Чи зміниться підтримка України від США після виборів до Конгресу — обговорюємо з експертами

Напередодні виборів до Конгресу США (8 листопада) президенту США Джозефу Байдену надходять критичні заяви від представників різних палат. Лідер республіканців Кевін Маккарті вважає, що необхідно скоротити допомогу Україні і так буде, якщо республіканці прийдуть до влади у Конгресі.

Члени нижньої палати Конгресу США від Демократичної партії (Прогресивна фракція) раніше направили Байдену листа зі схожою риторикою — вони закликали “переосмислити стратегію” Вашингтона щодо України та розпочати прямі переговори США з Росією. Проте невдовзі листа відкликали.

Російська пропаганда активно тиражує повідомлення про те, що на найближчих виборах демократи, ймовірно, втратять більшість, отже, це позначиться на підтримці України.

Тим часом великий пакет допомоги 50 млрд доларів хочуть погодити до того, як новий склад Конгресу приступить до роботи. Джо Байден упевнений, якщо допомога скоротиться, це сильно підірве лідерство Вашингтона.

США надають величезну підтримку Україні. Достатньо згадати реактивну систему залпового вогню HIMARS, яка допомагає українській армії знищувати боєкомплекти російських окупантів у тилу. З останніх прикладів — Україна очікує на постачання зі США безпілотників Switchblade 600, які боротимуться в тому числі з іранськими дронами-камікадзе. Компанія Raytheon Technologies поставила уряду США дві системи протиповітряної оборони NASAMS для України. Цей пересувний зенітний ракетний комплекс може збивати все в небі від дронів до балістичних ракет та винищувачів.

Також варто згадати про ленд-ліз США. Експерти зазначають, що технічно він працює, але потреби його запускати в Україні ще не було. Підписаний цієї весни документ більше політично-фінансовий.

Які шанси, що після 8 листопада підтримка України з боку США “охолоне”? Шукаємо відповідь на це питання в ефірі телеканалу FREEДOM.

Віталій Кулик, політолог

— Загалом, є виклики для безпеки України, є питання, з якими нам доведеться стикатися. Але після виборів у США двопартійна підтримка України залишиться незмінною. Навіть відносно сильна заява колишнього президента США Дональда Трампа щодо необхідності скорочення фінансування та необхідності домовлятися з Росією більше розрахована на отримання електорального ефекту, ніж на зміну політики Вашингтона після виборів.

Йдеться про Конгрес. Нині — не президентські вибори. Навіть до виборів можлива поява ситуації, коли демократи не зможуть домінувати в палатах Конгресу і не зможуть без боїв проводити ті чи інші рішення. Так, це було пов’язано з тим, що розпочинається новий трек виборчої кампанії у Штатах і будуть тяганини у необхідних для України рішеннях. Але це значить, що зміниться повністю курс.

Це виклик для нашої дипломатії, нашого політичного класу. Нам необхідно розмовляти з усіма групами впливу у Вашингтоні, з різними групами впливу Республіканської партії, зокрема зі скептиками та тими, хто критикує політику Байдена щодо України. Так, необхідно говорити про прозоріші механізми реалізації допомоги США для України. Але це розуміють і наші партнери зараз у Білому домі, і адміністрація Байдена все робить для цього.

Серед друзів Путіна в США є дві категорії: прихильники Трампа — вкрай праві, які виступають за білу ідею, за “жорстку” руку, справжній федералізм. Тобто це досить токсичні одіозні персонажі, які є прихильниками Трампа, які голосуватимуть за республіканців. З іншого боку, є ліве крило, яке ще лівіше за Берні Сандерса — вони виступають з критикою того ж Байдена, звинувачуючи його в допомозі Україні, що він допомагає якомусь авторитарному режиму, який намагається стримувати історичні амбіції Російської Федерації, а РФ нібито тільки захищається. Крім того, друзями Путіна можна назвати деякі великі корпорації, які досі не втекли з російських ринків.

Ленд-ліз не буде скасовано ані демократами, ані республіканцями. Це потрібно розуміти. Весь пакет допомоги та збільшення цієї допомоги триватимуть, і очікується, що США підтримають виділення додаткових коштів для України у разі будь-якої ескалації. Ми отримаємо ту ж двопартійну підтримку, надання нам новітніх систем протиракетної оборони. Необхідність збільшення бюджетних асигнувань на підтримку України вже підтримали демократи та республіканці на 2023 рік, хоча критикують механізми надання цієї допомоги, безконтрольність цих процедур. Але загалом вони говорять про те, що гроші та озброєння необхідно Україні постачати.

Я бачу певні загрози щодо механізмів реалізації цієї допомоги. Тобто внутрішньополітична боротьба у США може знизити динаміку постачання та підтримки.

