Екологічна катастрофа та затоплення регіону: чим загрожує удар по Каховській ГЕС

У ніч із 5 на 6 червня російські війська підірвали дамбу на Каховській гідроелектростанції, яка розташована на річці Дніпро у Херсонській області у зоні російської окупації.

В “Укргідроенерго” заявили, що після вибуху Каховська ГЕС не підлягає відновленню. Крім цього, через підрив електростанції існує загроза катастрофи на Запорізькій атомній електростанції, яку окупували російські війська.

На Херсонщині розпочалася евакуація населення, а президент України Володимир Зеленський терміново скликав засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО).

Підрив Каховської ГЕС

Каховська ГЕС — це шоста сходинка каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. Вона знаходиться за п’ять кілометрів від Нової Каховки і за 30 км від Херсона.

Гідроелектростанція забезпечує регулювання річкового стоку для вироблення електроенергії, зрошення та водопостачання посушливих південних регіонів України та навігацію Дніпром від Херсона до Запоріжжя.

Потужність ГЕС складає 334,8 МВт, вона є відокремленим підрозділом “Укргідроенерго” —найбільшої гідрогенеруючої компанії України.

Руйнування Каховської ГЕС через особливості її розташування може призвести до руйнівних наслідків для місцевості, а також може вплинути на проведення заходів щодо деокупації лівобережної частини Херсонської області.

Гребля знаходиться на Дніпрі, вона утримує величезну кількість води з Каховського водосховища. На сьогоднішній день обсяг води у ньому становить понад 18 кубічних кілометрів. У разі техногенної катастрофи цього достатньо, щоб затопити населені пункти нижче, зокрема Херсон.

Катастрофа на КаЕС також може спричинити руйнування системи зрошувальних каналів на півдні України.

Вода з Каховського водосховища необхідна для роботи Запорізької атомної електростанції (АЕС), яка знаходиться в окупованому Енергодарі. Дамба з’єднує правий та лівий береги Дніпра: через гідротехнічні споруди проходять автомобільний та залізничний мостові переходи.

Вже стало відомо, що через підрив росіянами Каховської ГЕС рівень води стрімко піднімається. Вода доходить до Херсона, вже підтоплено будинки у деяких районах міста. В області працюють евакуаційні рейси. Влада закликає людей їхати в безпечніші місця.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на підрив Каховської ГЕС

“Жодного метра не можна їм залишати, тому що кожен метр вони використовують для терору. Тільки перемога України поверне безпеку. І ця перемога буде. Ні водою, ні ракетами, ні чим завгодно ще терористам не вдасться зупинити Україну”, — написав президент.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що пріоритетними завданнями у зв’язку з підривом Каховської ГЕС є організація евакуації, контроль ситуації на Запорізькій АЕС та забезпечення питною водою постраждалих регіонів.

Глава Кабміну зазначив, що за результатами засідання Державної комісії ТЕБ та НС було поставлено чотири головні завдання. По-перше, організувати евакуацію та розміщення людей на безпечних територіях (перші поїзди з Херсона вирушили о 13:00). Ще одним завданням є забезпечення питною водою регіонів, що постраждали.

Крім того, буде проведено оцінку екологічних наслідків.

“Всі отримали завдання та доручення щодо кожного з цих пунктів. Рішення мають бути напрацьовані швидко та невідкладно. Члени держкомісії отримують регулярні оновлення щодо ситуації”, — заявив Шмигаль.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак наголосив, що руйнація Каховської ГЕС — це найбільша рукотворна та техногенна катастрофа у світі за останні десятиліття.

“Сьогодні світ також повинен зрозуміти — це спроба терористами підняти ставки і злякати всіх можливою ядерною катастрофою. Відповідь на залякування має бути силовою. Тільки силою можна зупинити це зло”, — наголосив Андрій Єрмак.

У свою чергу секретар РНБО Сергій Данилов зазначив, що підрив росіянами Каховської ГЕС — це принципово новий етап російської агресії.

“Росія увійшла до етапу повного відкидання будь-яких соловйово-симонянівських “фігових листків” та відкритого декларування своєї справжньої мети — знищення України, вбивства українців, руйнування економіки та структур життєзабезпечення населення”, — зазначив секретар українського Радбезу.

