“Для мене важливо почути гарантії безпеки від партнерів, а не обіцянки від Росії” – адвокат Тетяна Іванова

Представниця української делегації у Тристоронній контактній групі Тетяна Іванова вважає, що Росія не виконуватиме угод, навіть якщо укладе їх спільно з Україною. Про це вона сказала під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі ну UA.

– Як Ви вважаєте, чи потрібно виїжджати зараз із Донецької області, чи потрібно прислухатися до закликів чиновників, які кажуть, що найближчим часом там буде дуже небезпечно?

– Я не військовий експерт, але вважаю, що є абсолютно правильним заклик до людей, які залишилися на цій території. Потрібно виїжджати. Тому що залишатися на території, де точаться активні бойові дії, дуже небезпечно. І треба подумати про те, що поки є можливість, потрібно це робити, щоб потім ми не бачили ще таких жахів, які були в Бучі, Ірпені, Гостомелі. Потрібно врятувати і своє життя, і своє здоров’я. Так, ніхто не каже, що буде легко. Фінансово буде важко, морально, фізично буде важко для тих людей, які залишають свої оселі. Як людина, яка є такою ж переселено, скажу, що це буде важко. Частина моїх земляків – уже двічі переміщені особи. Це важко, але потрібно.

– Якщо світ почне ще більше тиснути на Росію, як це все може вплинути на перемовини, звичайно ж, у рамках Донбасу та Криму?

– Я не можу точно сказати, як це вплине, але я думаю, що є дуже багато факторів, які впливають на переговори. Це і успіхи наших військових, і такі жахливі дії. Після того, що ми побачили в Бучі, я не можу назвати те, що приїхало до нас із Росії, військовими. Тому що те, що вони роблять, – це не дії військових, це дії якихось нелюдів, садистів, якихось людей, які не мають уявлення про щось людське, про цивілізацію. Тому, я думаю, безумовно, це впливатиме.

– Зараз у Російській Федерації намагаються всіляко виправдати дії російських військових, мовляв, це все Україна зробила і Україна сама себе вбиває. Як це може вплинути на відносини України та Росії?

– Я вам скажу точно і як юрист, і як адвокат, що заплутати світ вже не вдасться. Розповісти якісь інші казки вже не вдасться, бо докази такі, що ніколи Росія не зможе їх спростувати. А народ Росії вже дуже задурманений. Одним дурманом більше, одним менше – для України це вже байдуже.

– Що зараз має робити Україна, щоб притягти до відповідальності максимальну кількість злочинців?

– Україна повинна, і Україна це робить – зафіксувати абсолютно всі злочини, скоєні на нашій території. Я розумію, що це зараз тяжко. Я бачу, що там працюють преса, юристи, експерти, прокуратура, тож я думаю, що всі докази буде зібрано. Все буде зафіксовано. Я бачу, що зараз наша влада робить для цього все можливе.

– У ТКГ обговорювали також режим припинення вогню, заборону використання мінометних обстрілів тощо. Я правильно розумію, що всі ці домовленості, які підписано на папері, зараз розірвано в односторонньому порядку?

– Росія демонструє зараз усьому світу, що вона не виконує жодних домовленостей, до того ж, не лише з Україною. Більше того, я думаю, що зараз Росія не підписала б у результаті переговорів, вона це не виконуватиме. Для мене цінніше зараз те, що підпишуть разом із Росією інші країни, якщо там будуть підписані гарантії безпеки для України. Мене найменше цікавить, що підпише Росія і чи підпише вона взагалі щось.

– Опишіть ситуацію у Донецьку, в окремих районах Донецької області.

– Там погіршилася дуже гуманітарна складова, бо там тепер проблеми з комунальними послугами. Там не працює комунальна сфера, не працюють двірники, ніхто не доглядає території, тепер там проблеми з водою, газом. З якістю води проблеми були вже давно, цю воду не можна було використати. Тепер цієї води ще й немає, навіть тієї, що поганої якості. Більш-менш, залишилося тепло, більше і нема про що сказати. Там все дуже тяжко. Крім того, там перебої з продовольством, тому що більшість чоловіків мобілізовано. Оскільки, більшість чоловіків схопили і відправили на війну, то привозити товар нікому, бізнес вести нікому, і там тепер ще й велика проблема із забезпеченням.

