Не часткова, а справжня мобілізація: наслідки указу Путіна для росіян обговорюємо з експертами

У Москві. Фото: headtopics.com

Отже, у Росії з 21 вересня оголошено часткову мобілізацію. Про це у своєму відеозверненні заявив президент РФ Володимир Путін та підписав відповідний указ. Це перша мобілізація в Росії за останні 80 років після періоду Другої світової війни. FREEДОМ разом з експертами розбирався — як тепер змінюється життя росіян.

Що означає “часткова”

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу цього ж дня озвучив загальний план — мобілізувати 300 тис. громадян.

Російська влада обіцяє, що призову на військову службу підлягатимуть громадяни, які:

  • пройшли термінову службу у лавах Збройних сил Росії та перебувають у запасі;
  • мають певні військово-облікові спеціальності та відповідний досвід;
  • мають досвід реальних бойових дій.
  • Розроблено черговість часткової мобілізації. Насамперед призиваються:
  • віком до 35 років:
    • рядові;
    • Сержанти;
    • Прапорщики;
    • Мічмани;
  • до 45-60 років:
    • Молодші офіцери;
    • Капітани;
    • Старші офіцери;
    • Майори;
    • Підполковники;
    • Полковники.

В другу чергу, ці ж військові в запасі, але старшого віку, а також звільнені від військової служби зі здоров’я. У третю чергу передбачено також призов жінок віком до 45 років, які мають військову освіту або досвід служби.

У період часткової мобілізації звільнитися зі служби можна буде лише за трьома підставами:

  • досягнення граничного віку перебування на службі;
  • стан здоров’я;
  • чи тюремний термін.

Перші повістки почали видавати одразу 21 вересня. Наприклад, приписи з військкоматів почали приходити медикам та співробітникам “Сбєрбанку” в Москві.

Деякі компанії радять своїм співробітникам, які під категорії мобілізації, вирушати у відпустку. В інтернет-пошуковиках російського сегмента найпопулярнішими запитами стали “як виїхати з Росії”, “як не потрапити під мобілізацію” тощо.

Однак 20 вересня, напередодні підписання Путіним указу, Держдума РФ ухвалила пакет поправок до Кримінального кодексу, згідно з яким:

  • за відмову від участі у бойових діях передбачається від 2 до 3 років позбавлення волі, а якщо він спричинив тяжкі наслідки — від 3 до 10 років;
  • добровільне здавання в полон за відсутності ознак держзради — до 10 років позбавлення волі.

Раніше невиконання підлеглим наказу начальника на військовій службі каралося строком до 2 років, а з тяжкими наслідками — до 5, а окремого покарання за відмову від участі у бойових діях взагалі не було передбачено.

Оголошення часткової мобілізації у Росії викликало паніку серед росіян. Квитки на літаки до тих країн, куди ще можуть вільно дістатися громадяни РФ, було розкуплено за кілька годин. В аеропортах та на сухопутних кордонах Росії черги охочих залишити країну.

Найпопулярнішими запитами у пошукових системах стали питання, як виїхати з Росії та як уникнути військової служби. Видання “Медуза” зібрало список правозахисних організацій, до яких можуть звернутися громадяни Росії, якщо не хочуть воювати чи вважають, що їхні права, пов’язані з мобілізацією, були порушені.

Варто зазначити, що мобілізація торкнулася не лише військовозобов’язаних росіян. Триває активне вербування ув’язнених для ПВК Вагнера. Не припиняється примусова мобілізація чоловіків на окупованій території Донбасу, і незабаром після проведення так званих “референдумів” на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей мобілізація розпочнеться і там.

Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень: З вчорашнього дня росіяни, особливо чоловіче населення, біжать не у бік військкомату

Ми побачили, як росіяни побігли. Хтось в аеропорт, хтось на залізничний вокзал, хтось на авто — куди завгодно.

Все, що відбувається зараз, це вже боротьба за політичне виживання на посаді Путіна та всього його організованого злочинного угрупування під назвою кремлівська влада. Для Путіна це колосальний удар, що війна продовжується. Росія не має жодних значних перемог, лише невеликі тактичні успіхи у вигляді деяких окупованих населених пунктів України на сході та на півдні. Росія зазнає великих втрат і санкції продовжують діяти. На Путіна йде тиск, що нічого не можуть досягти.

Він оголошує мобілізацію для того, щоб крило яструбів навколо Кремля, які самі воювати не підуть, задовольнити у запиті, який є. А також продемонструвати, нібито він все ще зберігає лідерство у Кремлі, він все ще сильний президент — тобто виключно зі своїх амбіцій.

