Дробович: Хрещення Русі — одне з надбань української державності, яке РФ намагалася приватизувати

Укринформ

Росія намагалася приватизувати День хрещення Київської Русі та розповідала українцям, що це день пам’яті єдності народів. Директор Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович в ефірі марафону FreeДОМ на телеканалі UA пояснив, чому після повномасштабного вторгнення РФ українці захотіли краще розуміти власний шлях до державності. Експерт додав, що на території РФ досі знаходяться культурні пам’ятки українського народу, зокрема в Ермітажі та Третьяковській галереї. Він наголосив, що після поразки РФ їх ​​потрібно повернути на історичну батьківщину.

— Чому упродовж 30 років не було ідеї встановити День державності?

— Роками точилася дискусія, адже в нас і так достатньо свят, пов’язаних із історичним контекстом. Це День соборності, День незалежності та День державного прапора. Після війни, яка розпочалася у 2014 році, запит на розуміння свого шляху до державності не загострився. Тепер же після початку повномасштабної війни РФ проти України люди хочуть краще розуміти шлях, який пройшов український народ. Були періоди, коли народ існував, але не було української держави. При цьому було прагнення, юридична думка, традиції місцевого самоврядування та боротьби за свою територію. Цей тисячолітній шлях — драматична історія. Українська Народна Республіка у 1917 році стала набуттям повноцінної української державності, до якої люди йшли від феодальних часів Київської Русі. Свято День державності присвячене тому, щоб ми пам’ятали, що держава — це результат і вінець пройденого шляху, і якщо це цінувати, то ми будемо вільними та захищеними. Бо де немає держави — там буде підпорядкування імперіям. Сусіди намагаються нас розчинити, підкорити, знищити та асимілювати. І тому ми боремося із Росією, протистоїмо її імперській манії.

— Чому Росії не подобається, що саме 28 липня — День державності України?

Росія намагалася приватизувати День хрещення Київської Русі. Вони розповідали історію, що це день пам’яті про єдність народів на чолі з росіянами. Тобто для них це скріпа, яку вони розробляли тривалий час. У свою чергу указ президента Зеленського про створення іншого свята, яке історично обґрунтовано, руйнує спроби росіян захопити Україну в ідеологічному плані. Тому що цей день заміщується в Україні на історично коректне відсилання до своєї державності. Хрещення Русі, у цьому питанні, стає одним із набутків саме української державності. Київська середньовічна держава отримала християнство від Візантії — це культурний слід і зв’язок. Україна цим святом перебиває російський пропагандистський наратив.

— Що потрібно, щоб ще більше доносити українцям значущість таких днів?

— Потрібно поглибити вивчення історії та збільшити фінансування археологічних досліджень, експедицій як територією України, так і в інші країни, де зберігаються наші артефакти. Наприклад, колористика прапора сягає давніх князівств і, можливо, до скандинавського рукава нашої геральдики. Також герб ми отримали від князівського часу. Існує ще багато історичних підтекстів, архітектурних та літературних пам’яток які мало досліджені. Крім того, в Ермітажі та Третьяковській галереї перебувають багато стародавніх речей, які були вивезені зі стародавніх українських міст таких як Київ, Херсонес чи Чернігів. Наше завдання повернути ці речі. Тому, коли Росія буде повалена в цій війні, нам потрібно буде порушити питання про реституцію та повернення наших культурних цінностей.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у відеозверненні з нагоди Дня української державності у четвер, 28 липня, заявив, що велику державу, яка існувала на українській землі з давніх-давен, багато разів намагалися поневолити і знищити, але вона ніколи не дозволяла це зробити. І зараз українці не здадуться, доки не проженуть зі свого будинку останнього російського окупанта і доки не звільнять останній метр української землі.

Донька Путіна та син Патрушева — хто стане наступником Путіна: інтерв’ю з Борисом Тізенгаузеном

Якщо створять спеціальний трибунал, Путін сяде у в’язницю за злочини агресії – Кориневич

Читайте також: Вони не хочуть робити сюжети про схід України, у них там родичі – журналіст Роман Супер про російських колег

Прямий ефір