Саміт формули миру: можливі формати назвав Рейтерович

Ігор Рейтерович. Фото: radiosvoboda.org

Саміт формули миру може прийняти будь-яка європейська країна, можлива навіть деяка конкуренція між ними. Однак важливим є не місце його проведення, а політична воля країн брати участь у ньому. Про це сьогодні, 26 березня, заявив політолог Ігор Рейтерович у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він вважає, що найближчим часом хтось із європейських лідерів виступить з ініціативою прийняти саміт.

“Це можуть бути, зокрема й країни колишнього соціалістичного блоку, які найактивніше підтримують Україну та підтримують усі ініціативи, з якими Україна виступає. З іншого боку, це може бути якась велика європейська столиця”, — припускає гість ефіру.

Рейтерович також не виключив, що це буде етапний захід, який відбуватиметься у кількох місцях і фінішує у Києві, якщо цьому сприятиме ситуація на фронті.

“Тим більше є вже досвід організації таких великих заходів. Наприклад, саміт ЄС — Україна, який пройшов у столиці України, незважаючи на сигнали повітряної тривоги та ту загрозу, яку постійно несе Росія, завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі нашої країни”, — зазначив він.

Утім, найважливішим політолог вважає те, що саміт дасть змогу обговорити майбутню архітектуру безпеки. Адже запропонована президентом України Володимиром Зеленським формула миру стосується не лише припинення війни, а й майбутнього Європи та світу.

“Бо контури нової системи міжнародної безпеки, міжнародних відносин визначатимуться саме в контексті закінчення війни, яку Росія веде на сьогоднішній день проти України”, — зазначив Ігор Рейтерович.

Нагадаємо, президент України запропонував лідерам ЄС організувати в одній із європейських столиць саміт для обговорення мирного плану. Раніше Володимир Зеленський представив його на зустрічі глав держав G20, яка відбулася восени 2022 року. Документ складається з 10 пунктів та охоплює такі питання, як безпека, у тому числі продовольча та енергетична, а також виведення російських військ із української території. США, країни ЄС, Туреччина та інші держави висловилися на підтримку цього плану, а Генасамблея ООН наприкінці лютого на надзвичайній сесії переважною більшістю голосів схвалила проект резолюції, який інкорпорує ключові положення запропонованої Україною формули миру.

Прямий ефір