Вони із Шойгу демонструють, що разом готові воювати до останнього росіянина, до останнього громадянина РФ. А далі питання вже безпосередньо до громадян Росії. Чи хочуть вони такої долі, чи хочуть піти гинути виключно за імперські, неадекватні, абсолютно неправильні амбіції кремлівського вождя і всього керівництва. Або все ж таки у них залишилося розуміння ситуації і того, що цього робити не варто.

Якщо все було добре, то навіщо зараз такий масований заклик та навіщо мобілізація? Це не захист Батьківщини, це захист виключно Путіна та його перебування на посаді. Я думаю, що для них найважливіше зараз саботувати під різними приводами ці дії. Звертатись до правозахисників, які ще є. Але й, звичайно, виходити на акції протесту.

Краще отримати якусь адміністративну відповідальність і піти за несанкціонований протест, аніж поїхати до України та загинути тут незрозуміло за що.

І, до речі, поки що не пізно — це треба робити, бо тенденції такі, що путінський режим посилюватиме репресії та відповідальність для ухилістів. Тому звертаюся до таких людей: не так багато часу залишається для того, щоби виявляти протестні настрої.

Росія не визнає втрат. Шойгу бреше, коли говорить про те, що загинула така кількість людей. Росія не має жодних успіхів у війні проти України. Це не війна із Заходом чи Україною, а задоволення агресивних амбіцій старого диктатора, який не може вже впевнено сидіти в кріслі та керувати країною, але хоче продовжити час свого правління.


Андреас Умланд, німецький політолог: Чому мобілізація, якщо так мало втрат у російської армії?

Ми вже побачили спад акцій на російських біржах, там такий невеликий колапс стався. І сподіваюся, що це якось вплине на російську еліту і народ: нарешті люди зрозуміють, що вони рухаються дедалі глибше в безвихідь.

Ризик цієї мобілізації, що вона змінюватиме щоденне життя. І поки що, мабуть, багато росіян вірили в байку про “спецоперацію” і що це їх не стосуватиметься.

Нині ж нова стадія. Можна сподіватися, що це матиме якийсь ефект усередині Росії.


Дмитро Гудков, російський опозиційний політик: Це не часткова, а справжня мобілізація

Здавалося б, ми чекали на щось подібне, але я себе спіймав на думці, що до кінця не вірю, що це справді може відбуватися. У Росії залишилося багато людей із моєї команди призовного віку. Цілком очевидно, що йдеться не про мобілізацію часткової, як збрехав Путін. Це справжня мобілізація, яка робить виняток лише для працівників оборонно-промислового комплексу. Причому для тих, хто має відстрочки для роботи. Решта можуть бути покликані.

Нині вони закликають тих, хто мав бойовий досвід — вони так кажуть — а повістки набувають різні люди. Сьогодні вони закликають одних, завтра закликатимуть усіх… Я завжди казав, що мобілізація дасть зворотний ефект.

Зараз така паніка відбувається, у багатьох російських містах вже скуплено всі авіаквитки. Ціни економ-класу по півмільйона рублів в один кінець, наприклад, в Єреван, Стамбул, Дубай. У деяких літаках місця вже закінчилися.

Незважаючи на те, що мало виходить протестувальників, я відчуваю, що настрої починають змінюватись. Навіть ті, хто колись підтримував “срецоперацію”, тепер охають — як же так, син призовного віку.

Путін отримає протест. Як мінімум, жодної підтримки вже не буде цієї спецоперації. Одна річ, коли ти підтримуєш щось там, тобі локшину на вуха вішають у телевізорі… Путін вдавав, що він проводить “спецоперацію”, а не війну, а люди вдавали, що вони підтримують.

Нині ситуація змінюється. Якщо раніше ти міг з пивом на дивані лежати і щось у телевізорі підтримувати, то тепер тебе в ящику можуть повернути назад як “вантаж 200”. А це вже радикально змінює ставлення до того, що відбувається.

Який сенс нам зараз гадати, що відбувається в голові хворої людини, військового злочинця, який живе у вигаданому світі власної пропаганди. Напевно, йому поклали на стіл якісь довідки, що підтримка дуже висока, зараз ми оголосимо мобілізацію, всі у світі злякаються і перестануть підтримувати Україну.

