Україна пропонує міжнародній спільноті провести Саміт формули миру, учасники якого мають розглянути варіанти припинення війни, розроблені Києвом.
У вересні керівництво України запропонувало світовій спільноті свою формулу миру, яка складається з 10 пунктів. План передбачає припинення вогню, виведення російських військ з усіх окупованих територій України, відновлення територіальної цілісності України, виплату репарацій за заподіяну війною шкоду і багато іншого.
Для обговорення реалізації цієї програми українська влада і пропонує провести цей міжнародний саміт.
Український варіант припинення війни
Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні до лідерів країн Європейського Союзу запропонував провести Саміт формули миру в одній з європейських столиць.
“Це єдиний реалістичний і всеосяжний план відновлення територіальної цілісності України та гарантування безпеки нашому народу і всій Європі. Ми давно говоримо з вами про організацію саміту формули миру. Я готовий призначити його вже найближчим часом у Києві, але всі ми прекрасно розуміємо, що в умовах, що склалися, багато лідерів, на жаль, не зможуть приїхати в Україну. Тому ми можемо організувати саміт в одній з європейських столиць. Хіба це не додасть глобальної сили Європі? Точно додасть!”, — заявив Володимир Зеленський.
Президент наголосив, що для якнайшвидшої перемоги над агресором і повернення окупованих територій Україні необхідна ще більша кількість сучасного західного озброєння, а також міцна дипломатична підтримка західних союзників.
За словами Зеленського, якщо український мирний план буде реалізовано, це не тільки зупинить війну, а й допоможе ліквідувати негативні наслідки російської агресії в усьому світі.
“Наше завдання — залучити абсолютно всіх і показати світові, що таке повага до територіальної цілісності [України], Статуту ООН і права людей на життя. Вважаю, що чим більше ми залучимо людей з усіх континентів, тим більшою буде підтримка України”, — зазначив глава держави.
Український мирний план складається з 10-ти пунктів:
- радіаційна та ядерна безпека;
- продовольча безпека;
- енергетична безпека;
- звільнення всіх полонених і депортованих до Росії та на тимчасово окуповані території українських громадян, включно з дітьми;
- виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності та світового порядку;
- виведення російських військ і припинення бойових дій;
- повернення справедливості, зокрема гарантії безпеки для Києва від країн-союзників;
- протидія екоциду і захист природи;
- недопущення ескалації;
- офіційна фіксація закінчення війни у форматі договору.
Перший раз Україна закликала країни ЄС обговорити свій варіант формули миру в грудні 2022 року.
На початку березня Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель закликав міжнародну спільноту підтримати формулу миру Володимира Зеленського. Він підкреслив, що для досягнення миру в Україні необхідно спиратися на резолюцію Генеральної Асамблеї ООН і мирний план, розроблений українським керівництвом.
Варіант припинення війни, запропонований Києвом, уже підтримали США, Канада, Японія, низка країн ЄС, серед яких Німеччина, Франція та Італія, а також Велика Британія. Свою позицію британська сторона зафіксувала у спільній з Україною декларації, підписаній під час візиту до Лондона Володимира Зеленського.
Наразі європейські лідери спільно з Києвом продовжують працювати над мирним планом і підтримують проведення саміту щодо його реалізації.
“Європейська Рада вітає резолюцію Генеральної асамблеї ООН “Принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй, що лежать в основі всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні”, яка була ухвалена за широкої підтримки міжнародної спільноти. Він підтверджує свою підтримку формули миру президента Зеленського. Європейський Союз продовжить роботу з Україною над мирним планом із 10 пунктів”, — ідеться в повідомленні пресслужби Європейської Ради.
Читайте також: Саміт формули миру в Європі: що пропонує Україна (ВІДЕО)
Саміт за формулою миру в огляді експертів
Яке значення має майбутній Саміт формули миру для припинення війни в Україні? Які рішення можуть бути ухвалені під час цього саміту? Чи всі країни ЄС готові підтримати мирний план Зеленського? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ розглянули:
- Єгор Чернєв, народний депутат України, заступник голови комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Володимир Фесенко, політолог.
ЄГОР ЧЕРНЄВ: Формула миру Зеленського включає всі базові цінності західного світу
— Усі наші партнери, які нас підтримують у цій війні, підтримують і формулу миру президента Зеленського. І це було озвучено на різних майданчиках — як у двосторонніх зустрічах із конкретною підтримкою перших осіб держави, так і у форматі різного роду міжнародних організацій.
