Кремль готує “референдуми” в Україні на вересень. Чого чекати, розповів Лисянський

Російські окупанти планують провести “референдум” на Донбасі 11 вересня. Про це, посилаючись на джерела на тимчасово окупованих територіях, повідомив засновник ГО “Східна правозахисна група” Павло Лисянський.

Він зазначив, що РФ планує анексувати “Л-ДНР” у форматі федеральних республік, тобто створити національні республіки “російського типу”.

“Вони хочуть анексувати так звані “ДНР” і “ЛНР” у форматі національних республік. Необхідно розуміти, що в Російській Федерації є не тільки міста федерального значення, області, є в них ще й республіки. Ось, наприклад, республіки Татарстан, Тива, Інгушетія і так далі. Таких у РФ 22. І у кожної із цих республік є свої конституції, а входять вони до складу Російської Федерації за окремим договором. Ось такий у них складний федеральний устрій. І саме “ДНР” та “ЛНР” вони хочуть залучити таким чином, з їхнім законодавством, з так званим, звичайно, законодавством, з їхньою вже нормативною базою. Тобто весь цей час Кремль створював там фактично повноцінні окупаційні адміністрації”, — сказав правозахисник.

На його думку, для півдня України росіяни розглядають варіант приєднання до адміністративного центру у Криму.

“У Запорізькій та Херсонській областях окупанти розглядають приєднання цих територій до адміністративного центру в Криму. Там також вони окупували 2014-го року українську територію, створили повноцінні окупаційні адміністрації. Ось таким чином вони хочуть це все провести”, — зазначив Лисянський.

Формат проведення псевдореферендуму, вважає він, буде класичним: “дистанційне електронне голосування” та звичайні “вибори” на дільницях.

“Якщо у 2021 році депутатів Держдуми вони обирали, їздили до Ростова, то тепер вони все відкриють на тимчасово непідконтрольній Україні території Луганської та Донецької областей. І це для них буде легше, адже раніше, у 2021-му році, вони ще тримали ширму, що це нібито все незалежно. Тепер вони можуть це все робити безпосередньо І, відповідно, зараз вони активно видають паспорти громадянам”, — сказав правозахисник.

Він також зазначив, що на півдні України РФ не має кадрів та адміністративної бази, також відбувається великий відтік громадян. Не хочуть працювати на окупованих територіях навіть чиновники з РФ, додав він.

“Вони на момент проведення “референдуму” південь та Донбас заповнюватимуть студентами будзагонів, медиками тощо. Для чого? Для того, щоб створити ілюзію, що там живуть люди. Адже насправді дуже багато людей виїхали і залишили ці регіони. Як мінімум, люди, які жили на півдні, не зіштовхувалися раніше з окупацією, але вони бачили все, що було в “ДНР” та “ЛНР”, на окупованих територіях. Тому люди почали масово виїжджати. А коли були проукраїнські мітинги багатьох заарештували”, — сказав правозахисник.

Таких українських мітингів, як на півдні, на Донбасі свого часу не було, говорить Лисянський.

“Там були євромайдани тоді, але такого масштабу не було. На півдні вони цього не очікували. І тому на сьогодні усе, що вони роблять, українських активістів заарештовують, а інших людей переселяють із РФ для того, щоб створити ілюзію підконтрольного їм і “люблячого Росію” населення. А, по суті, це абсолютно інші люди, не місцеві жителі. А в “ДНР” і “ЛНР” є окупаційні адміністрації, які є фундаментом для ось цього диктаторського режиму Кремля, який хоче анексувати ці території”, — наголосив правозахисник.

Прямий ефір