6 грудня президент Росії Володимир Путін здійснив робочі візити в Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) і Саудівську Аравію. В Абу-Дабі його прийняв президент Мухаммед бен Заїд Аль Нагаян, а в Ер-Ріяді — наслідний принц і голова ради міністрів Мухаммед бен Сальман Аль Сауд.
Рідкісна поїздка Путіна за кордон
Це перше відвідування Володимира Путіна Близького Сходу після видачі ордера на його арешт Міжнародним кримінальним судом (МКС) у Гаазі. Об’єднані Арабські Емірати і Саудівська Аравія не визнають юрисдикції МКС і не беруть участі в його роботі.
Основна частина переговорів Путіна в ОАЕ і Саудівській Аравії проходила за зачиненими дверима, починаючи з делегацій і закінчуючи поодинокими зустрічами. Обговорювали питання двосторонніх відносин, а також міжнародні теми, включно з палестино-ізраїльським конфліктом і війною в Україні. Зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії Путін обговорив також співпрацю двох країн в ОПЕК+ (Організація країн-експортерів нафти, — ред.).
У зв’язку з непередбачуваною обстановкою в регіоні, під час візитів в ОАЕ і Саудівську Аравію, літак Путіна супроводжували російські винищувачі, як повідомив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що ця дипломатична кампанія, імовірно, спрямована на зміцнення позицій Росії у відносинах із країнами Перської затоки, а також поглиблення російсько-іранського партнерства у сфері безпеки.
На думку аналітиків ISW, Кремль прагне використати співробітництво з видобутку нафти і дипломатичної участі у війні між Ізраїлем і ХАМАС та інших регіональних конфліктах для зміцнення взаємодії з країнами Перської затоки. Одночасно в Москві намагаються врівноважити потенційне занепокоєння Саудівської Аравії та Еміратів з приводу зростаючої залежності Росії від Ірану у сфері безпеки.
Читайте також: У Греції не все є: як Афіни можуть зруйнувати нафтовий бізнес Кремля
Думки експертів
Які питання вирішував президент РФ Володимир Путін під час свого візиту до Саудівської Аравії та ОАЕ? Як його поїздка може вплинути на війну в Україні та підтримку західних союзників? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
- Андрій Піонтковський, російський політичний діяч, журналіст;
- Дмитро Васильєв, політолог;
- Пітер Залмаєв, американський політолог, директор міжнародної некомерційної організації “Євразійська демократична ініціатива”.
ДМИТРО ГУДКОВ: Низькі ціни на нафту — головна загроза для Путіна
— ОАЕ і Саудівській Аравії вигідно підтримувати високі ціни на нафту. Я думаю, що вони їздили домовлятися про те, щоб трохи скоротити видобуток нафти на якусь кількість барелів на день для того, щоб забезпечити високі ціни на нафту — це вигідно і Путіну, і саудитам, і всім іншим.
Російська економіка залежить виключно від доходів з продажу нафти. Нафта — це ключовий ресурс для Путіна, який підтримує всю економіку і зберігає можливість фінансувати війну. Для Путіна головна загроза — це низькі ціни на нафту.
Санкції для РФ не такі страшні. А ось низькі ціни на нафту можуть обернутися катастрофою. Тому саме в цьому напрямку Путін спрямовує всі свої зусилля.
Ринок нафти — складний і на нього непросто вплинути. Але я думаю, вони змогли домовитися, і видобуток нафти буде скорочено. Можливо, це навіть призведе до зростання цін, але лише в короткостроковій перспективі.
АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Путін зображує великого геополітичного гравця
— У Путіна була тривала пауза в міжнародній діяльності. Потрібно було якось цю історію освіжити, показати народу, який він великий геополітик.
Напередодні виборів потрібно користуватися тими регіонами, де його ще приймають. Путін — не рукопожатний у Європі та країнах “Великої сімки”. Тому він відвідав дві арабські країни.
Навряд чи президент РФ поїде на зустріч країн “Великої двадцятки”. Навіть країна-союзниця Бразилія попереджає, що ратифікувала протокол Міжнародного кримінального суду, тому в Путіна там можуть виникнути проблеми. Якщо з ним так говорять його буквальні союзники – це показує, який міжнародний статус у Путіна зараз.
Путін хоче показати себе гравцем у близькосхідному конфлікті, в арабо-ізраїльському протистоянні. Він відчайдушно намагається це продемонструвати не тільки своїй аудиторії, а й міжнародним гравцям. Але йому це не дуже вдається.
У РФ із Саудівською Аравією та Еміратами є свої економічні питання — це проблема ОПЕК+. Також весь час ведеться дискусія з приводу цін на нафту. Путін хоче показати себе великим політичним гравцем, а арабські країни надали йому таку можливість, можливо, навіть за якісь економічні дивіденди.
ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Путін їздив порозумітися перед наслідним принцом
— У Саудівської Аравії та ОАЕ є великі претензії до Путіна з приводу того, що він в обхід санкцій продовжує продавати дуже багато нафти за завищеними цінами. І це зі свого боку дуже сильно впливає на їхній ринок. Путін не дає їм можливості заробляти так, як потрібно, і веде нечистоплотну конкуренцію в обхід санкцій.
Це був такий візит, коли Путіну потрібно було прийти на уклін і порозумітися.
Фахівці звернули увагу, що до цього візиту не було чіткої інформації — скільки Росія заробляла на продажу нафти і нафтопродуктів. І до цього візиту їм довелося розкрити інформацію.
Можна зробити висновок, що це не просто візит для налагодження якихось особливих стосунків — Путіну довелося особисто приїхати і особисто порозумітися перед наслідним принцом. Але й крім того, можливо, отримати дозвіл на те, щоб продовжувати подібну політику.
Я думаю, що Путін матиме пару козирів після візиту до Саудівської Аравії та Еміратів. Це країни, які хоч і світські, але все-таки з великою історією мусульманського світу.
На наших очах розгортається велика релігійна битва. Тому що те, що відбувається в Ізраїлі — я думав, що це залишилося в минулих століттях. Ми бачимо представників двох титульних релігій, які б’ються один з одним не на життя, а на смерть.
Я думаю, що Путін буде підливати олії у вогонь цього глобального і гібридного конфлікту, в якому Росія дуже зацікавлена.
ПІТЕР ЗАЛМАЄВ: Путін дійсно заробив багато очок в арабському світі
— Путін від початку повномасштабного вторгнення, окрім Китаю, Ірану та кількох колишніх радянських республік, ще жодного разу не відвідував інших країн.
Я підозрюю, що Путін продовжує відігравати роль такого потенційного миротворця. Це потрібно розглядати в контексті ізраїльсько-хамаської війни, яка дуже серйозно відвернула увагу Заходу від війни в Україні. Він дійсно заробив багато очок в арабському світі. Не будемо приховувати цей факт.
З іншого боку, Путін хоче показати себе і Заходу як мало не незамінний гравець у цьому конфлікті. Послати сигнал, що ХАМАС — це теж союзники Росії і цих псів війни вони можуть відкликати, якщо Захід буде готовий піти на поступки. А поступки якраз стосуються України – кордонів і геополітичного вектора нашої країни.
На наших очах глобальна шахова дошка стає все складнішою і складнішою.
Читайте також: Росія зацікавлена, щоб Ізраїль задовольнився сектором Гази і не вирішив ліквідувати “Хезболлу”, — Їжак