного списку МСОП. Найімовірніше, ця унікальна екосистема Європи знищена назавжди.
“Станом на сьогодні рівень води біля островів піднявся на 3 метри на площі понад 77 тис. га. Інтенсивність підтоплення зменшується, але через руйнування дамби вода ще прибуває. Спостерігаються зсуви, перенесення водою продуктів руйнування порід, страждають будівлі та техніка НПП”, — уточнили в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Під затоплення потрапив дім-музей Остапа Вишні у селі Кринки — один з туристичних магнітів регіону. Також у зоні затоплення опинився Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка.
“Затоплена археологічна перлина Херсонщини — давньоруське місто-порт Олешня на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки. Під загрозою затоплення перебуває Очаківська брама — частина оборонних укріплень Херсону, збудована у 1783 році. Пам’ятка архітектури національного значення”, — йдеться в повідомленні.
Також затопленим може бути комплекс “Зелені хутори Таврії”, заснований на місці старовинних хуторів. У цьому місці розташовувався автентичний музей українського народного побуту XV-XX століть, а також знамениті солоні рожеві озера.
“Мальовниче село Тягинка, де до воєнної агресії велися археологічні розкопки та було виявлено поселення епохи бронзи й скіфського часу, а також середньовічне городище, найімовірніше, також опиниться під водою, а унікальні історичні знахідки будуть втрачені”, — зазначається в публікації.
Крім того, частково може бути підтоплена Кінбурнська коса, розташована на території Чорноморського біосферного заповідника, який перебуває під охороною ЮНЕСКО.
“Ця локація з понад столітньою історією природоохоронних традицій, що є домівкою для понад сотні видів птахів та понад семи сотень рідкісних рослин може втрати частину своєї унікальної флори та фауни”, — повідомила Мар’яна Олеськів.
Затоплені Херсонські плавні, що були домом для багатьох видів птахів, які включені до Червоної та Зеленої книги України, а також охороняються на міжнародному рівні.
Читайте також: Села йдуть під воду: яка ситуація у Херсонській області (ВІДЕО)
Нагадаємо, російські війська у вівторок, 6 червня, підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області. Херсонська обласна військова адміністрація оголосила евакуацію з районів потенційного підтоплення. Президент України Володимир Зеленський скликав екстрене засідання Ради безпеки і оборони України. Після підриву окупантами Каховської гідроелектростанції рівень води в річці Дніпро стрімко підіймається. У зоні ризику опинилися 16-17 тис. осіб.