Локдаун, привілеї для вакцинованих і “кольорові” внутрішні сертифікати: інтерв’ю з Ігорем Кузіним (ВІДЕО)

Фото UA

В Україні повністю вакциновані від коронавірусу близько 10% населення. Також в країні спостерігається збільшення кількості хворих на COVID-19, через що влада планує посилити карантин.

Які обмеження готуються, чи будуть окремі карантинні правила для вакцинованих, і в чому різниця між “зеленим” та “жовтим” внутрішніми сертифікатами – розповів головний державний санітарний лікар Ігор Кузін у програмі “Официальный разговор” телеканалу UA.

Ведуча – Анна Нитченко.

– Як ви оцінюєте темпи вакцинації? Чи готується Україна до локдауну? Або вакцинація врятує від нього?

– Я почну з темпів вакцинації. Дійсно, за останні кілька місяців Міністерство охорони здоров’я, держава доклали максимум зусиль для того, щоб прискорити темпи вакцинації, які зараз використовуються в країні. І якщо ми подивимося на сьогоднішній день, то практично 10,2 млн щеплень було зроблено в країні. Це 5,7 млн ​​людей, які отримали перше щеплення, а решта вже отримали повний курс. Таким чином ми виходимо вже на показник 10% практично повністю захищених українців, які отримали повний курс щеплень.

На жаль, ця цифра далека від ідеалів і європейські країни вакцинують набагато швидше. Але варто віддати належне тому, що за останні кілька місяців інфраструктура була розгорнута максимально. Зараз працює близько 3 тис. пунктів щеплення, працює близько 300 центрів масової вакцинації, близько 1000 мобільних бригад, які вакцинують населення не тільки на рівні обласних центрів, але ще і на рівні віддалених регіонів або важкодоступних місць України.

Темпи вакцинації за останні кілька місяців зросли в рази і, дійсно, вакцинація є зараз одним із методів зниження навантаження на систему охорони здоров’я, оскільки вакцинація дозволяє людині перенести захворювання в більш легкій формі, не мати ускладнень, які пов’язані з коронавірусним захворюванням, в тому числі уникнути ризику смерті внаслідок коронавірусного захворювання.

Крім того, якщо ми говоримо про профілактичні або протиепідемічні заходи, то в Україні зараз прогресивно погіршується епідемічна ситуація. Вона є контрольованою, але, водночас, Україна поступово наближається до “жовтої” зоні. “Жовта” зона є зоною ризику, коли ми повинні мобілізувати наші зусилля, зробити все можливе, щоб ця ситуація не погіршилася далі.

– Чи є план щодо прискорення темпів вакцинації?

– На сьогоднішній день ми вийшли на хороші європейські темпи і ці темпи полягають у тому, що практично за одну добу ми вакцинуємо 150-160 тис. людей. При максимальній здатності всієї тієї інфраструктури, яка була розгорнута, ця цифра може становити до 250 тис. щеплень протягом доби. Тому у нас є ще зона росту.

Основний фокус, над яким ми зараз працюємо – максимальний захист груп ризику, і особливо людей пенсійного віку, які живуть у важкодоступних місцях, в сільській місцевості. Над доохватом працівників об’єктів критичної інфраструктури.

– Чи будуть вводитися обмеження для нещеплених українців?

– Міністерство охорони здоров’я зараз розробляє такі норми, і ми дійсно хочемо, щоб ці норми були збалансованими. Скоріш за все, наступного тижня, після офіційного рішення Кабінету міністрів, ми вже можемо вийти з офіційною комунікацією, оприлюднити такі норми. Але, дійсно, вони зараз розробляються.

Перша норма, яка вже зараз є і яка вже ухвалена відповідною постановою Кабінет міністрів України – це норма з неможливості запуску і роботи шкіл і закладів освіти в “помаранчевій” і “жовтій” зоні, якщо там вакциновані менше 80% працівників, які обслуговують цю установу освіти.

– З огляду на темпи вакцинації, наскільки стрімко погіршується ситуація з коронавірусом? Чи був сенс починати роботу шкіл, вишів?

– Коли ми говоримо про освітній процес, я б хотів усім нагадати про те, що, відповідно до всіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, ЮНІСЕФ, школа є саме тим об’єктом, який повинен відкриватися першим і закриватися останнім в країні. Тобто навіть коли ситуація має найгірші прогнози, найгірші сценарії реалізуються, школа повинна продовжувати працювати.

Тому наш основний фокус був якраз націлений на те, щоб в школах створити максимально безпечне середовище, яке убезпечить і педагогів, і учнів від потенційного ризику інфікуватися. Тому були зроблені відповідні поправки до постанови головного санітарного лікаря України, в якому більш чітко ми унормувати порядок поведінки в школярів, порядок поведінки вчителів, певні профілактичні або протиепідемічні заходи. І ці норми дозволяють забезпечити безпечне середовище.

З іншого боку, ми зараз працюємо над тим, щоб все-таки у нас був досягнутий 80% поріг вакцинації обслуговуючого персоналу в школах. Тут я б хотів навести приклад і американського Центру з контролю захворювань, який вже опублікував цю інформацію, вона є досить цікавою, коли в одній зі шкіл було документально зафіксовано, що вчитель, який не використав маску під час викладацького процесу, інфікував половину свого класу. Відповідно, кількість нових випадків в цій школі зростала і це призвело до локального спалаху. Також у Великій Британії під час спалаху штаму “дельта” рапортувала про те, що близько 30% нових випадків інфекції пов’язується саме зі спалахами, які реєструються в школах. За рахунок балансу ось цих двох факторів, профілактичних протиепідемічних заходів та охоплення вакцинацією, ми зможемо створити безпечне середовище.

