Далекобійні ракети від Британії: відкритий шлях для ATACMS та потенційні можливості України — розбір експертів

Ракета Storm Shadow. Фото: theguardian.com

Напередодні довгоочікуваного контрнаступу українських військ Великобританія ухвалила рішення, на яке багатьом іншим країнам-союзникам України, що виступають проти агресії РФ, сміливості не вистачало — поставила Україні далекобійні крилаті ракети Storm Shadow.

Україна запевнила Великобританію в тому, що ракети Storm Shadow будуть використовуватися тільки в межах кордонів суверенної території України і запускати їх на територію РФ ніхто не буде.

Великі можливості

Storm Shadow/SCALP — це франко-британська авіаційна крилата ракета класу “повітря-земля”, яку виробляє компанія MBDA. Вага її бойової частини — 450 кг. По дальності є кілька модифікацій — від 250 км до 560 км.

Ракета оснащена турбореактивним двигуном зі швидкістю 0,8 Маха. Швидкість її польоту сягає 1000 кілометрів на годину.

Storm Shadow важить близько 1300 кілограмів. У боєголовки BROACH є початковий проникаючий заряд для руйнування ґрунту чи стін бункера.

Боєприпас налаштовується з урахуванням даних про протиповітряну оборону та кінцеву мету. Під час польоту ракета рухається до мети, керуючись GPS та картографією місцевості, сама адаптується, підлаштовується під зовнішню обстановку, і летить на мінімально можливій висоті — приблизно 30-40 метрів, щоб її неможливо було задетектувати. Ближче до місця призначення Storm Shadow набирає висоту, після чого починає пікірувати.

З допомогою цих ракет українські захисники зможуть завдавати ударів у глибокий тил ворога, знищуючи склади та всі важливі для російської армії логістичні вузли. Засобів для перехоплення Storm Shadow, наскільки відомо, в Росії на даний момент немає.

Думки експертів

Про те, як Storm Shadow можуть змінити ситуацію на фронті, які саме цілі зможуть вражати, і чи зможуть вони стати початком постачання Україні інших видів далекобійних ракет — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, колишній речник ЗСУ;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт та аналітик;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці;
  • Іван Ступак, екс-співробітник СБУ.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Для Storm Shadow є багато важливих цілей

—  Storm Shadow —  дуже потужна ракета, яка здатна долати відстань до 500 кілометрів і бойова частина цих ракет близько 450 кілограмів.

З урахуванням того, що ця ракета дуже стійка до ворожої системи радіоелектронної боротьби і здатна переміщатися в просторі на невеликих висотах до 50 метрів, російські системи протиповітряної протиракетної оборони фактично проти неї безсилі. Вони не здатні знищити цю потужну ракету.

Для цих ракет знайдеться чимало важливих цілей, зокрема на території тимчасово окупованого Криму.

Дослідження показують, що, як мінімум, на території Криму розміщено понад 220 військових об’єктів. Усі вони є законними цілями для українських ракетників. Сподіваюся, що частину цих ракет буде використано за призначенням.

Дуже важливий чинник —  цих самих Storm Shadow з моменту їх виробництва, виготовлено близько тисячі штук.

Низка бойових машин, наприклад, МіГ-29, Су-27, які передавалися для потреб української армії від наших західних партнерів, свого часу, будучи на озброєнні цих західних країн, пройшли через процедуру апгрейду. Відповідно, деякі вузли синхронізовані з тими бойовими ракетами, іншими озброєннями, які використовуються країнами, що входять до складу Північноатлантичного альянсу. Тому цілком імовірно, що бойові платформи, які здатні нести ці Storm Shadow, у нас вже є.

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Storm Shadow може вирішити проблеми постачання ATACMS

— Голландці вже неодноразово заявляли про готовність передати Україні F-16. У Нідерландах є, як і в Бельгії, завод з виробництва F-16. І з 2009 року вони розпочали програму заміни своїх винищувачів F-16 на F-35. Десь близько 70 літаків F-16 у них, може, звільниться.

Чув, що польські інженери намагаються прилаштувати Storm Shadow для Су-24М. Це ракета вже у віці, але вона дуже добре росла, модернізувалася. Там дуже хороша система наведення, яка переключається у різні режими.

Багато можливостей для програмування місій. Вона може бити на досить серйозні відстані. І там перші модифікації були на рівні 250 кілометрів. Те, що я зараз зустрічав, — це 500-600 кілометрів. Але це все залежить від висоти запуску, від того, як це діло відбувається. Це все повітряне базування ракети.

Якщо Су-24 може підняти Storm Shadow, тоді МіГ-29 її теж може підняти. Тобто все, що у нас є, може підняти цю ракету і здійснити пуск на відповідні дистанції.

Рішення британців постачати Україні Storm Shadow може призвести до такої самої ситуації, як із танками Challenger 2. Коли британці оголосили, що поставлять Україні 14 танків Challenger 2, всі інші країни почали бігти одна поперед одну: і ми теж, і ми теж, і ми дамо. У результаті, у нас, власне кажучи, зараз близько 300 танків.

