Десятки тварин в Ямпільському зоопарку були закатовані або з’їдені під час російської окупації (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Ямполі, це селище міського типу на Донеччині, у приватному зоопарку було з’їдено російськими окупантами або закатовано десятки тварин. Населений пункт вимушено провів в окупації 5 місяців, а після повернення під контроль України, зоозахисники та журналісти виявили на фермі, де розташовувався зоопарк, гору кісток та шкури вбитих тварин. А звірі, яким вдалося вижити, тинялися в сусідньому лісі, інформує FREEДОМ.

Дорога до Ямпільського зоопарку пролягає через десятки спалених росіянами будинків. Побачене на території самого зоопарку — шокує. Усюди розкидані речі російських окупантів та рештки тварин. Зоозахисники підозрюють, що деяких вихованців солдати армії РФ вбивали, щоб з’їсти.

“Ми не знаємо точно, що це було, це було парнокопитне, але це була або антилопа, або лань. Її тут просто розібрали. Видно, що з неї просто зняли шкуру, а її з’їли. Місцеве населення каже, що вони навіть убили кенгуру та хотіли спробувати її на смак”, — зазначив зоозахисник Віталій.

“На території Лісгоспу є шкіра, знята й поряд обгризені кістки альпак. Альпаки тут жили та були дуже ручними, прекрасні тварини такі”, — додала зоозахисниця Катерина Арісой.

В одній із кліток зоозахисники знайшли чергові останки, засипані вапном.

“Застрелили та з’їли, а вапном засипали просто щоб воно не розкладалося і не було запаху”, — розповів Віталій.

До повномасштабного вторгнення російської армії, у контактному зоопарку в Ямполі, який перебував у приватній власності, жили понад 50 вихованців різних видів: вовки, ведмеді, єноти, дикобраз, нутрії. І копитні: лами, олені та коні. Відпочити сюди приїжджали сім’ї із дітьми. Тварини були дуже ручними та любили людей. Зоозахисники переконані: тварин можна було врятувати. Адже селище, де розташовувався зоопарк, окупували лише наприкінці квітня 2022 року.

“Чому звідти вивезли обладнання на 15 млн гривень, і вони наголосили про це, інформація є в ЗМІ, чому при цьому не вивезли тварин, чому обладнання виявилося ціннішим, ніж їхнє життя — мені незрозуміло”, — поділилася Арисой.

В окупації Ямпіль пробув 5 місяців. Доглядати за вихованцями не було кому. Багато хто загинув прямо в клітках, які весь цей час були закриті.

“Це ми відкрили ці клітки. Коли ми прийшли, то клітини були зачинені, тварини померли з голоду. Їх ніхто не годував. Думаю, що вони померли на тому етапі, коли заходили сюди росіяни. Бо ті з’їдали все поспіль. Вони не залишили б їх. Був якийсь проміжок часу, тварин залишили зачиненими. Потім … я не знаю повністю, але думаю, тут була сіра зона. Поки сюди дійшли орки, то вже частина тварин померла”, — зазначив Віталій.

Невелика частина тварин втекла до лісу. Місцеві жителі жартують, що раніше вони ходили до зоопарку подивитися на екзотичних звірів, а потім усе стало навпаки.

“Коли почалися сильні обстріли, розбіглися страуси, у нас городами бігали. Зубр ходив. За ним городами ходив олень. Вони дружили удвох. Олень такий рогатий, гарний. Зубр коли йде городом, по коліно застряє там”, — поділився спостереженнями мешканець Ямполя Володимир Іванович.

Зовсім недавно на територію Ямпільського зоопарку повернулися два дикі та дуже худі коні. Погладити себе вони не дають, одразу намагаються вкусити. А ямпільці упіймали для волонтерів нутрію. Усіх уцілілих тварин команда зоозахисників забрала на лікування та реабілітацію до Дніпропетровської області.

Люди на якийсь час надали зоозахисникам свою ділянку у Дніпропетровській області. На березі річки ямпільських вихованців відгодовують і доглядають. Ті вільно гуляють територією та проходять реабілітацію після пережитого. Усього вивезли близько 20 звірів.

“Ми їздили кілька разів, тобто ми вивозили тварин за кілька заходів. Першого дня змогли вивезти лише ослика і ще на території був котик. Почався обстріл сильний, і ми ризикували, оскільки машина наша привертала увагу, нас, певне, вистежили. Ми не стали себе та тварин прирікати на небезпеку, вивезли лише одну тварину, ослика. Потім ми заїжджали ще кілька разів. Вивезли загалом 4 ослики, одну ламу, козлика, потім ще травмовану осколками козу. У нас 8 свинок: 2 дорослі мами та 6 малюків. Нутрій ми рятували — це взагалі окрема історія, бо вони прибилися до села, до хліву, ми вже звідти забирали й качку”, — поділилась зоозахисниця Арісою.

Зараз у тварин вільний вигул і до них можуть приходити усі охочі. Вихованців навіть можна погодувати.

“Ці одиниці дивом вижили. Ми взагалі відкидаємо слово зоопарк від слова зовсім, не буде зоопарку. Ми зробимо все, щоб тварини нарешті здобули спокій і просто жили, насолоджувалися якимось життям, яке в них залишилось. Ми хочемо, щоби сюди приходили люди. Ці тварини є контактними, вони дуже добрі, їм навіть більше потрібна людина, ніж іншим побратимам. Ось вони зібралися в одну зграю, у них вже одна компанія, вони вже дружать між собою. Вони не хочуть контактувати з іншими тваринами, але дуже хочуть дружити з людьми”, — сказав зоозахисник Віталій.

Нову територію вже почали облаштовувати: проводять електрику, воду, будують стайні. У планах: зробити вольєри з вигулом для свиней, нутрій та собак. Наразі команда зоозахисників шукає джерела фінансування та звертається до всіх небайдужих за допомогою, адже у майбутньому на цій базі хочуть створити центр реабілітації тварин, які постраждали від війни, та ветеринарну клініку. А згодом у планах центр реабілітації за допомогою тварин, але вже для людей.

Читайте також: Перші тварини повертаються до Харківського екопарку: серед них буйволи та європейські олені — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір