Москва намагається розмити український мирний план — розбір Чаленка

Ігор Чаленко. Скриншот: uatv.ua

Москва намагається розмити центристський український мирний план. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

“Цілком очевидно, що зараз Москва і за треком із Китаєм, і за треком, наприклад, із Туреччиною, намагається розмити центристський український мирний план, підготовку до Глобального саміту миру. А я нагадаю, що Україна офіційно запросила Китай узяти участь, таке саме запрошення було озвучено і Швейцарією як країною, що прийматиме перший Глобальний саміт миру. Плюс знову-таки, нещодавно була Генасамблея ООН, де актуалізували якраз тему нашої пропозиції, та вказали, що насправді зараз розвивається цей мирний трек, запропонований Україною, в руслі міжнародного права, в руслі статуту ООН. І знову ми бачимо розмови в Москві, що це все не так, треба розмовляти по-іншому”, — сказав він. 

Чаленко нагадав про заяву України, що Російську Федерацію буде запрошено на другий Глобальний саміт миру після того, як близько 160 держав зможуть сформулювати об’єктивні, справедливі умови для початку переговорів. На його переконання, Росія цього боїться та зараз використовує всі важелі впливу, щоб не дати Україні сформувати сильну позицію для старту цих переговорів.

“Тому вона робить зараз усе, щоб зірвати цей процес. Звичайно ж, у західних країнах існують сили, які дотримуються позиції, що краще припинити стріляти зараз, не має значення — коштом українських національних інтересів, коштом інтересів українського народу, вони просто хочуть далі займатися з Росією business as usual та в такий спосіб думають, що зупинять ситуацію. Ми вже проходили це, кілька кіл”, — сказав політолог.

На його думку, “Мінськ-1” та “Мінськ-2” показали, що Російська Федерація завжди використовує слабкість іншої сторони для того, щоб підготуватися та завдати досить серйозного нового удару, набагато потужнішого. Чаленко вважає, що на даному етапі йдеться вже навіть не про Україну, а про фактично гібридну агресію проти європейської частини НАТО.

“І на це треба зараз чітко давати відповідь й давати випереджувальну відповідь з погляду НАТО, але посилюючи підтримку України. Це єдина зараз можливість зупинити Російську Федерацію”, — сказав він. 

Чаленко наголосив, що Росія не хоче справедливих переговорів, вона намагається максимально затягнути політичні рішення щодо виділення західними країнами додаткової підтримки України.

“У такому випадку Російська Федерація просто думає повторити цей трюк весни 2022 року, коли дефіцит, снарядний голод буде змушувати Україну домовлятися на невигідних для себе умовах. Але очевидно, що ми пройшли далеко вперед. Дипломатична безпекова матриця з погляду ось цих наших договорів про співробітництво у сфері безпеки, які зараз Україна активно підписує, насправді виводить майбутні переговори на зовсім інший рівень. І я думаю, що Російська Федерація зараз не доб’ється нічого, що вона собі ставить у план”, — сказав політолог. 

Читайте також: Можливе запрошення Росії на другий Глобальний саміт миру прокоментував політолог

Нагадаємо, після переговорів з представником Росії 2 березня спеціальний представник уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуей заявив, що війна в Україні повинна “вирішуватися шляхом переговорів”.

Прямий ефір