Його слід розглядати як комплексний захід: результати європейського турне Зеленського проаналізували експерти

Президент Володимир Зеленський в Європарламенті. Фото: president.gov.ua

Лондон, Париж, Брюссель та Жешув — президент України Володимир Зеленський відвідав ключові європейські столиці в рамках європейського турне. Це перший очний візит глави держави до європейських інституцій від початку повномасштабної агресії РФ 24 лютого 2022 року.

Хронологія європейських візитів президента

У Великій Британії Володимир Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Ріші Сунаком та королем Чарльзом III, а також відвідав військову базу, де проходять навчання українські військові. В своєму виступі в британському парламенті він закликав надати Україні літаки та запропонував назвати співпрацю між державами у боротьбі з російською агресією “крилами для свободи”.

“Я пишаюся нашими Повітряними силами. І я привіз подарунок від них вам, Британіє. Відкрийте, будь ласка. Я поясню. Це шолом справжнього українського пілота. Він один із найуспішніших наших асів. І він один із наших королів. А на шоломі напис: “Ми маємо свободу. Дайте нам крила, щоб захистити її”. Я вірю, що цей символ допоможе нам сформувати нашу наступну коаліцію — коаліцію літаків. Звертаюся до вас і світу з простими, але дуже важливими словами. Бойові літаки — для України! Крила — для свободи!”, — заявив він перед обома палатами британського парламенту.

На спільній пресконференції за результатами переговорів з прем’єром Сунаком президент Зеленський оголосив про підписання декларації єдності, згідно з якою “Україна та Велика Британія стають справжніми союзниками”. А головною темою перемовин в Лондоні стали оборонні питання.

“Маємо сильний оборонний пакет від Великої Британії. Ми погодили потужну кількість броньованої техніки, постачання далекобійної зброї й домовилися почати підготовку українських пілотів. Я вважаю, що це наш чіткий сигнал — України й Великої Британії — що ми разом не лише йдемо, а пройдемо весь цей складний шлях до нашої спільної перемоги”, — сказав глава держави.

З Лондона президент України вирушив до Парижа, де зустрівся з французьким колегою Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Він подякував лідерові Франції за рішення про надання Україні легких танків, а канцлеру Німеччини — за передачу потужної системи ППО IRIS-T. Глава держави назвав ці рішення історичними та зазначив, що є потенціал для подальшого посилення партнерства.

“Що раніше Україна зможе отримати потужну далекобійну зброю, Еммануелю, що раніше наші пілоти зможуть отримати сучасні літаки, Олафе, що міцнішою буде наша танкова коаліція — я вдячний вам за те, що ви почали цей шлях — то швидше закінчиться ця російська агресія й ми повернемо Європі впевнений мир”, — наголосив Володимир Зеленський.

В ході тристоронньої зустрічі розглянули можливості постачання Україні необхідної зброї, а також питання продовження економічної, політичної підтримки та посилення санкційної політики щодо держави-агресора. Крім того, обговорювалася реалізація ініційованої президентом Зеленським формули миру, яка здатна забезпечити стійке припинення війни на справедливих умовах та з дотриманням норм міжнародного права.

Відтак український лідер побував на зустрічі глав держав та урядів Європейського Союзу в Брюсселі. В Європейському Парламенті звучав гімн України.

“Європо! Ми захищаємося від найбільш антиєвропейської сили сучасного світу. Ми захищаємось. Ми, українці, на полі бою разом із вами. Я дякую вам за те, що ми захищаємося разом! …І це важливо не лише для спільнот Європи. Хоч би ким ми були, ми завжди боремося проти зневаги. Хоч би де ми жили, ми завжди робимо ставку на добросовісність. Хоч би про що ми з вами мріяли для своїх дітей, для своїх онуків, безумовним тлом для цих наших мрій є мир і безпека. Чи буде все це можливим, якщо не здолати антиєвропейську силу, яка прагне вкрасти у нас усіх Європу? Ні. Лише наша перемога все це гарантуватиме — кожну з наших із вами спільних європейських цінностей. Наша обов’язкова перемога!”, — зазначив Володимир Зеленський на спеціальному пленарному засіданні Європарламенту.

Завершуючи низку європейських візитів, президент Зеленський в Жешуві зустрівся з польським колегою Анджеєм Дудою. Говорили про подальшу оборонну співпрацю та спільні дипломатичні кроки.

