Ембарго на постачання обладнання та прильоти українських дронів істотно обмежили для Росії можливість експортних поставок нафтопродуктів і наповнення російського внутрішнього ринку. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він зазначив, що Росія, яку завжди називали “країною-бензоколонкою”, зараз змушена закуповувати бензин для внутрішнього ринку в своїх партнерів.
“Уявіть собі, що з Казахстану зараз вони збираються 100 тис. тонн брати, тривають контакти на сьогодні з білорусами та з Азербайджаном. Ситуація досить проста. У Росії 32 нафтопереробні заводи. Завдяки атакам українських дронів Росія втратила близько 14% переробки нафти. Щось вони на сьогодні змогли відновити. Це за старими заводами, які створювалися ще за часів Радянського Союзу”, — сказав економіст.
Пендзин звернув увагу, що внутрішній бензиновий ринок РФ був досить специфічним: 90% бензину, який виробляли російські НПЗ, залишалося на внутрішньому ринку, 10% експортувалося.
“Так було до початку 2023 року. Але санкційні обмеження, які було запроваджено на насамперед новітнє технологічне обладнання, ноу-хау, на яких будували нові нафтопереробні заводи останні десятиліття, призвели до того, що частина цих потужностей нових нафтопереробних заводів, збудованих на європейському обладнанні, потихеньку вставала на капітальний ремонт. І ще до початку активного обстрілу українськими дронами російських НПЗ вони змушені були для того, щоб стабілізувати внутрішній ринок, ввести заборону на експорт нафти, нафтопродуктів, зокрема бензину, на пів року. Це був січень 2024 року”, — сказав економіст.
Він додав, що вже після атак українських дронів Росії не вистачає власних внутрішніх обсягів виробництва.
“Настільки важливий момент, старі це чи нові нафтопереробні заводи? Головна проблема полягає в тому, що на нафтопереробних заводах часів побудови Радянського Союзу глибина переробки нафти — 65-66%, решта — мазути. На сучасних нафтопереробних заводах, побудованих за європейськими технологіями, на європейському обладнанні, глибина переробки до 90% доходить. Тому, звичайно, вихід з ладу нового заводу десь грубо прирівнюється до роботи двох старих заводів часів Радянського Союзу за глибиною перероблення та за обсягами поставок нафтопродуктів на внутрішній російський ринок. Тож у цій ситуації вже ми маємо досить яскравий прояв того, що і ембарго на постачання обладнання, і санкційні обмеження, і прильоти українських дронів істотно обмежили можливість експортних поставок нафтопродуктів та наповнення російського внутрішнього ринку”, — сказав Пендзин.
Читайте також: Кампанія з виведення з ладу російських НПЗ триває — аналіз ситуації (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев зазначив в ефірі FREEДОМ, що в режимі санкцій проблеми в нафтопереробці для Росії лише наростатимуть. Відновлювати свої нафтопереробні заводи після атак росіяни можуть лише частково.