Федералізація і “самовизначення”: про плани та мотиви проросійських партій Молдови розповів політолог

Прапор Молдови. Фото: pixabay

Проросійські партії Молдови об’єдналися напередодні президентських виборів і референдуму про вступ до Європейського Союзу, створивши передвиборчий блок “Победа”. Так, блок висуває ідею “нового шляху” для Молдови, заявляючи, що концепція ЄС “згубна для громадян і країни”. Як альтернативу ЄС вони вказують на Росію. Про це сьогодні, 23 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили з політологом, головним редактором медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрієм Андрієвським.

“Це старий план Росії. У 2000-ні роки була спроба просунути його за допомогою відомого Дмитра Козака, який курував так зване молдавське питання. Тоді вони намагалися примусити Молдову підписати однойменний “план Козака”, який включав федералізацію Молдови”, сказав він.

Політолог зазначив, що федералізація Молдови є альтернативним планом Росії у разі невдачі в спробі фізичного захоплення країни.

“У плані федералізації передбачено, що при зміні міжнародного статусу Молдови регіони отримають право на “самовизначення”. Це призведе до поділу Молдови на кілька частин, щонайменше на три. Таким чином буде створено окремо так звану “Придністровську Молдавську Республіку”, окремо буде Гагаузія, а також залишиться інша частина Молдови”, пояснив він.

Загалом, за його словами, мета Росії полягає у встановленні основ для майбутнього юридичного поділу країни.

“Насправді у нас є невеликий баг у Конституції: країна унітарна, але водночас є Гагаузька автономія, що, загалом, не зовсім відповідає духу Конституції. Вони хочуть зробити все більш юридично обґрунтованим, щоб, мовляв, була федерація, а якщо це федерація, то в разі чого частина федерації може відокремитися, самовизначитися тощо. Ось у цьому і полягає російська ідея”, підсумував Андрій Андрієвський.

Читайте також: Кремль намагається зірвати вибори в Молдові та референдум щодо європейського курсу країни — деталі від молдовського депутата

Прямий ефір