Ні в кого нема сумнівів в тому, що всі території України мають бути звільнені, що воєнні злочинці мають бути покарані, що репарації мають бути виплачені, і що Україні мають бути надані гарантії безпеки. Це основні чотири пункти, і, в принципі, щодо решти шести ні в кого не викликає сумнівів.
Це якраз те, що є базовими цінностями для західного світу: суверенітет, свобода, право. Тому тут ні в кого не викликає сумнівів, що ці пункти мають бути виконані.
Звичайно ж, нам ніхто не буде диктувати, як їх виконувати. Це завдання наших військових на полі бою. А наші партнери нам допомагають озброєнням, боєприпасами, санкціями, тиском на Російську Федерацію.
Якщо ми говоримо про відповідальність військових злочинців, то це створення спеціального трибуналу. Якщо ми говоримо про репарації, то тут наші союзники шукають різні варіанти, як заморожені активи перетворити на гроші для відновлення України.
Ну і гарантії безпеки — це наш рух до НАТО. І тут теж наші партнери [нас підтримують], країна за країною приєднуються. Ісландія, зокрема, нещодавно заявила про те, що вона виступає за наше членство в НАТО. Тобто ми задаємо тон, а наші союзники нас підтримують.
Одним із результатів такого саміту, можливо, буде якраз підписання договору про створення спеціального трибуналу, і можуть бути ухвалені спільні рішення щодо виплати репарацій.
Ми розуміємо, що основним органом для ухвалення таких рішень є Генасамблея ООН. І нам хотілося б побачити 140 голосів за створення трибуналу, які ми вже бачили за деякими нашими іншими резолюціями.
Ми отримали одну з резолюцій, яка дала старт можливому використанню заморожених активів РФ для відновлення України. Я думаю, що схожі рішення можуть бути ухвалені й підтримані тією кількістю наших партнерів, які приїдуть на саміт для того, щоб дати поштовх для подібних рішень на Генасамблеї ООН.
Що стосується Росії, то я не бачу практичної користі від присутності Російської Федерації з тим режимом, який зараз є, на такому саміті. Росія недоговороздатна, як ми це бачимо.
Якби ця формула миру президента Зеленського була прийнята Російською Федерацією, то я думаю, що і саміту не потрібно було б. Ми б сіли за стіл переговорів і розписали ці пункти і графік їх виконання. Як швидко російська армія покине окуповані з 2014 року території України. Як швидко вони видадуть нам своїх військових злочинців, виплатять репарації тощо.
Номінальна присутність представників Росії на саміті нікому не цікава. Людей, які не ухвалюють рішення, не поділяють цієї позиції або не поділяють формули миру, нам не потрібно. Немає сенсу їх запрошувати.
Тому я не бачу участі поточного режиму Російської Федерації в цій формулі. Якщо щось трапиться, зміниться влада і прийдуть люди, готові на діалог, або готові на цю формулу миру, можливо, тоді їхня присутність буде виправдана.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Україна не має суттєвих розбіжностей з питань припинення війни з ЄС
— Саміт значною мірою стосується і майбутнього Європи, і майбутнього всього світу. Тому що контури нової системи глобальної безпеки та міжнародних відносин визначатимуться саме в контексті закінчення війни, яку Росія веде на сьогодні проти України.
Тут важлива, по-перше, політична воля країн взяти участь у цьому саміті, виступити з якимись своїми пропозиціями або уточненнями. Хоча загалом сьогодні вони підтримують ініціативи, з якою виступив президент України, і якихось особливих зауважень або серйозних коректив у них до цих пропозицій немає.
І другий момент — наскільки ці країни зможуть не просто обговорити цю формулу, а й обговорити майбутню архітектуру безпеки, яка так чи інакше формуватиметься з урахуванням тих обставин, що виникли на сьогодні.
Припинення вогню просто як явище нікого не влаштовує, тому що ми жили з цим досить довго. У нас були Мінські домовленості — це тільки заморожування конфлікту для того, щоб Росія підготувалася і повернулася знову зі своїм єдиним бажанням окупувати нашу державу. Тому потрібно все вирішувати глобально і фундаментально. Ініціатива президента України в цьому плані є ключовою.
По-перше, її підтримали практично всі союзники та партнери України. І по-друге, вона деталізована. Коли ми говоримо про плани, то вони мають передбачати конкретні кроки з реалізації тих чи інших формул, які в них безпосередньо прописані. В українському плані це є, а в китайському плані, наприклад, жодних механізмів реалізації якихось конкретних кроків сьогодні не передбачено.
З боку наших європейських партнерів можуть викликати питання окремі пункти, які стосуються екологічної, продовольчої, ядерної або якоїсь іншої безпеки. Але не з точки зору пропозиції якихось протилежних позицій. Тут більше йтиметься про уточнення, а можливо, більш детальні роз’яснення тих чи інших положень. Але це не передбачатиме відмови від пунктів, які були запропоновані Україною.
Зрозуміло, що питання, які стосуються територіальної цілісності та суверенітету, взагалі не обговорюватимуться. Але в плані їхньої кореляції або зміни є повний консенсус між Україною і нашими партнерами. Я впевнений, що цей консенсус буде зберігатися і далі.
Український план заснований на тих принципах і виписаний за тими стандартами, за тими цінностями, які є ключовими для Європейського Союзу. І зрозуміло, що в цьому контексті якихось істотних розбіжностей просто не може бути.
А ось з іншими країнами, що займають на сьогодні дещо відсторонену або, умовно кажучи, нейтральну позицію стосовно війни, яку РФ веде проти України, можуть бути якісь більш суттєві зауваження.
Але мені зараз дуже складно уявити якусь країну, окрім відверто диктаторських, і безпосередньо Російську Федерацію, які відкинули б пункти або виступили з критикою щодо територіальної цілісності та суверенітету України.
До речі, навіть Китай при всьому своєму особливому ставленні до цієї війни все одно, нехай тільки на словах, але дотримується принципу територіальної цілісності суверенітету і постійно посилається на статут ООН. Тобто це вигідно насправді Україні, тому що розвиток цього сценарію якраз повністю кореспондується зі Статутом ООН.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Західним країнам потрібно грати з РФ на випередження
— Я б не називав мирну пропозицію, представлену Києвом, формулою. Скоріше, це просто фіксована позиція, нагадування нашим партнерам: для того, щоб війна припинилася — а припиниться вона може тільки в одному випадку: якщо російські війська підуть із території України — необхідно зробити конкретні кроки.
Просто постачати, скажімо так, не завжди в достатніх обсягах озброєння для України — цього мало.
Необхідні і більші обсяги поставок, і якісніша зброя, яка дасть змогу Україні не просто перейти в контрнаступ, а домогтися звільнення окупованих територій.
Тобто має бути більш послідовна, більш активна, більш масована, я б сказав, позиція в постачанні зброї. Це ключовий фактор.
У низки західних політиків є побоювання, що, якщо зараз дати Україні, наприклад, літаки, то Путін почне ескалацію війни. Він це відчуває і намагається погрожувати. Наприклад, у відповідь на рішення про постачання танків Україні Путін спочатку говорить про нове виробництво танків у РФ, а потім починає погрожувати розміщенням у Білорусі тактичної ядерної зброї.
Це ж погрози Заходу, що, мовляв, якщо ви будете Україні допомагати зброєю, то я буду більше зброї кидати в цю війну. Таким чином він намагається шантажувати країни Заходу. Але якщо він так говорить, значить, він боїться поставок західної зброї, і він розуміє, що це вирішальний фактор.
Тому західним політикам треба йти від цієї інерції, боязні, що Путін піде на ескалацію. І щоб ескалація не сталася, треба грати на випередження, це найголовніший рецепт.
А ось щодо санкцій, тут проблема, особливо в Європейському Союзі, тому що в ЄС є такі країни, як Угорщина, які періодично блокують спільні рішення.
На жаль, рішення в Євросоюзі ухвалюються консенсусом, потрібна повна згода, і на це йде час. І доводиться йти на компроміси всередині ЄС. Дотискають Угорщину поступово, але все одно це затягує процес і, на жаль, пом’якшує санкції.
Це об’єктивна проблема, її просто так не зміниш. Хоча вже західні політики вже ставлять питання про зміну процедури ухвалення рішень у ЄС і в НАТО. Я думаю, що це треба буде зробити для того, щоб Росія не використовувала своїх, вибачте, засланих козачків для того, щоб вони діяли в її інтересах.
Читайте також: Сам факт саміту говорить про успіх міжнародної політики України: просування формули миру Зеленського оцінили експерти