Країни ядерного клубу мають відреагувати на погрози Росії, — Подоляк (ВІДЕО)

Михайло Подоляк. Фото: president.gov.ua

Росія намагається поставити з ніг на голову основні засади ядерної безпеки. Величезна ядерна держава, програючи в конвенційній війні, яку сама розв’язала, загрожує ядерним ударом без’ядерній державі. Це суперечить основам доктрини ядерного стримування, під якою підписалися всі ядерні держави. Про це сьогодні, 23 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник голови Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

“На мій погляд, усі погрози про ядерну зброю, її застосування, про те, що це нібито “не блеф” — проблема не тільки України. Україна все одно йтиме за своїм планом деблокади окупованих територій. Це проблема глобального клубу ядерних держав”, — сказав Подоляк.

Він наголосив, що є глобальна доктрина ядерного стримування, яку підписали всі країни, які мають ядерну зброю.

Документ, за словами Подоляка, чітко регламентує застосування зброї лише у разі оборонних дій щодо захисту власного суверенітету.

“Інших моделей застосування немає. Росія сьогодні каже, що вона готова застосувати зброю ініціативно, тобто як наступальну зброю. Це абсолютно точно ламає доктрину ядерного стримування і має спонукати кожну ядерну державу виступити з офіційною чи неофіційною нотою та попередити Росію, що вона не дозволить їй зламати цю доктрину. Тому що це спровокує наступну ситуацію, коли країни, які мають ядерну зброю, зможуть претендувати на будь-які території безкарно і зможуть перерозподілити так звані контури глобальної безпеки. Потрібно зупинити Росію від цього. Але це мають робити лише держави, які мають ядерну зброю”, — пояснив радник очільника ОПУ.

Він констатує: ця ситуація із погрозами РФ взагалі виглядає парадоксально для світу.

“Є велика ядерна держава, яка зайшла на територію іншої неядерної маленької держави. Вона програє війну. Це очевидно для всіх. Так, війна не закінчиться завтра, але йтиме за сценарієм України до фіналу правильного. І, відповідно, ядерна держава, яка програє звичайну війну, є конвенційною. І говорить світові: дивіться, а тепер я, порушивши всі глобальні доктрини ядерного стримування, атакуватиму неядерну державу ядерною зброєю. Ви розумієте абсурдність самого факту — спроби атаки ядерною зброєю неядерної держави”, — сказав Подоляк.

Усі країни, які мають ядерну зброю, повинні усвідомити те, що відбувається і не ставиться до цього так спокійно, упевнений радник голови ОПУ.

“Тобто Росія загрожує застосуванням тактичної чи стратегічної ядерної зброї неядерній державі. Це фундаментально змінює всі основи — те, про що світ домовлявся протягом останніх 70 років. Україна не може відповісти на це. Ми не маємо симетричного типу зброї. Ми можемо виграти конвенційну війну. Це однозначно. Але ми з ядерною зброєю не можемо боротися. Тому країни, які таку мають, повинні вийти, подивитися на свої домовленості, на ось цю доктрину ядерного стримування, і зробити низку відповідних кроків”, — резюмував Подоляк.

Читайте також: Російський ядерний терор в Україні — методи та цілі Путіна прокоментували експерти

Прямий ефір