Фінляндія закриє кордон: як Європа відбиває гібридну атаку Росії (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: focus.ua

Фінляндія закриє кордон із Росією на найближчі два тижні, щоб зупинити потік нелегальних мігрантів, заявив прем’єр-міністр Петтері Орпо. Міграційна криза є спланованою провокацією Москви, упевнені в уряді Фінляндії. Швеція, Норвегія та Данія підтримали рішення Гельсінкі, передає  FREEДОМ.

У Фінляндії очікують збільшення кількості нелегальних мігрантів, які намагаються потрапити до країни через східний кордон, заявив прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо. За його словами, країна готова вжити додаткових заходів, щоб зупинити цей потік, і не має наміру вести переговори з Москвою про ситуацію на кордоні.

“Ці заходи вважалися необхідними для захисту Фінляндії та нашої національної безпеки. Ми хочемо надіслати Росії чіткий сигнал. Це має припинитися. Для нас зараз це не питання прав людини. Це питання гібридного нападу та національної безпеки. І якщо буде потрібно, Фінляндія готова вжити подальших заходів відповідно до національного законодавства та міжнародних зобов’язань”, — сказав Петтері Орпо.

З 18 листопада 2023 року Фінляндія закрила всі пункти пропуску на кордоні з Росією, крім одного. А 28 листопада фінський уряд ухвалив рішення про закриття всього кордону із федерацією на два тижні. За даними фінських прикордонників, у листопаді з Росії до Фінляндії намагалися потрапити майже 900 нелегальних мігрантів. В основному з Ємену, Сомалі, Сирії та Іраку.

“Росія фактично використовує людей, не тільки пропускаючи людей через фінський кордон з недійсними або відсутніми документами, чого раніше не було, але ми маємо докази того, що Росія доставляє цих людей до кордону і організує транспортування”, — сказала міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Вальтонен.

За даними державної телерадіокомпанії Yle, з посиланням на начальника фінського прикордонного посту “Вартіус”, деяких мігрантів російські прикордонники буквально виштовхували через кордон. Нинішня ситуація на російсько-фінському кордоні нагадує 2021 рік, кажуть експерти. Тоді на кордонах Білорусі з Польщею, Литвою та Латвією зібралися сотні мігрантів. Прем’єр-міністр Латвії під час зустрічі з фінським колегою заявила — Росія та Білорусь продовжують використовувати мігрантів як зброю.

“Ми повинні розуміти, що це не просто прохачі притулку, це гібридні атаки з боку Росії та Білорусі… Так, це були важкі рішення, які довелося ухвалити уряду. Але ми є зовнішнім кордоном ЄС. Ми відповідаємо за захист наших кордонів”, — зазначила прем’єр-міністр Латвії Евіка Силіня.

Стокгольм підтримав закриття Фінляндією пунктів пропуску на кордоні з Росією. Прем’єр-міністр Швеції впевнений, що ситуація на фінському кордоні організована Росією і спрямована на розкол Заходу.

“Гібридні зусилля Росії нас не дивують, а тепер вони доходять до Фінляндії, тому що там знаходиться кордон… Ми, Норвегія та Данія, якщо ви подивіться на карту, є країнами, які, очевидно, постраждали б безпосередньо, тому ми готові зробити свій внесок”, — зазначив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

Аналітики Інституту вивчення війни зазначають, що спроби Кремля штучно спровокувати міграційну кризу на фінському кордоні, схоже, провалилися завдяки оперативній реакції Гельсінкі.

Прямий ефір