Глава держави також розповів польському лідеру про візит до Брюсселя та наголосив на важливості старту вже цього року переговорів про вступ нашої країни до ЄС. За словами Зеленського, це стало б важливою мотивацією для українського суспільства та армії, які проходять через тяжкі випробування.

Огляд думок експертів

Про значення європейського турне президента Зеленського та реакцію на нього Кремля в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:

  • антикризовий радник глави Офісу президента Михайло Подоляк;
  • політолог Володимир Фесенко;
  • заступник міністра закордонних справ України в 2004-2005 роках, посол України в США в 2006-2010 роках, посол України у Франції в 2014-2020 роках Олег Шамшур;
  • російський опозиційний політик, колишній депутат Держдуми РФ Дмитро Гудков;
  • російський соціолог, журналіст Ігор Ейдман.

Михайло Подоляк: Президент Зеленський сьогодні настільки суб’єктний, що справді може порушувати вкрай важливі питання загальносвітової безпеки

— Я оцінюю результати поїздки та переговорних процесів, які ініціює президент Зеленський, загалом як бездоганні. Він знаходиться на тому рівні діалогу з нашими партнерами, з політичними елітами країн-партнерів, який був недосяжний в будь-який інший час, крім сьогоднішнього дня. І президент України абсолютно ефективно користується цими можливостями та рівнем діалогу, на якому він сьогодні перебуває, для отримання конкретних результатів.

У нас сьогодні є два необхідні результати, на шляху досягнення яких ми знаходимося. Це далекобійні ракети дальністю від 150 км — переговорний процес щодо них дуже ефективний. Другий важливий результат — це різні види авіації: штурмова та винищувальна. Перша необхідна для забезпечення контрнаступальних дій української армії, а друга — щоб остаточно закрити небо для атак на цивільне населення, а також на наші військові частини.

Ці переговорні процеси інтенсифіковані, абсолютно точно пояснені наші мотиви — партнери їх розуміють.

Тепер перейду до хронології [європейського турне Зеленського] — Лондон, Париж, Брюссель. На мою думку, Велика Британія зайняла абсолютно важливу позицію щодо підтримки України практично з перших днів вторгнення. Так, з першого дня всі зайняли правильну позицію, максимально жорстко засудивши повномасштабне вторгнення Росії… Але я маю на увазі логістичну складову цієї війни — розуміння, чим ця війна небезпечна не лише для України, а й для європейського континенту загалом. Ось Британія демонструвала це практично відразу.

І відповідно сьогодні Велика Британія відіграє надзвичайно важливу, символічну роль — якщо ми говоримо про європейську складову — для мобілізації правильних оцінок цієї війни та необхідної допомоги Україні.

Але я б так акценти не ставив, бо ми можемо сконцентруватися на зовнішніх атрибутах — що президент був в Лондоні, і слова первинно були в Лондоні, відійшовши від головного — що весь візит треба розглядати як комплексний захід. Лондон, зустріч з канцлером Німеччини та президентом Франції в Парижі, потім ширша зустріч з представниками європейської політичної еліти в Брюсселі — сам по собі візит символізує три речі.

Перше — це абсолютна підтримка України з боку європейських політичних еліт. Такої консолідованої підтримки раніше не було. І навіть після року війни ми знаємо, що європейські країни точно розуміють причину та перебіг цієї війни, а також як вона має закінчитися. Друге — символізм візиту до Лондона, Парижа та Брюсселя має підкреслити, що ключові елементи російської пропаганди про те, що Європа втомилася від війни, Європа втомилася від України, Європа не хоче підтримувати Україну, не відповідають дійсності. І третій важливий момент — це консолідоване розуміння, які інструменти ведення війни на цьому етапі нам потрібні, тут ми знову повертаємося до авіації та далекобійних ракет.

Ці інструменти обговорюються одразу на всіх майданчиках не з якоюсь окремою країною, а одразу з усіма. Всі беруть участь на тому чи іншому рівні в обговоренні. І це буде так само, як щодо танків — консолідоване загальноєвропейське рішення.

