Мобілізація “розпалюється”: облави на чоловіків продовжуються, а російські військкомати горять дедалі частіше

Мобілізація в Росії не перестає дивувати. Щоправда, “сюрпризи” неприємні. У ЗМІ регулярно з’являються новини про те, як закликають чоловіків, які згідно із законом та здоровим глуздом не повинні бути мобілізовані серед перших. Цифри про втрати російських військових в Україні теж не вселяють впевненості перед відправкою на фронт — і вже не важливо, чи добровільно людина йде воювати, чи з примусу. Тим часом вирішено, що російські військкомати охоронятиме Росгвардія. Це пов’язано з підпалами, що почастішали.

Частішим стає і відверте насильство на військових об’єктах РФ. У суботу, 15 жовтня, стався масовий розстріл на полігоні Західного військового округу у Білгородській області. Нібито кілька людей відкрили стрілянину по товаришам по службі. В результаті 11 солдатів загинули та ще 15 постраждали. У міністерстві оборони РФ назвали це “терористичним актом, вчиненим громадянами однієї з країн СНД”.

Обстановка розжарюється

У Кремлі не розкривають подальших планів, не кажуть, скільки ще таких “часткових мобілізацій” планує оголосити російський президент. А чиновників на місцях, мабуть, мало турбує те, кого відправляти на війну насамперед. Порядки денний приходять людям з інвалідністю, хворим на тяжкі хронічні захворювання, “заброньованим” і так далі. Наприклад, помилково вже мобілізували більше ста багатодітних батьків, незважаючи на відстрочку, прийняту міністерством оборони РФ.

На всі казуси комісари відповідають, що винні самі військовозобов’язані, які не повідомляють, що у них виникла підстава для відстрочення — наприклад, інвалідність чи кілька дітей. Відповіді не знаходять, хіба що коли закликають давно померлих — таке теж було. У Петербурзі преса зафіксувала кілька випадків, коли повістки намагалися вручити померлим людям, які перед смертю сильно хворіли та перебували на обліку у соціальних службах.

На росіян та мешканців окупованих територій буквально влаштовують облави. Поліцейські та представники військових комісаріатів чергують біля під’їздів, на зупинках громадського транспорту, біля торгових центрів: спочатку вручають повістку, а потім уже у військкоматі хай розбираються — чи годний, чи ні.

“У конституції РФ встановлено право на відмову від військової служби та заміна її альтернативною цивільною службою. Чоловіки та жінки з військово-обліковою спеціальністю вдаються до цього методу. Вже відомо, що одне рішення про мобілізацію в Росії було припинено судом, тому що людина подала позов про те, що хоче замінити військову службу. Суд виніс забезпечувальні заходи (тимчасово обмежив заклик позивача, — ред.), що, чесно зізнаюся, досить переконливо”, — розповіла голова правління Міжнародного правозахисного центру “Меморіал” Тамілла Іманова в ефірі телеканалу FREEДOM.

Видання “Медіазона” пише, що через три тижні після початку мобілізації в Москві влаштовували рейди у пунктах допомоги бездомним та хостелах, де мешкають трудові мігранти, а також в офісних центрах.

А там, де облав немає, доходить до абсурду: уфімського пілота забрали з літака у військкомат перед вильотом.

“Облави — незаконні. Повістка повинна бути особисто вручена тій особі, кому вона призначена. Навряд чи ті, хто роздають повістки біля метро, ​​знають, кому вони їх вручають. Порядок денний може вручатися за місцем проживання або за місцем роботи. Навіть якщо повістку отримано, неявка до військкомату — це лише адміністративне правопорушення. Тому навіть якщо не вдалося відвернутися на стадії отримання повістки, далі у військкомат йти не можна в жодному разі”, — пояснює адвокат Микола Полозов.

Коктейль Молотова тепер зброя “терористів” у РФ

Мирні акції проти мобілізації в різних регіонах Росії влада вирішила придушувати силою. Правозахисники радять росіянам максимально уникати участі у війні проти України, їхати з країни чи всіма правдами та неправдами зробити так, щоб їм особисто не вручили повістку. Але є й ті, хто вирішив відповісти силою. Підпали військкоматів почастішали. Протестувальникам поки що рідко вдавалося завдати значної шкоди муніципальним спорудам, але були й винятки, коли пожежа охоплювала значну частину військкомату.

