Кремль намагається усунути Пригожина руками генералів — думки експертів

Євген Пригожин. Фото: Репортер

Конфлікт між Міноборони Росії та главою ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним досягає критичної точки на тлі битви за український Бахмут. Про це пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни. Британська розвідка повідомляє, що загальні втрати в групі “Вагнер” перевищили 50% від початкового складу. Сам Пригожин скаржиться на брак і відсутність поставок боєприпасів, інформує FREEДОМ.

ПВК “Вагнер” воює в районі Бахмута з липня 2022 року. Попри неодноразові заяви про захоплення міста, російські найманці так і не домоглися значного прогресу. Ще минулого літа глава ПВК Пригожин пообіцяв захопити Бахмут за короткий термін, але ЗСУ тримають оборону.

“У них штурмовики вже закінчуються. Вони намагаються змусити українську армію піти з Бахмута, щоб ми перестали обороняти місто, і тим самим взяти його малою кров’ю. Але вони вже стільки поклали людей, що катастрофа для ПВК “Вагнер” і російської армії просто неминуча”, — заявив командир підрозділу ЗСУ з позивним “Курт”.

Намагаючись захопити український Бахмут, ПВК “Вагнер” зазнає значних втрат. Кількість убитих і поранених уже сягає 30 тис. осіб. Раніше свої втрати ПВК “Вагнер” компенсував у російських в’язницях, але цю можливість Пригожин втратив через розбіжності з Міноборони Росії. Тепер він спрямовує зусилля на вербування простих росіян, повідомляє британська розвідка.

“Від початку березня 2023 року “Вагнер” створив виїзні групи у спортивних центрах не менше ніж у 40 населених пунктах по всій Росії. Останніми днями “вагнерівські” вербувальники також проводили бесіди щодо кар’єри в московських вишах, роздаючи анкети під назвою “анкета молодого воїна” для збору контактних даних зацікавлених учнів”, — пише британська розвідка у Twitter.

Експерти американського Інституту вивчення війни припускають, що міністр оборони Росії Шойгу і начальник російського Генштабу Герасимов скористалися можливістю і навмисно виснажують сили “Вагнера” в Бахмуті. Мета — послабити вплив Пригожина і підірвати його амбіції щодо авторитетності в Кремлі.

“Конфлікт між Міністерством оборони Росії та ПВК “Вагнер” показує, що різні сторони в найближчому оточенні Путіна конкурують одна з одною і не сприяють спільним цілям Путіна. Міністерство оборони Росії наразі приділяє пріоритетну увагу ліквідації ПВК “Вагнер” на полях боїв у Бахмуті, що, ймовірно, уповільнює темпи просування в цьому районі”, — йдеться в щотижневому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як пише CNN, ПВК “Вагнер”, перебуваючи в Бахмуті, отримує найменше підтримки від регулярних військ РФ. Сам же Пригожин постійно скаржиться на брак боєприпасів. На думку російського політичного аналітика Івана Преображенського, Кремль таким чином поступово здає Пригожина його конкурентам — Шойгу та Герасимову.

“Очевидно, що Путін залишив його на поталу генералам. Генерали й багато інших насправді, кого встиг зачепити Пригожин, мають на нього зуб. І, найімовірніше, видалятимуть його повністю з російського політичного і навколополітичного простору. Він занадто розрісся і роздувся за час війни. Він, очевидно, побачив у ній можливість серйозно підвищити свій вплив і урвати доступ до розподілу потоків грошових усередині самої Росії”, — вважає російський політичний аналітик Іван Преображенський.

Політолог не виключає, що Пригожина можуть не тільки повністю усунути від політики, але й ліквідувати його фізично. Насамперед на нього можуть перекласти провину за російські військові невдачі.

“Пригожин є зручною мішенню, на яку можна повісити основні провали на Східному фронті, провали окупаційних сил, оскільки ми бачимо, що ані минулого місяця, ані минулого тижня Бахмут так і не було взято. Хоча “Вагнеру” давалося набагато більше, ніж кадровим російським військовим, не кажучи вже про звичайних мобілізованих”, — зауважив політолог і голова Центру аналізу стратегій Ігор Чаленко.

На цьому тлі сам Пригожин намагається створити інформаційне поле, нібито без нього і його ПВК російським військам доведеться воювати дуже довго. Але політологи все ж називають Пригожина списаним льотчиком для Кремля. Справа лише в часі.

Читайте також: Вербовка спортсменів і заяви про лідерство в боях за Бахмут: спроби Пригожина втриматися в інформаційному порядку розібрали експерти

Прямий ефір