Я думаю, що з пуском Storm Shadow вирішиться і проблема постачання ATACMS та всього іншого до України. І у нас з’явиться асортимент, що дозволяє діяти на великі відстані.

Крім того, там уже підходить наш “Грім-2”. Це українська балістична ракета, яка за своїми бойовими можливостями перебуває у тій самій лінійці, що й “Іскандер”. Я не знаю, в яких кількостях він там зараз у виробництві і де це робиться і як. Але “Грім-2” вже себе проявляє. І це дуже добре.

ІГОР РОМАНЕНКО: Нам потрібно вирівнювати можливості потенційним ракетним озброєнням

— Через дві позиції у постачанні озброєння американці не можуть ніяк переступити — це літаки.

Вже зараз як в обороні, так і в наступ ЗСУ повинні мати оперативні можливості: хоча б базові літаки НАТО покоління 4+ та ракети дальністю кілька сотень кілометрів — до 300 необхідно загалом.

Нам потрібно вирівнювати можливості потенційним ракетним озброєнням. Без нього Україна у дуже складній ситуації.

Ми також займаємо певну позицію щодо застосування противником ядерної зброї. Але це не означає, що треба йти на поступки Путіну. Така позиція — це лити воду на млин путінський.

Путін це знає, розуміє і намагається максимально використовувати, періодично піднімає тему ядерної зброї, яку може застосувати в разі чого.

Ця позиція складноамериканська – вони вважають, що за геополітику відповідають.

Важливо, що знаходяться країни, і це в першу чергу Великобританія, які, незважаючи на це, чітко заявляють позицію про підтримку України всім необхідним.

Щодо ракетних озброєнь на дальності до 300 кілометрів, то важливо ще розуміти: що саме, яка кількість і як швидко будуть здійснені їхні постачання.

Знову ж таки, це озброєння використовується поки що з авіаційної платформи НАТО, яка у нас на даний момент відсутня.

Нам допомагають старим авіаційним парком окремі країни. Польща, Словаччина, і інші.

Але навіть у цих літаках, які модернізувалася, модернізація зводилася до систем зв’язку, навігації, система свій-чужий і таке інше. А ось з точки зору можливості застосування авіаційного озброєння, яке нам конче потрібне, вони не дають потрібного потенціалу нашим збройним силам.

Збільшується загальна кількість літаків цього парку за рахунок цих постачань. Це важливо, це нам потрібно. Але принципово це не впливає якісно.

Тому британці на гроші, насамперед північних країн, оголосили тендер на розробку ракети, яка б до 300 кілометрів діяла з усіх видів платформ: наземних, повітряних та морських, щоб вони могли долати засоби супротивника, засоби ППО противника.

Це така перспективна дуже ракета. Але знов-таки це на найближчу перспективу. А у нас стоїть питання часу. Наші дії контрнаступального та наступального характеру вже будуть найближчим часом. Тому тут питання, як завжди в масованій мережі та ефективності поставок та часу цих поставок.

ІВАН СТУПАК: Величезна кількість складів РФ у Криму потенційно перетворюється на попіл

— Рішення британців надати Україні Storm Shadow показує, що у кожній країні є політики, але не у кожній країні є лідери. У Великій Британії є й політики, є й лідери.

Великобританія була попереду всієї планети, коли почала допомагати Україні поряд із країнами Балтії та США, відбивати цю російську агресію. Вони допомогли нам величезною кількістю техніки.

Спочатку протитанкові системи, які реально дуже виручили Україну в перші тижні війни. Потім вирішили довгу епопею з танками, коли інші країни, пам’ятайте, казали: дамо, не дамо, можливо, пізніше, можливо, через рік… А британці такі: візьміть наші Challenger 2, будь ласка. І вже решта підтягнулася.

Тепер закрили цю епопею з далекобійними ракетами. Всі боялися давати, думаючи, що ці ракети будуть використані для удару територією Білорусії та територією РФ з боку України. Але Великобританія показала, що довіряє нам. Вони сказали, що є домовленість з урядом України, що ці ракети не будуть використані проти мирної території РФ і Білорусі як помста — лише по окупованих районах України і лише щодо розташування російських військовослужбовців.

Тепер головне завдання за Україною дотримуватися взятих на себе зобов’язань дуже суворо і інші країни підтягнуться зі своїми ракетами за Великобританією.

Можливості України ці ракети дуже розширюють. Утричі збільшується радіус, куди можна потрапляти.

Крим більше не є безпечною хмаринкою. Раніше там усе ховали, бо ландшафт, гори, ППО, нічого сюди не долетить… У Storm Shadow закладається мапа, куди летіти. Висота екстремально низька. Єдине, що зможе цю ракету підбити, це Панцир-С1. Але їх не так уже й багато. Тому дійсно дуже величезна кількість складів Російської Федерації в Криму потенційно перетворюється на попіл.

Прямий ефір