Мільйон снарядів для України — подробиці плану постачання Євросоюзу (ВІДЕО)

Українські військові. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

Європейський Союз погодив план постачання до України мільйона боєприпасів. Про це заявила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас за підсумками зустрічі міністрів країн Євросоюзу в Брюсселі (Бельгія). Ініціатива передбачає постачання артилерійських снарядів протягом наступних 12 місяців на загальну суму 2 млрд євро. У перемовинах брав участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомляє FREEДОМ.

Минулого тижня посли ЄС досягли попередньої домовленості про постачання Києву 1 млн 155-мм снарядів — саме стільки потрібно Україні для ведення бойових дій. Тепер у Брюсселі міністри закордонних справ і міністри оборони країн Євросоюзу узгодили документ, що передбачає розв’язання проблеми дефіциту боєприпасів і прискорення темпів їхнього постачання Україні. У проєкті братимуть участь 18 країн ЄС. Інші союзники висловили готовність приєднатися пізніше. Відмовилася брати участь тільки Угорщина.

Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель назвав досягнуту угоду історичною.

“План втілюватиметься у трьох напрямках. По-перше, з Європейського фонду миру буде виділено 1 млрд євро на компенсацію постачань держав-членів. По-друге, ще стільки ж буде спрямовано на спільні закупівлі боєприпасів. І по-третє, держави ЄС робитимуть замовлення для збільшення виробничих потужностей оборонних заводів”, — написав Боррель у Twitter.

За словами європейських дипломатів, угода передбачає, що перші снаряди на суму в 1 млрд євро будуть відправлені до України до кінця травня. Далі заплановано підписання спільних контрактів до початку вересня, пише France 24. Однак, за словами міністра оборони Естонії Ханно Певкура, країнам-союзникам для здійснення плану ще належить узгодити низку деталей.

“Здається, сьогодні хороший день. Ми досягли політичної угоди про відправлення до України 1 млн снарядів калібру 155 мм. Проте потрібно ще розв’язати багато деталей. Але для мене важливо, що ми нарешті ухвалили цю угоду. І це говорить про одне — якщо є бажання, то знайдеться і спосіб”, — заявив він.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський вважає, що нова домовленість західних країн не призведе до подальшої ескалації війни.

“Ви бачите рівень жорстокості Росії — ракетні удари, які вона завдає по енергетичній інфраструктурі, повністю зруйнованій, насильницька русифікація українських дітей. Як це наше рішення може призвести до подальшої ескалації?” — зазначив він.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що забезпечення України боєприпасами має стати й зовсім пріоритетним питанням політики Європейського Союзу:

“Україні потрібна наша подальша підтримка. Найближчими днями та тижні питання закупівлі боєприпасів буде центральним для нас. Нам необхідно забезпечити не тільки постачання, які ми, європейці, можемо координувати разом, а й спільне виробництво. Звичайно, боєприпаси та снаряди для “Гепардів” також на порядку денному в Німеччині”.

Під час засідання міністр закордонних справ України закликав збільшити постачання Києву не лише артилерійських боєприпасів, а й засобів ППО, протитанкових систем, далекобійної та високоточної зброї та іншого спорядження.

“Найбільш пріоритетна потреба — це артилерійські боєприпаси. Йдеться не тільки про кількість, а й про швидкість постачання. Що швидше ми отримаємо якомога більше снарядів, то більше життів збережемо. Також закликаю посилити відповідні програми навчання, щоб у процесі тренування постійно перебували не менше десяти батальйонів українських військових”, — наводиться цитата Кулеби на сайті МЗС України.

Як пише американське видання Politico, західні союзники вже вивчають можливості нарощування потенціалу Європи з виробництва всіх видів військової техніки на довгострокову перспективу.

Читайте також: 1 млн снарядів: Європа виконала замовлення України — репортаж із Брюсселя (ВІДЕО)

Прямий ефір