[Про досягнуті домовленості з Макроном та Шольцем] президент Зеленський уже неодноразово говорив. Він наголосив, що були обговорені варіанти постачання тієї чи іншої авіа- та ракетної техніки. Друге — було обговорено логістичні питання щодо прискорення вже сформованої танкової коаліції — постачання танків та створення ремонтної бази. І ви одразу побачили реакцію Шольца, який звернувся до всіх країн з тим, що необхідно максимально прискорити процеси постачання танків Україні. Обговорено питання повноформатного приєднання України до єдиного європейського політичного та економічного простору, тобто що нам необхідно робити далі на шляху до Євросоюзу як такого.

Не маю сумніву, що правильна фіналізація війни дозволить Україні надзвичайно прискорити час вступу до ЄС. Але сьогодні необхідно говорити про ту архітектуру, яку матиме Україна в момент вступу до ЄС. Щоб не виглядало так, що вже готові прийняти нас, але в нас ще інфраструктурно щось не дороблено.

І головне — президент ще раз обговорив з лідерами Німеччини та Франції перший та ключовий аспект формули миру — що говорити про фінал війни можна лише в момент, коли російські війська покинуть всю територію України, включаючи окуповану в 2014 році. Тобто ще раз позначили, що дивні заклики, що іноді звучать, про необхідність проведення переговорного процесу, неможливі, тому що Росія не зацікавлена в реальному переговорному процесі і в мирі як такому.

Більше того, в Європі вже є розуміння — президент Зеленський це неодноразово наголошував — що будь-яка лінія розмежування призведе до того, що українська державність зникне не протягом трьох тижнів або трьох місяців, а, наприклад, протягом трьох років.

Будь-яка лінія поділу після такої інтенсивності війни та після такого обсягу умисних злочинів російської армії на території України призведе до того, що наша держава не матиме можливості повернути своїх людей додому. Тому що повертатися, везти своїх діток до країни, яка будь-якої миті може знову спалахнути на наступному етапі війни, безглуздо. Україна не отримає інвестицій, бо ніхто не вкладатиме в країну в стані незакінченої війни. І горизонт планування буде у нас дуже короткий — на місяць десь знайти гроші, якось протриматися — відповідно економіка вмиратиме. І третє: країна загниватиме від внутрішніх соціальних конфліктів, бо ми не отримаємо відповіді на головне питання — як ми візьмемо зі злочинців плату за злочини. Це і репарації, і судові трибунали, і пошук по всьому світу цих злочинців…

[Щодо відгуку на мирний план Зеленського в Європі]: практично всі ініціативи, які походять від уряду України, знаходять відгук і стають ключовими елементами глобального порядку денного.

Це і питання ядерної безпеки, і питання продовольчої безпеки, і питання трансформації міжнародних майданчиків, таких як ООН чи МАГАТЕ, і питання глобальної перебудови військових альянсів, і питання формули миру, яка справді дозволить мати стабільний мир та систему колективної безпеки на континенті.

Наші партнери, політичні еліти країн-партнерів намагаються відповісти для себе на надзвичайно актуальні питання — яким вони бачать майбутнє повоєнної Європи, тобто майбутнє єдиного європейського контуру та колективної безпеки, а також яким вони бачать європейську економіку, де російська присутність буде набагато меншою, ніж протягом останніх 20 років.

Виходить, що Україна ініціює ці обговорення, дає своє логічне бачення. А президент Зеленський сьогодні настільки суб’єктний, що справді може порушувати вкрай важливі питання загальносвітової безпеки.

Володимир Фесенко: На всіх зустрічах в Лондоні, Парижі, Брюсселі обговорювалася формула миру президента Зеленського

— Президент Зеленський говорив не про вступ до ЄС, а про початок переговорів щодо вступу до ЄС. Самі переговори — це нешвидкий бюрократичний та політичний процес. Наприклад, у випадку з Польщею та країнами Балтії це зайняло декілька років. У випадку України, можливо, це буде дещо швидше, бо динаміка справді зростає.

Спочатку на саміті Україна-ЄС в Києві 3 лютого, потім на саміті Євросоюзу, в якому взяв участь наш президент, наголошувалося, що Україна досить успішно, швидко та впевнено виконує пов’язані зі статусом кандидата у члени ЄС домашні завдання. Так, нам треба виконати ще цілу низку робіт… До речі, є один пункт, за яким Євросоюз має борг перед нами, треба прискорити роботу і нашим європейським партнерам.

