1 жовтня у США набрав чинності закон про ленд-ліз, який передбачає усунення перешкод у постачанні військової допомоги Україні. Завдяки ленд-лізу президент США Джо Байден отримав розширені повноваження для передачі в оренду або продажу товарів військового призначення, які допоможуть нашій державі оборонятися від Росії.
Палата представників США більшістю голосів підтримала програму ленд-лізу для України ще 28 квітня. Її одноголосно схвалив Конгрес США, а потім 9 травня президент США Джо Байден підписав закон. В описі документа на сайті Конгресу йдеться, що цей закон надасть право адміністрації США протягом 2023 фінансового року надавати військову техніку Україні та іншим країнам Східної Європи.
Як це працює?
Ленд-ліз передбачає прискорене постачання озброєння, транспорту, продовольства та іншої допомоги від США Україні. Закон дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, що передбачають відстрочену оплату країнами-одержувачами їхньої вартості США.
Для Сполучених Штатів Америки це вже другий такий закон. Вперше ленд-ліз був застосований під час Другої світової війни та допоміг союзникам у боротьбі з військами нацистської Німеччини.
Коли буде використано ленд-ліз?
За словами посла України в США Оксани Маркарової, Києву ленд-ліз буде потрібний тоді, коли Конгрес не виділятиме допомогу на президентські кошти.
“Ленд-ліз — це фактично те саме надання коштів із власної наявності, але які даються в оренду чи лізинг, але вже не на безоплатній основі. Тому поки що у нас є безкоштовна можливість отримувати, звичайно, ми її використовуватимемо”, — пояснила посол України в США Оксана Маркарова в інтерв’ю “Українській правді”.
Чи варто очікувати швидкого запуску ленд-лізу? Як він працює? Якої військової допомоги потребує Україна? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- німецький політолог Андреас Умланд;
- військовий експерт Олег Жданов;
- американський військовий експерт та капітан першого рангу у відставці ВМС США Гаррі Табах.
Андреас Умланд: У рамках ленд-лізу допомога США Україні стане більш постійною
— Тішить, що принаймні з боку США не відчувається якоїсь невпевненості у цій підтримці. У Європі із цим важче. Там відбувається дискусія весь час навколо того, чи варто постачати важку зброю, чи не варто. Таких дискусій у США менше.
Не думаю, що принципово щось зміниться. Просто зараз допомога піде під назвою ленд-ліз. Мабуть, буде постійний потік щомісяця: економічна та військова допомога. Я не думаю, що буде якась принципова відмінність того, що вже було. Просто зараз це переведено на більш постійну схему.
Тепер допомога буде на ґрунтовній законодавчій базі. У США немає ризику, що це якось обірветься, якщо прийде проросійськіший політик. У США щодо цього простіше. Європейський Союз щоразу має знайти консенсус усіх 27 країн-членів Європейського Союзу, чого не потрібно США.
Ми бачимо, що в Європі, незважаючи на ескалацію, економічні труднощі у зв’язку з газовим ембарго з боку Росії, підтримка для України зросла за останні три місяці від 70 до 74%. Путін створює нові протистояння на Заході з кожною новою ескалацією, тож треба далі й більше допомагати Україні.
Олег Жданов: Нам вигідніше отримувати грантову допомогу
— Ленд-ліз лише посилюватиме перебіг подій, які ми маємо сьогодні на фронті. Крім посилення, може зіграти роль прискорення. На сьогоднішній день, судячи з оголошених США та країнами-партнерами програм, ми справляємося досить успішно.
За інформацією лінії фронту, стан російських військ приблизно на рівні паніки, тому що немає резервів. Нема чим посилювати підрозділи, зокрема, на Південнобузькому напрямку.
До речі, російські паблики пишуть про те, що було застосовано суперзброю, яка повністю позбавила російські війська зв’язку.
З 9 травня, коли Джо Байден підписав програму допомоги на 40 млрд дол., лише шість із них були на озброєння. Ми на ці гроші воювали майже до кінця вересня. У серпні почалися нові пакети допомоги на суми 650 млн, 800 млн, потім 2 млрд. Думаю, цього цілком достатньо. Плюс, якщо ще працюватиме програма ленд-лізу…
Але я погоджуся з думкою, що тепер нам вигідніше отримувати грантову допомогу, бо така допомога є безоплатною, її не треба буде повертати.
А ленд-ліз… Там треба буде повертати техніку чи домовлятися зі Сполученими Штатами, на яких умовах ми можемо залишити її собі.
Але відмовлятися від ленд-лізу в жодному разі не можна: ми можемо його як посилення розглядати.
Там є позиції, які нам украй важливі. Наприклад, танки, бойові броньовані машини та кількість артилерії, що поставляється в рамках ленд-лізу. Ось це ключові питання, які ми все-таки маємо обговорити та отримати у необхідних обсягах.
Гаррі Табах: де наступальна зброя?
— Ленд-ліз — це закон, за який проголосував наш Конгрес. А те, що ваші експерти кажуть, вони вас вводять в оману. По-перше, 1 жовтня — це абсолютна брехня. Ніде, ні в якому документі, жодний із чиновників ніколи не згадав дату 1 жовтня.
Ніде також не сказано, що це пов’язано з фінансовими документами. Навіть якщо ви хочете прив’язати до фінансового року, розпочався він у жовтні 2021 року. Але нічого не йде.
По-друге, президент через 60 днів після підписання мав відзвітувати перед Конгресом, що він зробив щодо організації цього звіту. Президент мовчить.
Тепер ваші експерти, які вам обіцяли 1 жовтня ленд-ліз, кажуть, що давно отримали ці 40 мільярдів. Ви ніколи не отримували цієї суми. Це пакет. Наразі запропонували ще два пакети — на 47 млрд і на 13 млрд.
Ленд-ліз це залізо, там немає грошей. Але там не йде жодної наступальної зброї.
І це вже було у попередньому пакеті допомоги на 6 млрд, у рамках якого ви можете купити лише оборонну зброю. Там немає жодного наступального озброєння, окрім кількох “Хаймарсів”, які будуть лише за рік-три. Тобто, ви повинні замовити у наших фірм, щоб вам зробили їх новими. Навіщо вам нові “Хаймарси” не знаю. У нас понад три тис. машин, та, можливо, не останнього покоління.
Але навіщо вам замовляти 18 нових одиниць за дорогу ціну, якщо ви можете купити 40 одиниць за ці гроші? І можете це зробити зараз.
До того ж у цьому пакеті на 6 млрд доларів вам не дали витратити 2 млрд. доларів.
У жовтні розпочався новий фінансовий рік. Десь написано, що вам передається наступальна зброя? Танки, штурмовики, бронетранспортери, БМП, то чим ви можете наступати? Артилерія? Не чотири гаубиці, як вам зараз дали, а 400 гаубиць зі снарядами, щоб ви могли розбити мости та їхні тили. Де все це?
Ви переходите у контрнаступ. Де наступальна зброя? Так, звичайно, передаються снаряди, Стінгери, оборонна зброя, але не дуже багато. Також передаються снаряди для цих близько 100 гаубиць…
Читайте також: “Він не може захопити територію свого сусіда і піти з цим”: як США відповідають на спробу путінської анексії (ВІДЕО)