Китай відіграє центральну роль у підтримці Росії, що робить його відповідальним за продовження війни проти України. Пекін декларує мирні наміри, але на ділі підтримує агресора. Разом з тим, саме вплив Китайської Народної Республіки (КНР) на РФ міг би стати ключовим у досягненні миру. Про це сьогодні, 26 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Китай публічно заявляє про прагнення до миру. Однак риторика Пекіна про завершення війни та деескалацію контрастує з його діями. Як показує вивчення нової зброї, яка використовується російською армією проти України, кількість китайських компонентів у ній тільки зростає, що свідчить про пряме залучення Китаю у війну.
“Раніше в подібних системах застосовували західні компоненти та складники третіх країн, проте тепер китайські елементи не просто збільшуються в кількості, а й замінюють ключові вузли в схемах, включно з безпілотниками “Герань” і ракетами. Крім того, варто згадати спільні військові навчання Китаю і Росії, передачу військового досвіду, а також участь китайських найманців у російській армії. Відомі випадки, коли китайські шпигуни, затримані службою безпеки, намагалися отримати креслення українських ракет “Нептун”. Ці факти підтверджують, що Пекін не дотримується позиції рівновіддаленості в поточній війні”, — прокоментував Чаленко.
США наразі відстоюють позицію, яка полягає в тому, що активний вплив на російського агресора має здійснювати уряд і влада Китаю.
“З огляду на впливовість і фактичну підконтрольність Росії, яка перебуває під китайським протекторатом, можна говорити прямо: завдяки добрій волі Китаю російська економіка зараз тримається на плаву попри санкційний тиск. До 80% підсанкційної продукції військового та подвійного призначення постачається саме через Китай. Обсяг двосторонньої торгівлі між КНР і РФ сягає 245 млрд доларів”, — зазначив політолог.
Саме тому США використовує загрозу вторинних санкцій, щоб змусити Китай відмовитися від підтримки РФ через страх втратити американський ринок.
“Сполучені Штати ясно позначили свою позицію: дедлайн у 50 днів, встановлений Трампом, адресований не стільки Росії, скільки Китаю. Поки що це не погрози, а докори, але з вересня ситуація може змінитися. Сі Цзіньпіну варто переглянути свою тактику щодо Росії”, — припустив Ігор Чаленко.
Читайте також: Без Китаю Росія нічого не варта на міжнародній арені, — Подоляк














