Для просування війни Росія використовує кричущий антисемітизм: виступ посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера

Майкл Карпентер. Фото: gettyimages.com

21 вересня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні виступив посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. FREEДOM пропонує повну версію цього виступу.

— Минулої п’ятниці на заході сонця єврейський народ України почав святкувати Рош а-Шана, єврейський Новий рік. Напередодні президент Зеленський відсвяткував це свято разом із деякими представниками активної єврейської громади України. Він зустрівся з єврейськими лідерами, включно з рабином Меїром Штамблером і майже трьома десятками інших рабинів, і вручив нагороди 15 українським солдатам-євреям.

У Харкові головний рабин міста Моше Московіц, який очолює найбільшу синагогу України, сказав кореспонденту LA Times:

“У темряві ми знаходимо світло… Наш ворог хоче, щоб ми ховалися і плакали в темряві… Але впродовж століть ми відзначали наші свята під час війни та поневірянь — це так значимо для нас”.

Пане голово, чому я взагалі порушую це питання? Тому що одна з найбільших неправд на планеті — це те, що президент Зеленський керує “нацистським режимом”. Це те, що Російська Федерація повторює в цій Раді. Щотижня.

Логіка цієї російської пропаганди має приблизно такий вигляд: українці — нацисти, а раз нацисти — зло, то Росія повинна їх позбутися. Таким чином, виходить таке твердження: оскільки вони — зло, Росія повинна позбутися всіх українців в Україні.

Ось таке, шановні колеги, твердження Російська Федерація намагається продати вам щотижня.

Для початку процитую президента РФ Володимира Путіна. 16 червня він заявив: “У мене багато друзів-євреїв. Вони кажуть, що Зеленський — не єврей, що він ганьбить єврейський народ. Це не жарт і не спроба іронії, тому що сьогодні неонацисти, учні Гітлера, поставлені на п’єдестал як герої України”.

Відтоді Путін подвоїв свою расистську брехню. 5 вересня Путін заявив: “Західні куратори поставили на чолі сучасної України людину — етнічного єврея, з єврейським корінням, з єврейським походженням… І це робить усю ситуацію вкрай огидною, тому що етнічний єврей прикриває прославляння нацизму, прикриває тих, хто свого часу керував Голокостом на Україні”. 

Ця цинічна спроба маніпулювати й спотворити історію Голокосту задля досягнення мети Росії — захоплення й поневолення демократичної держави Україна — є образою жертв і тих, хто вижив від нацизму, та й усіх нас.

І не тільки російський президент одержимий цим хибним наративом про єврейство людей. Кремлівський пропагандист Володимир Соловйов заявив 6 вересня: “Коли єврей Блінкен приїжджає до єврея Зеленського, щоб обговорити дії де-факто нацистських військ проти Росії, це багато про що говорить”.

Те, про що говорять ці брехня і недомовленість, має ще одну назву. Антисемітизм. Кричущий і мерзенний антисемітизм, який використовується для просування завойовницької війни Росії та увічнення її звірств і зловживань щодо народу України — громадян демократичної України, які є представниками найрізноманітніших національностей, зокрема етнічних українців, але також і інших національностей — євреїв, кримських татар, росіян, білорусів і багатьох інших.

Меморіальний музей Голокосту в США, Яд Вашем, меморіал в Освенцимі та багато єврейських громадських організацій рішуче відкинули заяви Путіна про необхідність “денацифікації” демократичної України.

Натан Щаранський, один із перших членів Московської Гельсінкської групи, а нині почесний член правління Єврейського агентства для Ізраїлю, заявив:

“Українці можуть пишатися тим, що обрали президента-єврея, який об’єднав український народ у важкій боротьбі проти варварської агресії.  А ми, євреї, можемо пишатися тим, що представник нашого народу відіграє таку унікальну історичну роль у мобілізації не тільки українського народу, а й усього вільного світу на захист нашого майбутнього”.

І рабин Моше Реувен Азман сказав:

“Я пишаюся президентом Володимиром Зеленським, який на початку війни, незважаючи на небезпеку для свого життя, став на бік свого народу, проявив незвичайну мужність і продовжує захищати український народ. Я, разом з усім українським єврейським суспільством і всім вільним світом, підтримую президента Зеленського”.

Оскільки Росія у своїй щотижневій заяві порушує питання про нацизм, давайте порівняємо громадянське суспільство в Україні та громадянське суспільство в Росії. Безумовно, нацистські режими несумісні з громадянським суспільством, ба більше, вони люто і жорстоко атакують громадянське суспільство.

В Україні президент Зеленський вітає активну участь громадянського суспільства. Тільки подивіться, скільки українських груп громадянського суспільства приїхало в ОБСЄ на запрошення української делегації. 12 вересня президент Зеленський вислухав десятки тисяч своїх співгромадян, які вимагали більшої прозорості від своїх державних чиновників. У відповідь на їхні голоси він повернув до Верховної Ради України законопроєкт і зажадав, щоб цей законопроєкт забезпечив розкриття чиновниками України своїх фінансових активів зараз, а не в майбутньому. Чому? Тому що лідери демократичної України прислухаються до думки громадянського суспільства і реагують на неї. І від цього Україна тільки виграє.

Не потрібно говорити, наскільки це контрастує з тим, що відбувається в Росії. Візьмемо, наприклад, отця Іоанна Курмоярова. 31 серпня Калінінський районний суд Санкт-Петербурга засудив Курмоярова до трьох років позбавлення волі. Що він зробив? Він розмістив відеоролики, в яких висловився проти війни в Росії через свої релігійні переконання.

В одному з них він сказав: “Найболючіше, що наша армія, російська армія, скоює злочини. У цьому вся біда — що моя улюблена країна поводиться абсолютно не по-християнськи, не по-людськи, [а] фактично робить те саме, що робила нацистська Німеччина в 1930-1940-ті роки”.

Розглянемо також, яка сторона займається дегуманізацією. 11 вересня популярний блогер Сергій Мардан в ефірі широкомовного ток-шоу вголос розмірковував про те, чи несе українська кров шкідливий, дефектний геном. Раніше він стверджував, що українці — це “нежить” і “просто тварини”.

Про дегуманізацію українців свідчить і бесіда пропагандистів Андрія Норкіна та Олександра Казакова на іншому ток-шоу, що відбулося 1 червня. Норкін сказав, що “з дегуманізованим ворогом легше воювати”. Казаков відповів: “Ні, ви неправильно формулюєте. Дегуманізованого ворога легше вбити”. Норкін охоче погодився і сказав: “Ну, добре! Нехай буде так”. Це на російському телебаченні.

Пане голово, річ ось у чому: коли ви вибудовуєте ціле обґрунтування війни, використовуючи брехню, що ґрунтується на антисемітських і дегуманізаційних висловлюваннях ненависті, не потрібно докладати багато зусиль, щоб це спростувати. Адже ми вже стикалися з подібними речами.

Ми знаємо, до яких жахіть це призводить: тортур, зникнень, зґвалтувань та інших форм гендерного насильства, вилучення дітей із сімей.

Дегуманізація — це тактика, спрямована на зняття моральних обмежень, що перешкоджають скоєнню злочинів, і тим самим дає змогу їх здійснювати.

Ми всі повинні відкинути та засудити брехню Росії про так звану “денацифікацію” України, яка прагне прирівняти українську ідентичність і культуру до найстрашніших злодіянь XX століття.

Але ми всі знаємо, хто чинить ці злодіяння сьогодні. Хто вчора завдав ракетних і безпілотних ударів по мирному населенню? Крім того, ми всі знаємо, що Україна — це плюралістичне, відкрите суспільство. Різноманітне, демократичне суспільство з президентом-євреєм і міністром оборони-мусульманином наочно демонструє нам силу толерантності та інклюзивності.

Прямий ефір