Диверсифікація дипломатії: що відбувається у кулуарах ГА ООН (ВІДЕО)

Генасамблея ООН. Скріншот: FREEДОМ

У Нью-Йорку (США) стартувала 77-а сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Тут, зокрема, присутні перша леді України Олена Зеленська, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, голова міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба. Кореспондент Дмитро Онопченко з місця подій розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ про ключові питання, спілкування в кулуарах, очікування української делегації та новий формат Генасамблеї.

В офіційній програмі 77-ї сесії ГА ООН, безумовно, дуже важливий захід — саміт із продовольчої безпеки під головуванням держсекретаря США Ентоні Блінкіна. Це найважливіша для України тема.

Не менш важливим є й засідання, яке скликає делегація представництва Франції при ООН. Воно щодо відповідальності Росії за військові злочини.

Виступ президента України Володимира Зеленського на сесії Генасамблеї очікується у середу, 21 вересня, у другій половині дня. Звернення буде у форматі онлайн, український президент із зрозумілих причин не може особисто бути присутнім на сесії.

Із заяв, які звучать у кулуарах, можна зрозуміти, що саме зараз є принципово важливим для України та її делегації. Питання навіть не так продовольчої безпеки, як збереження Стамбульської зернової угоди. Справа в тому, що і в Києві, і в європейських столицях, і у Вашингтоні з’явилися обґрунтовані побоювання, що Москва може будь-якої хвилини зірвати угоду, тобто експорт українського зерна через морські порти України.

Представники української сторони: і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, і насамперед міністр закордонних справ Дмитро Кулеба — проводять переговори не лише з європейськими чи американськими партнерами, а переважно з представниками країн Африки, яка зацікавлена ​​в українському зерні. Українська дипломатія працює над тим, щоб створити пул країн, який міг би тиснути на Росію, щоб ця угода була збережена, працювала.

Щодо другого важливого питання — відповідальності Росії за військові злочини, то Україна тривалий час обирала між кількома варіантами. Один — звернутися до Міжнародного кримінального суду. На даний момент прийнято рішення, що це буде окремий суд, який необхідно скликати. Можливо, рішенням Генеральної Асамблеї.

Для того, щоб його було скликано, була консолідована позиція країн щодо цього питання, необхідні переговори не лише з європейцями, американцями, канадцями. Є й питання, пов’язані з підтримкою України на різних рівнях. Все це наразі обговорюється під час двосторонніх зустрічей, неформальних переговорів.

І, нарешті, ще одна важлива особливість нинішньої сесії ГА ООН — у кожного представника України: прем’єра Дениса Шмигаля, глави МЗС Дмитра Кулеби, генпрокурора Андрія Костіна, першої леді Олени Зеленської — своя програма.

Традиційно в української делегації було розписано одну програму зустрічей. Нині кожен представник зустрічається на своєму рівні. В ООН навіть говорять про диверсифікацію дипломатії.

Насправді це означає, що одночасно міністр закордонних справ може говорити з колегами міністрами. Перша леді може говорити з дружинами президентів та прем’єрів, тобто з тими, хто, перебуваючи вдома, тією чи іншою мірою впливає на політику країни.

На всіх цих рівнях зараз відбуваються неофіційні та офіційні переговори для отримання необхідного результату.

Сама ООН, яку останнім часом багато критикували за відсутність результативності, почала працювати максимально ефективно: приймаються рішення, обговорюються конкретні кроки, нехай навіть під ними поки що немає підписів.

Колись, виступаючи в ООН, глава Української держави Володимир Зеленський сказав, що ця організація як супергерой на пенсії. Багато співробітників ООН згодні з тим, що організація має величезні можливості та бюджети, проте не продемонструвала політичної волі, щоби все реалізовувати. Зараз виникає відчуття, що супергерой повертається із пенсії: ООН починає діяти.

Читайте також: Стартував тиждень високого рівня 77-ї сесії ГА ООН — аналіз українського порядку денного (ВІДЕО)

Прямий ефір