Так звані акції прямої дії в Росії відбувалися до мобілізації, з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Як зазначає “Медіазона”, восени випадки підпалів почастішали. До середини жовтня російське видання начитало 67 нападів: 34 до початку мобілізації та 33 — після. Найчастіше атакували військкомати та призовні пункти.

Карта підпалів муніципальних будівель та військкоматів у Росії. Скріншот: uatv.ua

30 вересня, через тиждень після початку мобілізації, як наслідок активізації підпалів, силові структури РФ посилили покарання для паліїв. Якщо раніше заводили справи про знищення майна, то тепер той, хто кине коктейль Молотова до муніципального будинку, вважається терористом. Покарання може бути суворим — до 20 років позбавлення волі. Виходить, що “контртерористичну операцію” Росії варто оголосити насамперед на своїх територіях, а не на окупованих.

За перший тиждень мобілізації військкомати намагалися підпалити у Санкт-Петербурзі, Забайкаллі, Приморському, Хабаровському та Красноярському краях, Мордовії, Нижегородській, Ленінградській, Амурській, Калузькій, Калінінградській, Оренбурзькій та Волгоградській областях. У Нижегородській, Самарській, Волгоградській та Ленінградській областях підпалили будинки місцевих адміністрацій, у Башкортостані — офіс політичної партії “Єдина Росія”.

У Казані старшокласниця кинула до комісаріату Радянського району два коктейлі Молотова. Але пляшки не долетіли до будівлі, спалахнув газон. Дівчину спіймали та доставили до відділу поліції.

Важко скласти повну картину того, що відбувається, адже силові органи РФ можуть не розголошувати частину подій. А самі затримані можуть видавати за дійсне те, що забажають слідчі. Проте більшість із них кажуть, що кинувши пляшку з горючою сумішшю, вони висловили свій протест проти того, що Кремль називає “спеціальною військовою операцією” та “частковою мобілізацією”.

“Зовсім зрозуміло, що підпалюють військкомати ті, хто готовий партизанити. Інша річ, що є й ті, хто рятують свої шкіри, за великим рахунком. А ті, хто мав яскраво виражену антивоєнну позицію, її висловили і висловлюють, їдуть — люди не хочуть помирати незрозуміло за що. Зверніть увагу, що ми не бачимо у Росії порушення кримінальних справ за ухилення від армії, мобілізації. А кримінальні справи обіцяні та спеціальні закони прийнято у терміновому порядку. Відомо про 67 підпалів, при цьому немає гучних кримінальних справ. Є затримані, але ми бачимо деякий опір з боку силовиків, оскільки вони теж призиваються на війну”, — зауважила директор фонду “Русь сидящая” Ольга Романова.

Один із яскравих інцидентів трапився ще у березні у підмосковному місті Луховиці. Палій Кирило Бутилін опублікував відео та свій маніфест: “Нехай ці пі..си знають, що власний народ їх ненавидить і їх гаситиме. У них незабаром земля почне горіти під ногами, пекло чекає й удома… Я не піду вбивати братів. Це має завадити мобілізації в окрузі. Сподіваюся, що не побачу своїх однокласників у полоні чи списках загиблих“.

На відміну від більшості інших підпалів, Бутилін діяв не просто для того, щоб радикально показати протест, а передусім знищити архів із особистими справами призовників. Після двох спроб втечі чоловіка все ж таки затримали, він перебуває в СІЗО.

Поки що це лише поодинокі неорганізовані акти

Складно сказати, що антивоєнні палії в Росії мають конкретного організатора. Лише кілька організацій відкрито підтримали такі радикальні форми протесту. Так, команда Олексія Навального обіцяла підтримати навіть підпали.

“Якщо ви готові займатися великими речами, у тому числі підпалювати військкомат, ми підтримуємо це, і ми готові також сприяти”, — заявив соратник Навального Іван Жданов.

Також і Telegram-канал “Роспартизан” безпосередньо закликає жителів РФ до акцій прямої дії, називаючи підпал військкомату “індульгенцією”.

З подібними заявами виступив і сепаратистський рух народів Поволжя “Ідель-Урал”, що закликає зупинити зло “тільки насильством, але ніяк не віршами та проповідями”.

Читайте також: Відправляють на вірну смерть: як відбувається мобілізація у РФ і як захиститись від неї, розповіли в “Меморіалі”

Прямий ефір