Водночас у Міжнародному агентстві з атомної енергетики (МАГАТЕ) заявили, що зараз унаслідок підриву Каховської ГЕС небезпеки для Запорізької АЕС немає.

У МАГАТЕ зазначають, що ситуація на станції перебуває під пильною увагою фахівців організації.

“Міжнародному агентству з атомної енергії відомо про пошкодження греблі Каховської ГЕС. За ситуацією уважно спостерігають експерти МАГАТЕ, що знаходяться на Запорізькій АЕС. Ризиків ядерної безпеки поки що немає”, — повідомили в організації.

Раніше незалежний експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна зазначала, що зниження рівня води у Каховському водосховищі підвищує ризики для ядерного шантажу РФ у зв’язку з найбільшою в Європі Запорізькою атомною електростанцією.

Читайте також: Як підрив Каховської ГЕС росіянами позначиться на Запорізькій АЕС — думка експерта

Думки експертів

Чому було завдано удару по Каховській ГЕС, і як це може вплинути на екологічну безпеку в окупованому регіоні, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Наталія Гуменюк, начальниця пресцентру Оперативного командування “Південь”;
  • Юрій Соболевський, перший заступник голови Херсонської обласної ради;
  • Людвіг Литвинський, професор, експерт з атомної енергетики;
  • Сергій Грабський, військовий експерт.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Атака на Каховську ГЕС — це глобальний злочин

— Росія шукає будь-який варіант для того, щоб якось перехопити порядок денний, який для неї невдало став складатися з урахуванням операцій, які розпочинають українські збройні сили.

Росія шукає можливості вплинути на це — пригальмувати наступальну операцію, створити психологічний тиск і на нас, і на наших партнерів, показати, до чого це може призвести до яких видів ескалації: це можуть бути суттєві удари екологічного плану.

Цей навмисний удар по Каховській ГЕС — це вияв глобального злочину агресії.

Росія, розуміючи свою приреченість, з погляду фіналу війни, що вона не матиме можливості зафіксувати Мінськ-3, намагається якось утриматися.

Це шалено безглузде рішення. З погляду ситуації на лінії фронту підрив ГЕС ніяк не вплине.

Вимагатимемо більш жорстких реакцій таких організацій, як МАГАТЕ. Тому що є ризики для Запорізької атомної електростанції, безперечно. Вимагатимемо більш жорсткої реакції ООН. Зрештою, треба перестати загравати з Росією. Потрібно перестати надавати трибуну РФ.

Звичайно, паралельно йдуть евакуаційні процедури. Паралельно шукатимемо рішення з погляду мінімізації наслідків вниз по руслу Дніпра як такому. Шукатимемо рішення, які мінімізують екологічні наслідки. Я думаю, що тут буде підготовлено цілу збалансовану програму.

Цей підрив Каховської ГЕС має остаточно змусити наших партнерів повірити у дві речі. Перше — немає жодних інших технологій роботи проти російської експансіоністської війни, окрім зброї. Потрібно дати максимальний обсяг якнайшвидше Україні. Друге — Україна не домовлятиметься з Росією ні про що, бо нема з ким домовлятися. Якщо людина неадекватна, то вона неадекватна, вона не зміниться.

НАТАЛІЯ ГУМЕНЮК: Перенервували, чекаючи контрнаступу

— Техногенний шантаж, який ворог постійно використовував, справді намагаються у такий спосіб пустити в хід.

Росіяни вже робили такі спроби, коли було пошкоджено кілька шахт і було часткове підтоплення лівого берега Дніпра.

Тоді вони отримали підтоплення своїх бліндажів, втрату свого ж особового складу. Бо географічно лівий берег нижчий. Він в першу чергу буде затоплений.

Зважаючи на те, як щільно там заміновано ворогами у підготовці до форсування Дніпра з нашого боку, ці боєприпаси спливатимуть, створюватимуть додаткову небезпеку військам, які там базуються.

Словами логічно та грамотно це не назвеш. Триває техногенний шантаж, без оглядки на мирне населення. Нашкодили насамперед своїм місцям дислокації. Напевно, перенервували, чекаючи контрнаступу.

Очевидно, для цього й віджимали у місцевих плавзасоби, щоби потім переміщатися.

Вода тільки прискорить їхнє переміщення за ту саму 30-кілометрову зону, яку ми хотіли очистити від окупантів для того, щоб вони припинили щільно обстрілювати Херсон.

