Зниження рівня води в Каховському водосховищі підвищує ризики для ядерного шантажу РФ — Кошарна про ситуацію на ЗАЕС

Каховская ГЭС. Фото: uhe.gov.ua

Зниження рівня води в Каховському водосховищі підвищує ризики для ядерного шантажу РФ у зв’язку із Запорізькою атомною електростанцією, яка є найбільшою в Європі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила незалежна експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна.

Вона зазначила, що рівень води в Каховському водосховищі опустився з 16 метрів нижче 14, таким чином виникла загроза для роботи Запорізької АЕС.

“Поруч із самою станцією, на промисловому майданчику, розташований ставок-охолоджувач із такими спеціальними розбризкувальними пристроями. Площа поверхні цього ставка-охолоджувача — 8 квадратних кілометрів. І для того, щоб підживлювався цей ставок, є канали, які з’єднують із Каховським водосховищем. Тому зниження на два метри, чим це загрожує? Річ у тім, що навіть реакторам, які стоять і не виробляють електроенергію, необхідно охолоджувати активну зону, тому що там міститься відпрацьоване паливо, і підтримувати в першому контурі певну температуру. Крім усього, шість басейнів витримки при кожному реакторі, в якому зберігається відпрацьоване паливо, яке також потребує холодної води підживлення”, — розповіла Кошарна.

Експертка пояснила, що має витримуватися температурний режим для охолодження реакторів і басейнів, інакше підвищуються ризики аварії. Це на тлі того, що існує ризик втрати зовнішнього енергопостачання, збільшення ризику людських помилок, оскільки на ЗАЕС кількість персоналу становить нижче мінімального рівня. 

“Не хочуть підписувати люди контракти. Росіяни не можуть завести своїх, хоча вони там з Калінінською станцією якось погрозами завезли свій оперативний персонал, але їм треба навчатися для управління нашими модернізованому реакторами. Тому що коли продовжували терміни експлуатації, то були замінені блокові щити управління виробництва українських виробників. І тому треба вчитися навіть персоналу, який має ліцензії російські, а наші інструктори відмовляються. Тобто росіяни множать сутності й підвищують ризики, і підвищують, йдуть на підвищення для шантажу”, — сказала Кошарна.

Вона також зазначила, що завдяки Каховському водосховищу росіяни хочуть забезпечити водою Крим.

Раніше повідомлялося, що російські війська осушують Каховське водосховище, відкривши шлюзи на ГЕС. Рівень води у водосховищі впав до найнижчого за 30 років супутникових спостережень.

Прямий ефір