– Російська Федерація вимушено вивозила сотні людей з Маріуполя в окуповані Крим, Донецьк та Росію. Що буде із цими людьми? Як Росія нестиме відповідальність? За даними засобів масової інформації, деякі люди просто вмирали.

– Я хочу сказати, що ситуація у Маріуполі настільки критична, що багатьом людям було вже байдуже, куди їх вивозять. Навіть ті, що не підтримують “русский мир”, їхали, бо розуміли: це бодай якийсь шанс вижити. Звісно, більшість людей не хоче, щоб їх вивозили до Росії. Я дуже вдячна всім перемовникам, які змогли забезпечити зараз перше повернення людей, яких вивезли до Росії, і я думаю, що ми працюватимемо над цим, щоб цих людей повернути, всіх, кого проти їхньої волі вивезли до Росії.

– Але тут ще йдеться про те, чи можна вважати цих людей політв’язнями і чи будуть ці люди у списках на обмін, чи може Російська Федерація на такий крок піти?

– Ці люди й так є у списках на обмін, просто дуже важко встановити всіх, кого вивезли. Але тих, кого встановлено, вже зараз повернули. Так, це політв’язні, вони вивезені проти їхньої волі, і, звісно, ми робитимемо все, щоб цих людей повернути на свою Батьківщину.

– Як зараз ситуація з Міжнародним комітетом Червоного хреста в Україні? Вони так і не змогли потрапити до заблокованого Маріуполя.

– Я хочу сказати, що у нас велика проблема із цією міжнародною структурою. Навіть не тому, що до Маріуполя в’їхати дуже важко, а тому що Червоний хрест частково не виконує своїх функцій. Я б хотіла бачити міжнародну організацію, яка має такі ексклюзивні повноваження, зовсім іншою. Я думаю, нам ще належить після того, як закінчиться ця війна, переглянути роботу, реформувати роботу багатьох міжнародних структур, зокрема, Червоного хреста.

– Я правильно розумію, що йдеться і про Червоний хрест, і про ОБСЄ, і про НАТО?

– Саме так. Що зробило ОБСЄ із початком війни? У конфлікті вони ще хоч якось брали участь, поки це були схід та Крим. Щойно розпочалася повномасштабна війна, організація, яка за статутом зобов’язана сприяти вирішенню проблем у воєнний час, зібралася та поїхала. Вони вирішили, що їм тут нічого робити. Якщо в мене і до цього, як у учасника переговорів у Мінську, до ОБСЄ було дуже багато запитань, і на деякі з них відповідей ми не мали, то зараз я вважаю, що ця організація просто не впоралася з тим, що на неї було покладено.

– Чи будуть якісь додаткові юридичні підстави для запровадження проти Російської Федерації внаслідок того, що вона ще більше територій захоплює?

– Я думаю, на Російську Федерацію санкції накладатимуться все більше і більше, незалежно від того, чи буде ця територія більша, чи ця територія скоротиться. Через те, що територія збільшується, я гадаю, санкції будуть однозначними, але вони будуть не лише тому, що збільшуються території. Я думаю, що нарешті всі зрозуміли, що таке Росія. Україна зрозуміла це ще 2014 року. Ми намагалися всій світовій спільноті це показати, показати тортури щодо людей, весь той жах, який був на Донбасі. Міжнародна спільнота це ігнорувала, то ось це ігнорування вилилося в те, що ми бачимо зараз, бо якщо зло не покаране, це зло виливається в такі страшні речі. Я сподіваюся, що бодай тепер зло буде покарано.

Нагадаємо, військовий експерт Сергій Грабський вважає, що Україна вступає у нову фазу війни з Росією. За його словами, на правому березі Дніпра є військовий оптимізм, проте для захисту лівого берега країни потрібно докласти ще багато сил, оскільки Росія не залишає своїх спроб знищити українську націю.

В Ірпені, вочевидь, доведеться повністю міняти газові труби та електромережі – місцевий депутат

Зеленський: Дії військових РФ у Бучі буде визнано геноцидом

Читайте такожЧичваркін: “Я пишаюся, що я – росіянин. Мені соромно, що вони теж росіяни”

Прямий ефір