Але початок навчального процесу дійсно це важливий елемент і в усьому світі зараз загальна тенденція полягає в тому, щоб навчальний процес все-таки був запущений вчасно і закривався або припинявся при найгірших сценаріїв.

– Зараз Україна вводить “зелені” і “жовті” сертифікати вакцинації. Розкажіть, в чому різниця?

– Ми дійсно тривалий час обговорювали це на рівні Міністерства охорони здоров’я, це ініціатива міністерства. Ми дуже сподіваємося, що найближчим часом вона буде ухвалена офіційно.

Різниця в цих сертифікатах полягає в тому, що для використання всередині країни ми повинні мати інструмент, який дозволяє нам переконатися в тому, що людина вакцинована однією або двома дозами. Тому один тип сертифіката – сертифікат на одну дозу – отримав умовну назву “жовтий” сертифікат. Це той сертифікат, який видається людині, який отримав тільки першу дозу. Якщо людина завершила курс вакцинації, то їй видається повноцінний сертифікат для внутрішнього використання. Це сертифікат, який умовно називається “зелений”.

Такі зміни ми ініціювали перед Кабінетом міністрів України. Сподіваюся, що на наступному тижні вони будуть вже ухвалені, і ми зможемо вже виступити з офіційною комунікацією, як це буде працювати. Але, в будь-якому випадку, використання внутрішніх сертифікатів для нас є ключовим механізмом, який дозволяє балансувати між тим, що вакциновані зможуть працювати в “помаранчевих” і “червоних” зонах. Також ми зможемо за допомогою таких цифрових рішень регулювати доступ людей до епідемічно небезпечних об’єктів, такі як заклади ресторанного господарства або культурно-розважальні установи.

– Які преференції будуть у вакцинованих людей під час карантинних обмежень?

– Я думаю, що наступного тижня ми офіційно вийдемо з комунікацією, оскільки зараз ще йде детальний аналіз не тільки того, що технічно реалізовується в країні, не тільки того, що має економічну якусь доцільність, але ще йде аналіз світового досвіду з використання найкращих практик.

– В Європі одні країни знімають обмеження, інші – вводять більш жорсткі. Яка ситуація буде у нас?

– Насправді, Україна досить сильно орієнтована на Європу, враховуючи наші євроінтеграційні процеси, і ми, в тому числі, постійно обмінюємося інформацією і підтримуємо тісні зв’язки з європейським центром з контролю за інфекційними захворюваннями. Європа зараз поступово зменшує або знімає свої обмеження на тлі досить високих цифр вакцинації. Коли в країні досягнуто поріг вакцинації в 70-80% людей, це дозволяє знижувати або зменшувати протиепідемічні заходи.

Україна поки до цього не готова, оскільки відсоток вакцинованих двома дозами в Україні тільки 10%, тому говорити про полегшення або про винаймання якихось протиепідемічних обмежень для України ще рано. Але ми постійно вивчаємо міжнародний досвід і використовуємо ті кращі практики, які показують свою ефективність в інших країнах.

– У Кабміні говорили про обмеження вже з наступного тижня, але чи буде повний локдаун?

– Я б почав з того, що кожен українець зараз може не допустити введення “червоної” зони і не допустити погіршення ситуації з коронавірусним захворюванням. Це відповідальна поведінка кожної людини, тому я б закликав усіх до використання базових профілактичних або протиепідемічних заходів, таких як носіння масок, використання антисептиків для рук, дотримання соціальної дистанції між людьми, уникнення масового скупчення людей. За рахунок дотримання ось цих базових профілактичних і протиепідемічних норм кожен українець може не допустити погіршення епідемічної ситуації в країні.

На сьогоднішній день ми використовуємо норми адаптивного карантину, і на сьогоднішній день Україна повільно наближається до “жовтої” зони. Наступного тижня, скоріш за все, буде розглядатися питання про перехід України в “жовту” зону. Поки таке рішення ще не ухвалено, але, знову ж таки, за рахунок досить високих темпів вакцинації, якщо вони будуть досягнуті найближчим часом, ми зможемо уникнути або відтягнути появу будь-якого локдауну в країні.

– Окремо хочу поговорити про Луганську та Донецьку області. Яка там ситуація з коронавірусом і вакцинацією? Зокрема на окупованих територіях.

– За офіційною статистикою, за весь період в Донецькій області зафіксовано 94 тис. хворих на коронавірус, в Луганській – до 29 тис. За весь період вакцинальної кампанії, яка була в Україні, в Луганській області було проведено 169-170 тис. вакцинацій, в Донецькій області – 376 тис. вакцинацій.

Зараз Україна створені всі умови для того, щоб вакцинувати населення, яке живе на тимчасово окупованій території. Якщо така людина хоче вакцинуватися, вона може звернутися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я України та записатися в зручний час для того, щоб його вакцинували на підконтрольній території. Це дозволяє нам забезпечувати і вакцинувати то населення, яке живе в цій зоні.

– У разі зменшення темпів вакцинації або в разі локдауна, у держави план дій?

– На сьогоднішній день ми ще не досягли свого піку за технічної потужності і з технічного кількості випадків вакцинації, тому наш основний план дій полягає в тому, щоб нарощувати кількість вакцинацій протягом одного дня, і максимально використовувати ту інфраструктуру, яка є.

Друга стратегія, над якою ми точно працюємо, – це максимальний акцент на групи ризику, які живуть у важкодоступних або сільських зонах. Там використовують спеціальні механізми і спеціальні мобільні бригади. Якщо ми будемо розуміти, що ми вже досягаємо певного якогось бар’єру за кількістю людей, ми будемо інтенсифікувати комунікацію і ми будемо шукати альтернативні варіанти для того, щоб наростити такі темпи.

Прямий ефір