Ми маємо говорити з демократами, які вважають, що мілітаризація регіону відкриє скриньку Пандори та випустить мілітаризацію всього світу, гонку озброєнь. Ми маємо говорити, що виступаємо за ядерне роззброєння. Ми можемо бути провайдерами цієї ідеї щодо демілітаризації всього регіону після війни, після нашої перемоги. А для того, щоб відбулося це роззброєння, потрібно, щоб нам допомагали, щоб ми перемогли головного ворога всього світу — Російську Федерацію. Ось із цими ресурсами необхідно працювати. На жаль, наші дипломати займаються офіціозом та ігнорують подібні, начебто, маргінальні групи. Хоча вони впливатимуть до певної міри на результат виборів у США.

Роман Світан, військовий експерт

— На даний момент ленд-ліз, можна сказати, ще не діє. Бо те, що було підписано у травні, це більше, напевно, політично-фінансовий документ. Тоді це було дуже важливо показати підтримку Сполучених Штатів у нашій війні та участь Сполучених Штатів у певний спосіб. Тому було порушено питання про ленд-ліз, його було підписано. Це фінансово-розрахунковий, так званий, документ, яким ще не проганялися гроші. Є механізм, яким можна їх проганяти, але вони не проганялися і поки що ніхто і не планує їх проганяти саме цим механізмом.

За чотирма механізмами ми зараз отримуємо безоплатно військову допомогу, не лише технікою, боєприпасами, а й підготовкою та розвідувальним, інформаційним супроводом. Тобто цілий комплекс тих завдань військових, які стоять перед нами, і нам допомагають наші партнери, вони поки що допомагають безоплатно, не включаючи самого механізму ленд-лізу. Але він є, він уже технічно запущений, його можна використовувати будь-якої миті, але, швидше за все, ще не виникла та необхідність для того, щоб саме такий механізм запускати. Як тільки будуть узгоджені певні позиції, буде узгоджено певний механізм взаєморозрахунків чи якихось великих поставок, я думаю, буде запущено і ленд-ліз, у тому числі. Але це, звісно, ​​не панацея. Тобто це п’ята програма, якщо рахувати з усіх програм, які є. Справді, є чотири програми, якими ми зараз отримуємо і озброєння, і фінансування.

Ленд-ліз — це просто у фінансовому плані документ і це сама схема з постачання озброєння. Сама по собі вона включатиметься лише тоді, коли з якихось причин гальмуватимуть програми ті, які в нас і так зараз працюють.

Повірте, нам вистачає того озброєння, яке зараз передається, причому озброєння передається грамотно, не просто озброєння як таке, а наші військовослужбовці навчаються спочатку на ньому воювати на європейських і натовських полігонах. Після того, як повністю підготовлений екіпаж або повністю підготовлені підрозділи, що пройшли бойове злагодження на новому виді озброєння, тільки після цього вони проходять певні тимчасові рамки, і вони тільки після повністю повної підготовки заводяться в Україну і потрапляють на поле бою.

Іван Ступак, військовий експерт Інституту майбутнього

— Ми цінуємо допомогу американців дуже. Ми зобов’язані тим, що ми зараз перебуваємо в тих межах, де ми знаходимося. Тому що без цієї допомоги Російська Федерація стояла б десь дуже далеко на заході.

Джозеф Байден зараз залишається на посаді, ми не прибираємо його з рахунків. Навіть якщо припустити, що після виборів Конгресу зміниться конфігурація США.

Усі документи, які там приймаються, — на роки. Не буде так, що прийшов новий керівник, і, як у будь-якому авторитарному суспільстві, розгорнув країну на 180 градусів і тепер вона рухається в інший бік. У Сполучених Штатах є процедура, є громадянське суспільство, є Конгрес, який не завжди повторює кон’юнктуру Білого дому.

Скасувати документи про допомогу Україні буде неймовірно складно, бо вкладено гроші. Озброєння провадиться окремо для України. Щоб його зробити у великих масштабах, потрібно збільшити виробництво, розширити, вкласти гроші, законтрактувати величезну кількість рідкісноземельних металів. Все це стане прямою шкодою уряду США, бюджету країни та приватним інвесторам. Це спричинить судовий розгляд, судові витрати з серйозними грошовими компенсаціями. Тому ніхто просто так огульно скасовувати програми не буде. Так, можливо, вони десь зменшаться. Але я щиро сподіваюся, що за два роки до закінчення терміну Байдена ми встигнемо впоратися із Російською Федерацією.

Раміз Юнус, американський політолог

— Фінансування допомоги від США йде із двох напрямків. Насамперед є безоплатні гранти. Вони проходять через Конгрес.

Щодо 40-мільярдної допомоги — Конгрес уже затвердив її як закон.

У Конгресі більшість республіканців та демократів підтримують ленд-ліз. І тому процес як фінансування та постачання озброєння на жодний день не зупинявся і зупинятися не буде.

Не варто звертати увагу на заяви, які ви регулярно чуєте на тлі виборів до Конгресу. Не залучайтеся до внутрішньополітичних чвар.

Читайте також: Суть “економічного Рамштайну” для України — про план післявоєнного відновлення розповів Мілованов

Прямий ефір