Експерт розповів, як може змінитися хід бойових дій на Донбасі з початком ООС

Фото UATV

З переходом від формату АТО до операції Об’єднаних сил Україна отримала змогу гідно відповідати на російську агресію.

Про це журналістам UATV розповів заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь.

“За українським законодавством, АТО – це конкретна операція, яка здійснюється з протидії тероризму і терористам, а операція Об’єднаних сил (ООС) – це військова операція для гарантування національної безпеки і оборони України. Це натовський підхід, коли для здійснення конкретного завдання, у даному випадку – протидії російській агресії – здійснюються дії під єдиним командуванням. Тобто, є один командувач, один оперативний штаб, до якого входять представники усіх силових відомств – СБУ, Нацгвардія, Національна поліція тощо, – які виконують завдання у рамках єдиної операції, за єдиним планом, у єдиному часовому й інформаційному просторі”, – зазначив Михайло Самусь.

За його словами, останній пункт є надважливим з погляду сучасних війн і армій, адже дає змогу військовим швидко реагувати на загрози та миттєво знищувати цілі ворога.

“Розвідувальна ударна система повинна миттєво визначати точні координати цілей противника, за лічені секунди передавати інформацію командуванню, за лічені секунди повинні прийматися рішення на ураження і передаватися бойовим підрозділам. Зараз командування ООС саме виконуватиме цю функцію. Якби така система в нас була у 2014 році, я вважаю, що Гіркін не пройшов би і двох метрів на територію України”, – підкреслив заступник директора Центру досліджень армії.

Крім того, на відміну від періоду, коли на Донбасі було проголошено АТО, зараз є повна правова база для реалізації будь-яких військових дій, які потрібні командуванню.

“Схвалення закону про реінтеграцію встановлює головне: створено правову базу для проведення бойових дій, оскільки є окупант і український солдат, який має право знищувати його на території України – це логічно. І ніхто не може заборонити йому це робити: ані Мінські домовленості, ані Нормандський формат. Тепер виникла ситуація, коли ми можемо гідно відповідати агресорові”, – каже Михайло Самусь.

За його словами, перехід на новий формат посприяв тому, що Україна отримала протитанкові ракетні комплекси “Джавелін”.

“Тепер у нас є система, тож наші американські партнери, зрозумівши це, надали нам високоточну зброю. Самі по собі “Джавеліни” не можуть переломити ситуацію, але система – може. Звичайно, у передачі зброї є ще й політичні аспекти – це сигнал США для своїх союзників у НАТО про те, що Україні можна продавати чи давати зброю, бо вона вже готова”, – зазначив заступник директора Центру досліджень армії.

Нагадаємо, з оголошенням Президентом України рішення про початок проведення операції Об’єднаних сил у зонах безпеки та районі бойових дій із 30 квітня почав діяти особливий порядок. Новою операцією керуватиме командувач Об’єднаних сил Сергій Наєв, який управлятиме підготовкою і керівництвом усіх сил оборони  не лише ЗСУ, а й СБУ, поліції, Нацгвардії, прикордонників. Основне його завдання  “звільнити територію від окупантів та захистити територіальну цілісність України”, наголосив міністр оборони України Степан Полторак.

Юлія ВОРОНА, UATV

Прямий ефір