Можливий наступ Росії – оцінки: “5 вопросов” з військовим експертом Олегом Ждановим

Росія може розпочати повномасштабне вторгнення в Україну вже у січні 2022 року. Для цього вона планує залучити близько 175 тис. військових, інформують українські та іноземні розвідки. Про ситуацію на українських кордонах, зокрема, говоритимуть сьогодні, 7 грудня, президент США Джо Байден та голова РФ Володимир Путін.

Як запобігти наступу Росії та що має робити Україна – розповів військовий експерт Олег Жданов у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

– Ризик того, що Росія може піти у наступ, є великим. Такі дані є і в України, і у міжнародної спільноти. Що ви думаєте стосовно цього?

– Станом на сьогодні кількість російських військ вздовж нашого кордону стабільна, ми спостерігаємо за цією обстановкою. Переміщення військ поки що здійснюється в плановому режимі, за даними нашої розвідки. Так, є ймовірність, що, можливо, відбудеться нарощування сил. Але на сьогодні ми цього не спостерігаємо.

– На зустрічі президента США Джо Байдена із главою РФ Володимиром Путіним, яка відбудеться сьогодні в режимі відеозв’язку, обговорюватимуть питання України?

– Я думаю, що обговорюватимуть всю цю інформаційну кампанію, розгорнуту засобами масової інформації, які є рупором керівної Демократичної партії у Сполучених Штатах. Я думаю, одна з причин такої інформаційної кампанії була у тому, щоб підвищити кількість козирів для ведення переговорного процесу щодо України. Зважаючи на погоджений порядок денний, на зустрічі Україна буде не найостаннішим питанням, а, можливо, і першим.

– Чого саме намагається досягти Путін? Чи можна вже зараз розмірковувати, яка головна ціль цього зосередження військ, якщо відкинути варіант із масштабним вторгненням до України?

– Російська Федерація вторглася у 2014 році, і досі вони окуповують частину нашої території. Чого хоче Росія? Росія хоче політичного поглинання України на першому етапі. На другому етапі – створення так званого СРСР 2.0, нової об’єднаної держави. Це ціль Росії. Вона, до речі, не змінюється протягом усіх цих семи років, починаючи з 2014 року.

Сполучені Штати мають абсолютно протилежну мету – не допустити втрати України як партнера Сполучених Штатів, партнера НАТО, партнера Європейського Союзу.

– Водночас у Кремлі заявили, що хочуть отримати від НАТО письмові гарантії, що Україна не вступить до Альянсу. Чому це так важливо для Росії?

– Річ у тому, що зміниться баланс сил. Баланс сил зараз не на користь Російської Федерації. Чому? Тому що ми більше схильні до Заходу та Північноатлантичного альянсу. Той, хто буде партнером України та на чиєму боці буде Україна, той і матиме перевагу на Європейському континенті. Саме континенті. Чому? Тому що наша держава – не лише географічний центр Європи, а й геополітичний центр Європи. Тож і триває таке протистояння за нашу країну.

– Як Україна має чинити в цій ситуації?

– Нам треба поновлювати свій суверенітет. Адже суверенітет країни залежить від того, як вона бачить себе на міжнародній арені. Нам треба виставляти власні вимоги й намагатися добиватися їх виконання, а саме – нам треба визначати Росію як сторону конфлікту на Донбасі, бо вони і є стороною конфлікту. Без Збройних сил Росії жодної війни на сході України не було б. Нам треба офіційно визнавати Крим окупованою територією і ці вимоги треба просувати через наших партнерів і самостійно.

Це буде наша головна політична перемога, якщо ми хочемо дипломатичним шляхом відновити свою територіальну цілісність, зокрема суверенітет.

– Нардепи минулого тижня ухвалили бюджет на 2022 рік. У документі виділено рекордні кошти на оборону. На що їх можуть витратити? Які витрати на оборону у пріоритеті?

– Якщо ми подивимося, то за останні 7 років щороку бюджет на оборону більший за попередній на 5-10%. Це, на жаль, стає нормою. Це бюджет на підтримку боєздатності Збройних сил України, їх часткове переозброєння та часткове переформатування під стандарти НАТО. Тому це більший бюджет для забезпечення життєдіяльності армії.

Треба створювати державні програми з переозброєння та реформування Збройних сил. Головне завдання, з чого треба почати, – представити модель Збройних сил майбутнього, які забезпечать, перекриють усі виклики, які ми сьогодні виклали з вами у концепції національної безпеки України. І це стане нашим маяком для руху наперед.

– Скільки часу потрібно, щоб Україна повністю перейшла на стандарти НАТО?

– До 2023 року ми маємо повністю завершити впровадження процедур планування та організації ведення бойових дій та закінчити повністю зміни організаційно-штатних структур Збройних сил України за стандартами НАТО та Міністерства оборони. Тож з організаційного погляду в нас проблем немає, ми рухаємося. 

До кінця 2023 року наша оргштатна структура та питання процедур відповідатимуть стандартам НАТО. Питання у технічному оснащенні та укомплектованості Збройних сил.

Прямий ефір