Проте процес триває дуже динамічно. Ми бачимо динаміку зближення, спільних дій не лише з нашого боку, а й з боку Європейського Союзу. Нині все сконцентровано, насамперед, на підтримці України у війні проти російських агресорів, а також тих реформах, які можливо провести в умовах війни. Тут Україна справді не зменшує темп. І ми працюємо над тим, щоб темпи нашого руху до Євросоюзу були високими навіть під час війни.

Важливий момент: сам факт присутності нашого президента на засіданні Європейської ради, обговорення українського питання, символічне фото, на якому наш президент в центрі серед учасників цього саміту — де-факто це означає, що ми вже в Європейському Союзі, ми вже частина європейської сім’ї . Хоча юридично це станеться не так швидко, як нам хотілося б… Спершу треба виграти війну.

[Успішність європейського турне Зеленського] ми бачимо за дуже агресивною інформаційною реакцією російських пропагандистів. Буквально декілька тижнів тому, наприкінці січня, це стосувалося рішення про постачання танків Україні, яке називають танковим проривом в політичному, дипломатичному, переговорному значенні.

Тепер вони з істерикою говорять про те, що завтра почнуть постачати бойову авіацію Україні, зокрема винищувачі, оскільки переговори почалися без пауз. Крім цього, відбувся візит президента Зеленського до Лондона, Парижа та Брюсселя, зустріч на зворотному шляху з польським президентом в Польщі. Це все — не лише про авіацію, а й про далекобійну зброю, про постачання необхідних нашим бійцям на Донбасі та на півдні України боєприпасів…

В цьому сенсі візит справді був дуже важливим і за конкретними результатами, і за конкретними домовленостями про зброю та наше просування на шляху європейської інтеграції.

В останні дні від журналістів і не тільки я чув безліч деталей про те, як приймали нашого президента. Ставлення до нашої країни зовсім інше, ніж два роки тому. Це величезна повага, почесті на найвищому рівні.

Найголовніше значення візитів Зеленського, яке, можливо, не таке помітне, але працює на повну котушку — він заряджає наших партнерів енергетикою солідарності з Україною та спільної боротьби проти російської агресії. Не буде цієї енергетики, не буде й необхідних нам політичних рішень щодо економічної та військово-технічної підтримки.

Ще одна деталь: на всіх зустрічах в Лондоні, Парижі та Брюсселі обговорювалася формула миру президента Зеленського. Про неї спеціально говорила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, її підтримав президент Макрон, про неї йшлося в Лондоні.

Ця ініціатива президента України — майбутня архітектура європейської безпеки, програма дій на майбутнє, навіть не на сьогодні — і її обговорюють наші партнери. Ми вже не чекаємо, коли за нас це вирішать, як це було в 2014-2015 роках і раніше — з Будапештським меморандумом та багатьма іншими рішеннями. Ми самі пропонуємо, яким чином має бути вибудована архітектура безпеки.

[Як і в історії з танками після тріумфального візиту нашого президента до США], гадаю, що рішення щодо авіації буде. Зараз початок дискусії має пройти деякий час… Інерція та консервативність мислення деяких західних партнерів, певні надмірні побоювання з приводу ескалації війни, якихось негативних наслідків долаються і війною, і активною українською дипломатією.

Олег Шамшур: Меседжі, які ми отримали від керівництва відвіданих Зеленським країн та європейських інституцій, відповідають важливості моменту

— Думаю, зовсім не випадково візит [Зеленського до європейських столиць] відбувся саме зараз, коли ми і наші партнери очікуємо на новий наступ з боку Росії. Тому питання про посилення підтримки України, насамперед, у наданні необхідних систем озброєння є дуже важливим.

Важливим є й посилення політичної підтримки — гадаю, що саме це найбільше обговорювали і на цьому було зроблено акцент під час перебування президента України в Брюсселі.

І всі меседжі, які ми отримали від керівництва тих країн, в яких був президент України, а також від європейських інституцій, безумовно, є важливими та відповідають важливості моменту, тобто необхідності підготовки до відображення можливого наступу з боку Росії та просування України на шляху до членства в Європейському Союзі.

