Дезертирство у лавах російських окупаційних військ стало масовим явищем, — Лисянський

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

Дезертирство стало масовим явищем як у збройних силах РФ, так і у незаконних збройних формуваннях на тимчасово окупованих територіях України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів засновник ГО “Східна правозахисна група” Павло Лисянський.

Він зазначив, що окупанти використовували примусово мобілізованих мешканців захоплених територій Луганської та Донецької областей як гарматне м’ясо, пускаючи їх як живих саперів на мінні поля та в лобову атаку.

“Цьому є документальне підтвердження від тих самих військовополонених, які потрапили в полон до Збройних сил України. І, звичайно, коли примусово мобілізовані закінчилися, Російська Федерація оголосила часткову мобілізацію. Люди побігли. Тобто, відповідно, повна деморалізація, і вони зрозуміли, що раз немає цього передового загону живих саперів, отже, вони будуть замість них, відповідно. І трапилася ось така деморалізація, вінегрет”, — сказав Лисянський.

За його інформацією, на тимчасово окупованих територіях зберігається підрозділ незаконних збройних формувань “народної міліції”, яка зараз активно зайнята саме питанням дезертирів.

“На сьогоднішній день мені достовірно відомо про п’ять місць позбавлення волі, новостворених окупантами для російських дезертирів на тимчасово окупованих територіях: у Брянці, у Свердловську, в районі Єнакієва та Вуглегірська є. Відповідно, дезертири, коли так звана “народна міліція” їде їх затримувати, вступають з ними в стрілецький контакт, тобто вони воюють навіть з ними. І дезертирство, воно настільки масове, що якщо порахувати у відсотковому співвідношенні, ось, наприклад, якийсь підрозділ сформували з російських примусово мобілізованих новобранців і випустили, то з них залишається лише 60%. 40% відразу або дезертують, або намагаються якось не виконати наказ, або виїхати не туди, посилаючись на те, що вони не знають місцевості, а насправді вони просто просувалися до кордону Російської Федерації для того, щоб втекти”, — зазначив правозахисник.

Лисянський також повідомив, що спілкувався з військовополоненими і може констатувати, що умови їхнього утримання в Україні відповідають всім необхідним нормам.

“Я бачив і спілкувався з військовополоненими. І вони кажуть: “Ми вдячні Всевишньому, що потрапили в полон, нам зберегли життя”. Тому що сьогодні потрапити в полон — це везіння, бо як поводиться російське окупаційне командування з військовими, особливо із примусово мобілізованими, вони їх просто відправляють на смерть”, — сказав він.

Читайте також: На тлі мобілізації в РФ різко зросла кількість звернень росіян на “гарячу лінію” для здачі в полон, — ГУР України

Раніше повідомлялося, що після 21 вересня, коли в РФ президент Володимир Путін оголосив мобілізацію, з Росії виїхали щонайменше 260 тис. чоловіків.

Прямий ефір