Варто пам’ятати, що на лівому березі є наші люди. Потрібно розуміти, що їхні будинки будуть затоплені дуже швидко, і їх потрібно евакуювати звідти, не витрачаючи часу.

Підйом води підніме й міни. І в цьому випадку переміщення має бути дуже обережним, тому що навіть на плавзасобі можна підірватись на такій міні.

Найголовніше — це не піддаватися паніці. Паніка — це теж одна зі зброї ворога.

ЮРІЙ СОБОЛЕВСЬКИЙ: У зоні ризику опинилися близько 17 тисяч людей

— Ми маємо низку населених пунктів, яким загрожує затоплення. У посиленому режимі зараз працюють наші медичні заклади. Також працює Національна поліція, Держслужба з надзвичайних ситуацій.

Приєдналися волонтерські організації. Вони допомагають із евакуацією людей. Насамперед, евакуюють ті сім’ї, які мають дітей, маломобільних громадян, яких можна перевезти до лікувальних закладів для того, щоб вони могли там себе почувати більш-менш у безпеці.

У зоні ризику насамперед опинилися 16-17 тис. людей. Це населені пункти, які безпосередньо розташовані на Дніпрі.

За нашою інформацією, взагалі відсутня будь-яка підтримка населення в плані евакуації з боку окупаційної влади на територіях, які вони контролюють. По суті, окупанти залишили людей без будь-якої допомоги.

На жаль, доступу до цих територій ми не маємо. Зокрема, доступу гуманітарного.

Сама ГЕС фактично знищена. Там був великий вибух.

Україна не має такої зброї, такої потужності для того, щоб таким чином пошкодити інженерні споруди, які будували з дуже великим запасом міцності. Тому це 100% був терористичний акт із боку окупантів.

Є ще питання техногенного характеру. Там профільні фахівці проводитимуть аналіз та даватимуть оцінки. І треба пам’ятати, що є ще атомна електростанція, система охолодження, яка пов’язана з Каховською ГЕС, водосховищем.

ЛЮДВІГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Для ЗАЕС загрози немає

— Запорізька атомна електростанція аж ніяк не залежить від Каховського водосховища.

За допомогою Каховського водосховища раз чи двічі на рік під час роботи Запорізької атомної станції здійснювалося продування ставка охолоджувача ЗАЕС. А так це гідротехнічно розв’язані споруди.

Підрив Каховської дамби — це злочин, це серйозна катастрофа для регіонів, які забезпечуються водою за рахунок Каховського водосховища. Але для Запорізької АЕС це не є жодною загрозою.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Це постріл собі в ногу

— З військового погляду говорити про доцільність цієї операції взагалі не доводиться, від слова зовсім.

Думати, що дамбою Каховської ГЕС на лівий бік Дніпра можна переправитися якісь серйозні контингенти військ, теж смішно.

Для нас абсолютно очевидно, що жодних спроб форсувати Дніпро на цій ділянці українські сили оборони навіть не могли б робити, бо це дуже серйозна операція, вона потребує дуже детальної, напруженої та широкомасштабної підготовки.

Ми просто не маємо коштів для того, щоб здійснити там якісь десантні операції. Так, там проводилися окремі рейди, там були окремі групи, але на цьому, власне, й усі.

Тут йдеться про такий, як кажуть росіяни, постріл у ногу, бо фактично вони затопили саме лівий берег, який апріорі нижчий. Тобто, ту територію, яка контролюється російськими окупантами.

Повірити у ті казки, що українські сили оборони могли завдати удару якимись видами озброєння по цих об’єктах, може лише людина з дуже низьким рівнем інтелекту.

Ми пам’ятаємо, як при вибиванні противника з правого берега, завдавалися удари по Антонівському мосту, по тій самій греблі, але вони не могли заподіяти такого роду пошкоджень, завданих, очевидно, методом внутрішнього підриву споруд на Каховській дамбі.

Знову ж таки, якщо згадаємо, що вони готували серйозні позиції, серйозні укріплення саме на лівому березі Дніпра, то фактично вся їхня робота, яку вони вели, звелася нанівець.

Читайте також: Перенервували в очікуванні контрнаступу ЗСУ — Гуменюк про підрив росіянами греблі Каховської ГЕС

Прямий ефір