[Щодо масованого ракетного удару РФ по Україні 9-10 лютого] ми бачили подібну реакцію і на попередні візити [Зеленського], і на попередні успіхи української держави та української армії. Інакше Росія не може реагувати, тільки посилювати терор проти мирного населення України — це реальність. Але це, безумовно, нас не зупинить в нашій рішучості щодо спротиву російській агресії. Дай боже, щоб і подальші візити українського керівництва були такими ж успішними.

Проблема в тому, що Захід остаточно не визначився щодо того, що означає поразку Росії. І, на жаль, Путін має можливість здійснювати акти ескалації конфлікту, а наші партнери вже реагують на його дії замість того, щоб їх попереджати.

Саме таким попередженням могло б стати надання винищувачів Україні, які б дали можливість нашим збройним силам більш ефективно боротися з Росією. Потрібно змусити Путіна боятися — замість того, щоб думати, як реагувати на його кроки щодо посилення агресії проти України. І всі мають зробити додаткові зусилля зараз, коли в протистоянні російської агресії настав переломний момент, щоб завдати Росії нищівної поразки.

Дмитро Гудков: Зеленський блискуче справляється зі своєю геополітичною та дипломатичною роллю

— [За європейським турне Зеленського в Кремлі], звісно, спостерігали. Не думаю, що все доповідали Путіну — це точно вдарило б по його самолюбству… Бо саме так мають приймати справжніх героїв, справжніх президентів. А Путіну тепер сидіти в бункері все життя — більше жодних прийомів, жодної пошани в світі не буде.

Потрібно віддати належне Зеленському — він блискуче справляється зі своєю геополітичною та дипломатичною роллю. У нього кожен виступ завжди зустрічається оплесками. Прекрасні промови, які впливають і на суспільну думку, і на західних політиків.

Думаю, в Кремлі, напевно, задумалися, що вони програють по всіх фронтах. Є три види боротьби: те, що відбувається безпосередньо на полі бою, дипломатична чи геополітична війна, від якої залежить обсяг допомоги Заходу для України. Путін теж намагався грати на цьому полі здебільшого погрозами та газовим шантажем, але нічого не спрацювало. Він в чистому вигляді програє цю війну так само, як і інформаційну. Можливо, за допомогою пропаганди Путін поки що трохи виграє всередині Росії, хоча і це вже починає зливати. Люди не хочуть воювати — це найголовніше. Отже, ця підтримка нічого не варта, це просто таке схвалення на випадок, щоб уникнути репресій. І тут не потрібно дивитись, які цифри дають соціологи.

Попереду ще одна важлива міжнародна подія — Мюнхенська безпекова конференція, яка пройде без путінської Росії. Там будуть представники російської опозиції, зокрема я. Оскільки вона буде приурочена до річниці повномасштабної війни, там буде чергова можливість для української влади зробить серйозні заяви та отримати міжнародну підтримку.

Ігор Ейдман: На засіданні Євроради Орбан виглядав білою вороною, а решта явно згуртовані навколо України і допомагатимуть їй

— Гадаю, що головна реакція Москви [на європейське турне Зеленського] — ракетні обстріли України. Це прояв безсилої злості. Впевнений, що цей наказ віддав Путін, який думає, яку чергову підлянку зробити Україні…

Путін розлючений, його трясе від злості, і він реагує, намагаючись вбити якнайбільше людей. А з осені вже цілком зрозуміло, що ці обстріли нічого Росії у військовому плані не дають, а лише гуртують Україну та світ навколо України проти кремлівської агресії.

Щодо самого турне: воно продемонструвало, що розмови скептиків серед російських опозиціонерів, і навіть проукраїнських [діячів] — російські пропагандисти брешуть за гроші, це їхня робота — про те, що Захід зрадив Україну, це брехня.

Україну ніхто не зрадив і не зрадить, не продав і не продасть. Навколо України згуртувалась вся Європа, весь західний світ, за винятком осіб типу [прем’єр-міністра Угорщини] Орбана. Але ж їх просто одиниці.

Ми бачили, що Орбан виглядав білою вороною на цьому саміті [засіданні Євроради], а решта явно згуртована навколо України і допомагатиме Україні. Послідовно буде збільшено асортимент та кількість озброєння, що йде в Україну, економічну допомогу та ступінь інтеграції до Європи.

Прямий ефір