Чим важлива для України участь Індії в Глобальному саміті миру, пояснила Бордиловська

Прапор Індії. Фото: ukrinform.ua

Індія видається більш логічним і зручним для Заходу голосом глобального Півдня, ніж Китай. Про це сказала докторка політичних наук, провідна наукова співробітниця НІСД Олена Бордиловська в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 22 травня.

Коментуючи заяву прем’єр-міністра Нарендра Моді про те, що Індія звучатиме як голос глобального Півдня, гостя ефіру нагадала, що йдеться про приблизно 130 різних країн. За її словами, саме поняття глобальний Південь — вельми символічне, оскільки це різні держави з різними політичними системами та рівнем економічного розвитку. 

“За цей глобальний Південь теж іде певна боротьба. І особливо суттєвою є конкуренція між двома великими гравцями — Індією та Китаєм. Китай також давно себе позиціонував представником усіх країн Азії, Африки, Латинської Америки, які ми символічно називаємо глобальним Півднем. Він усіляко намагався своїми економічними ініціативами привернути більшість на свій бік. Індія це робить трошки по-іншому, використовуючи свою м’яку силу і дуже проактивну багатосторонню дипломатію”, — сказала Бордиловська. 

Вона нагадала, що минулого року вперше Індія була головою G20 “Великої двадцятки”.

“В Індії вважають, що вони дуже успішно провели цей період головування. Було проведено багато різних зустрічей. А почали вони своє головування в G20 і закінчили дуже символічно — двома самітами саме глобального Півдня”, — зазначила спікерка. 

За її словами, за час свого головування в G20 Індія позиціонувала головну мету представити країни глобального Півдня, які недостатньо добре представлені на міжнародній арені, не мають такого представництва в міжнародних організаціях.

“Індія взяла на себе таку відповідальність: говорити не тільки від імені себе, але від їхнього імені. І кожен саміт, а було близько 200 зустрічей різного рівня під час року головування Індії, так чи інакше наголошував на тому, що ця країна не забуває про проблеми інших держав, які тільки розвиваються, і свій досвід успішного розвитку пропонує їм як приклад. А також виступає адвокатом цих країн та їхнім представником”, — пояснила Бордиловська.

Ця ідея дуже сподобалася Заходу, вважає вона. У тому сенсі, що Індія видається більш логічним і зручним для Заходу голосом глобального Півдня порівняно з Китаєм. 

“Все-таки це, за основними ознаками, демократична країна. Зараз в Індії відбуваються вибори — це приголомшлива глобальна подія. Величезна кількість людей, майже 1 млрд, має право голосу в цій країні. Є й інші показники, за якими Заходу, звичайно ж, зручніше говорити з Індією, яка має нейтральну позицію. І яка, як відомо, має свої відносини з Росією”, — сказала гостя ефіру.

При цьому вона наголосила, що за роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Індії також відбулися суттєві зміни. 

“Індія говорить і з Росією також. Але вона має чудові відносини зі Сполученими Штатами Америки, з провідними європейськими державами, такими як Британія, Франція, Німеччина. Має свої відносини з Євросоюзом. І Моді запрошений на саміт G7 (“Великої сімки”) як гість до Італії”, — доповнила спікерка. 

Хто буде на Глобальному саміті миру від Індії ще невідомо. Але її присутність для України, справді, дуже важлива, бо це приклад для багатьох інших країн, акцентувала Бордиловська. 

Вона також звернула увагу на те, що Індія, на відміну від КНР, більш передбачувана. 

“Протягом 2023 року представники Індії були на всіх зустрічах радників з національної безпеки, представників міністерств закордонних справ різних країн, які були якраз підготовчим етапом до Глобального саміту миру. Я маю на увазі заходи в Копенгагені, Джиді, на Мальті і вже на початку цього року — в Давосі. І скрізь представники Індії були. А китайський представник був тільки на одному з цих чотирьох самітів, у Джиді. Тому я не можу нічого прогнозувати щодо Китаю. Китайська дипломатія більш загадкова”, — сказала гостя ефіру. 

За її словами, відносини КНР з Росією сильно відрізняються від відносин Індії з РФ. 

“Але найголовніше — Китай перебуває в конфронтації із Заходом, принаймні, Сполученими Штатами Америки. І всі спроби переконати китайську сторону брати участь у цьому саміті поки що нічим не закінчилися. Жодних заяв ми не маємо, на відміну від Індії. І якщо китайські представники будь-якого рівня там будуть, це теж добре. Але це буде таке собі продовження суперництва представництва глобального Півдня між Індією та Китаєм”, — зауважила Бордиловська. 

На відміну від Китаю, який уже кілька разів пропонував Києву якісь плани щодо досягнення миру в “українському конфлікті”, як вони його називають, то Індія таких планів офіційно не має, доповнила вона.

“В Індії ніколи не претендували на те, щоб пропонувати щось своє. Вони щоразу наголошують, що, безумовно, це право України”, — сказала спікерка. 

Читайте такожЧастина країн глобального Півдня побоюється брати участь у Глобальному саміті світу — причину озвучив Фесенко

Нагадаємо, Індія візьме участь в інавгураційному саміті миру у швейцарському Бюргенштоку. Її мета, як заявив прем’єр-міністр держави Нарендра Моді, “донести голос глобального Півдня”. Однак політик не уточнив, чи буде він особисто присутній на обговоренні української формули миру.

Прямий ефір