Мета Китаю — отримати вигоду з війни, а не допомогти Росії — розбір Чигадаєва

Прапор Китаю на тлі міського пейзажу Шанхая. Фото: gettyimages.com

Китай не постачає Росії товари подвійного призначення власного виробництва. Замість цього він перепродує товари інших країн, отримуючи вигоду з ситуації, що склалася. Не можна сказати, що мета Пекіна — допомогти Москві; він уміло наживається на війні. Про це сьогодні, 21 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив китаїст Лейпцизького університету Олексій Чигадаєв.

“Свої товари Китай не постачає, він перепродує й може справедливо сказати: “Я свого не продаю. Ви себе погано контролюєте, шановні європейські та американські постачальники”. Тобто те, що якісь товари йдуть через Гонконг у Росію, вони б у будь-якому разі потрапили через Туреччину, Казахстан, Узбекистан і Центральну Азію”, — сказав він.

За його словами, Пекін радше не допомагає Москві, а наживається на ситуації, яка складається.

“Є можливість купити нафту дешевше — Китай купує; є можливість побудувати “Силу Сибіру-2” за китайські гроші — Китай її не будує, тому що приходять російські чиновники й кажуть: “Шановний Китаю, побудуй, будь ласка, трубу, а ми дамо тобі газ”, — пояснює Чигадаєв.

Експерт зазначив, що в Піднебесній спостерігають, як Путін раптово відключає газ Європі, й реагують таким чином, щоб отримати з цього вигоду.

“Китай заявляє: “Ваша пропозиція гарна, але продавайте газ за російськими цінами та побудуйте трубу самі, тоді ми розглянемо цю пропозицію, а поки що в нас усе гаразд”. Тобто газ, звісно, потрібен і цікавий, але не настільки, щоб вони в це вкладалися. Тому тут підтримка Китаю, мені здається, справді сильно перебільшена, тому що Китаю набагато цікавіше продавати, він прекрасно наживається на цій війні”, — резюмував Олексій Чигадаєв.

Читайте також: Дружба чи лише бізнес: як зміняться відносини Пекіна і Москви під загрозою нових санкцій — розбір експертів

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що Пекін винен у розпалюванні війни Росії проти України. Під час свого виступу в аналітичному центрі Wilson Center у Вашингтоні він заявив, що 2023 року Росія імпортувала з Китаю 90% мікроелектроніки для свого військово-промислового комплексу (ВПК).

Незабаром на спільній пресконференції з держсекретарем США Ентоні Блінкеном очільник Північноатлантичного альянсу нагадав, що КНР перебуває у списку країн, які підживлюють найбільшу збройну агресію в Європі з часів Другої світової війни.

Прямий ефір