Гарантії безпеки для України мають почати діяти в момент припинення вогню, — Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: uatv.ua

Гарантії безпеки для України мають бути ефективними, чітко прописаними і закріпленими юридично. Важливо вже зараз розуміти, як діяти в разі повторної агресії РФ, хто і за які напрями відповідатиме. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав радник Офісу президента України Михайло Подоляк.

“Гарантії безпеки повинні дійсно бути ефективними. Не просто, умовно кажучи, зафіксованими якимось меморандумом. Важливо чітко прописати, як вони будуть виглядати, які й хто ухвалюватиме рішення, як вибудовуватиме ці рішення”, — вважає Подоляк. 

Він навів як приклад ініціативу про аналог статті 5 НАТО — колективну відповідь на повторну агресію Росії. Київ хотів би мати такий пункт як одну з гарантій. 

“Але там є кілька нюансів. У статті 5 ключовим елементом є 72-годинні консультації для того, щоб ухвалити те чи інше рішення для всіх країн, як вони будуть брати участь у відбитті агресії. А для України, з огляду на те, як швидко розвивалися події в 2022 році в межах повномасштабного вторгнення РФ, 72 години — це неприпустима складова. Тому потрібно обумовити, якою буде колективна відповідь в межах гарантій безпеки, коли вона буде реалізована, як саме буде реалізована”, — зазначив Михайло Подоляк. 

Гарантії безпеки, на його думку, мають кілька складових або напрямів. І перший — превентивний. 

“Тобто як в межах гарантій безпеки будуть реалізовані превентивні дії, які б чітко показали Росії нарощування мілітарного потенціалу України. Тобто це інвестиції і в армію, і в оборонне виробництво. Важливо розуміти, в якому обсязі, знову ж таки, в які терміни, які країни будуть в цьому брати участь”, — пояснив спікер. 

Другий напрям, вважає він, це загальний розвиток оборонного простору Європи по східному кордону, враховуючи, що є ще кордони РФ з країнами Балтії, з Фінляндією. 

“Не забуваємо, що Росія розглядає можливість провокаційних дій у Балтійській і Чорноморській акваторіях як ключові елементи тиску на Європу. Знову ж таки, як ці гарантії безпеки будуть гарантувати роботу цих акваторій в бізнес-сенсі, в економічному”, — додав Подоляк. 

Третя складова, на його думку, це колективні можливі відповіді на російську агресію. 

“Якщо Росія почне в тому чи іншому напрямі рух повторно, якщо вона буде порушувати умови припинення вогню як такого, то які будуть колективні відповіді? На мій погляд, гарантіями безпеки також є чітко розроблені санкції, які будуть негайно накладені на Росію в разі повторних дій”, — сказав радник ОПУ. 

Він пояснив, що на сьогодні триває великий обсяг важких переговорів, які стосуються закінчення війни. Обговорюється, зокрема, і територіальний блок, і гарантії безпеки.

“Президент активно це коментує і говорить, які є можливі реальні сценарії, а які сценарії категорично неможливі. Другий блок — це те, що стосується гарантій безпеки. Вони повинні почати діяти в момент припинення вогню як такого. Тобто вони повинні бути пов’язані”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Чого прагнуть сторони на переговорах про закінчення війни Росії проти України, пояснив Подоляк

Нагадаємо, в Маямі три дні поспіль тривали переговори американської делегації з українською. Також США провели зустріч зі спецпосланцем РФ.

Читайте також: Союзники України обговорюють різні варіанти угоди про гарантії безпеки: переговори в Маямі проаналізував Леонов

Прямий ефір