Коні — під опікою поліції: історія порятунку тварин у Харківській області (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

На Харківщині поліцейські взяли під опіку десятки коней одного з місцевих кінноспортивних комплексів. Через війну та тимчасову окупацію тварини буквально опинилися на межі голодної смерті, інформує FREEДОМ.

Породистий кінь Баланс у минулому переможець багатьох змагань, володар кубків та медалей. Нині йому 23 роки, він уже вважається пенсіонером. І замість спокійної старості тварина пережила окупацію, голод, стрес від обстрілу. Війна перетворила кінноспортивний комплекс у Старому Салтові на притулок для покинутих коней, які виявилися непотрібними своєму власнику.

“Війна почалася, господар поїхав, а я тут лишився з кіньми. Було, що стояли тижнями без сіна, бігали колгоспами, це було рік тому, коли тут нікого не було, по крихтах, по пакунку збирали, привозили і якось діставали, якось вижили”, — розповідає конюх Олексій Болюх.

Олексій 14 років працює у цьому комплексі. Каже, раніше тут було велике господарство: вони тримали свиней, курей, кроликів. Після того, як російські війська окупували Старий Салтов, господар комплексу поїхав. Зв’язку з ним немає й досі.

Внаслідок обстрілів постраждала будівля стайні, осколками було поранено 4 коня, вбито лоша.

“Коли прилетіло, то в мене і відра попадали, і я швиденько розвернувся і побіг до укриття, щоб залишитися живим. Ну на коней глянув, наче цілі, вони до стіни втекли, двоє нахилилося, лягло — не знаю як вони спрацювалися… Тут 33 прильоти було. На це все потрібне фінансування, люди — робітники потрібні, фінанси, нічого ж немає, ось поліція допомагає сіном, вівсом”, — кажи конюх.

Дмитро Новицький почав служити поліцейським офіцером Старосалтівської громади у серпні 2023 року. Коли разом із напарником патрулювали — заїхали до стайні. Територією поряд із зруйнованими будинками бродили голодні тварини.

“Побачивши, в якому стані коні були, — худі, ми вирішили не як поліцейські, а як звичайні люди їм допомагати, бо це тварини. Почали дзвонити знайомим, фермерам. Найголовніше, щоб вони не загинули, щоб вони більш-менш були нагодовані. Що ми можемо з Денисом, те й робимо для них”, — каже поліцейський.

Протягом тижня на 28 коней йде до 300 кілограмів сіна та вівса. Також їм потрібні сіль, вітаміни, спостереження у ветеринарів — все це за допомогою волонтерів і самотужки ось уже 7 місяців забезпечують правоохоронці. Вони постійно шукають тих, хто готовий допомогти донатами, залучають усіх небайдужих. Зізнаються — вони не фахівці, їхня опіка над тваринами тимчасова, розуміють, що необхідно шукати коней постійного опікуна.

“Хочемо, щоб далі ці коні залишилися в громаді, і щоб цей комплекс процвітав. Хотів би дуже. Нам нічого не треба, хотілося б, щоби прийшов якийсь власник, сказав — я готовий займатися конячками”, — каже поліцейський офіцер Старосалтівської громади Денис Карпек.

Юристи Старосалтівської селищної військової адміністрації обіцяють вирішити питання із перереєстрацією права власності на коней. Також в адміністрації готові виділити техніку та людей для упорядкування території стайні та всього комплексу.

“З юридичних питань — так, ми займаємося, щоб коні знайшли нового власника, щоб юридично це питання було оформлене як треба с згідно із законодавством. Зараз не скажу, як це буде, але ми зробимо — і тоді ви все побачите”, — каже заступник начальника Старосалтівської селищної військової адміністрації Андрій Артеменко.

Якщо вдасться оформити всі документи та відновити роботу кінноспортивного комплексу, тут буде відновлено і реабілітаційний центр, в якому для мешканців Харківської області зможуть проводити сеанси іпотерапії.

Прямий ефір