Можу сказати, перебуваючи у Німеччині: сьогодні я весь день зустрічався із депутатами, політиками, дипломатами — ніхто не злякався. Тут позиція досить жорстка, гадаю, відповідь Європи буде теж жорсткою. Думаю, військова підтримка України продовжиться, а можливо ще й посилиться. Тому що всі бачать, що Путін поводиться як абсолютно неадекватний, відірваний від реальності терорист. А з терористами жодних переговорів не треба вести.

Путін зараз втрачатиме підтримку всередині країни. І ви побачите, що жодної народної підтримки цієї “спецоперації” не було, ця підтримка будувалася на страху.

А тепер у тебе або 10 років в’язниці за дезертирство, або ти повертаєшся “вантажем 200”, або починаєш активно виступати проти цієї війни. Інших опцій не дано.


Тетяна Іванова, юрист, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі з Донбасу: Мобілізація більше торкнеться окупованих після 24 лютого територій

Я думаю, що це питання більше стосуватиметься територій, які були окуповані після 24 лютого. Тому що в раніше окупованих частинах Донецької та Луганської областей великої кількості чоловічого населення вже немає у живих — вони загинули ще до 2022 року. Більшість населення, що залишилася, навчилася ховатися. 

Що стосується територій, які були окуповані після 24 лютого, думаю, мобілізація їх торкнеться більшою мірою. По-перше, там залишилося більше чоловічого населення. По-друге, вони дуже сильно протистояли окупації та російській агресії, і там більше до них претензій.

Тому перед заявою Путіна були зміни у законодавстві Російської Федерації. Вони посилили покарання за відхилення від мобілізації, і за дезертирство.

Думаю, там зараз будуть досить серйозні репресії. Вони максимально намагатимуться населення окупованих частин Запорізької та Херсонської областей змусити воювати на боці Росії.

Це зіграє злий жарт із Росією, бо зараз тим людям, які й так були проти окупації, ще видадуть зброю. Подивимося, чим це обернеться для Росії.


Ольга Подоплелова, голова юридичного департаменту фонду “Русь сидящяя”: Незважаючи на указ Путіна, прихована мобілізація йде повним ходом

Можна говорити про близько 10 тис. осіб, які були завербовані із російських колоній для участі у війні. Поки що не всі з цих людей були перекинуті безпосередньо на фронт. Ця цифра, звичайно, набагато менша, але все одно велика. Йдеться про 2-3 тис. осіб, які беруть участь у війні.

У тих людей, які опинилися зараз у колоніях, своя прихована мобілізація. Та мобілізація, яку було оголошено Путіним, йде паралельно, не маючи до них відношення.

Якщо уважно подивитися на указ, йдеться про те, що засуджені особи, які за вироком суду відбувають висновок, мобілізації не підлягають. Але прихована мобілізація йде на повний хід.

Ми припускаємо, що найближчим часом, мобілізація лише набиратиме обертів. Наразі надходять повідомлення про те, що ПВК Вагнера дісталися Татарстану та Кіровської області. Коли вони вийдуть на Урал, Сибір, там нові колонії, де вони ще не бували і не вербували ув’язнених. Це новий ресурс і зовсім інший порядок цифр, бо там зосереджена величезна кількість колоній.

Щодо мобілізації неув’язнених, незрозуміло, як взагалі цей заклик буде організовано. Надходять різнопланові новини про те, що і московські лікарі масово отримують повістки, і в Новосибірську співробітники ФСВП отримують повістки. Така величезна йде активність, що передбачити тут нічого не можна.

Люди гинуть. Багато хто навіть не підозрював, що мобілізація може торкнутися тих, хто поза політикою. Вони зараз будуть поставлені в дуже незручне становище, коли ігнорування політичного порядку денного фактично призвело до того, що їхні діти, їхні родичі підуть на цю війну і там вбиватимуть і вмиратимуть.


Олег Жданов, військовий експерт: Якщо був лише курс молодого бійця та мінімальні стрілецькі навички, то це не воїн, а гарматне м’ясо

На сьогоднішній день, з відкритих джерел ми знаємо, що близько 400 осіб із числа російських в’язнів здалися в полон ЗСУ. Є епізод, де вони здалися цілим підрозділом під час штурмових дій. Дійшли до наших окопів та підняли руки. Мабуть, як кримінальна субкультура, вона все-таки не має на увазі співпраці з владою.

Вони вирішили використати цю нагоду для того, щоб просто втекти з колонії не сидіти 20 років. А потрапивши на фронт і в полон, можна загубитися потім на теренах Російської Федерації або залишитися в Україні, попросивши притулку. Ми ж розуміємо, що їх там переслідуватимуть згідно із законом Російської Федерації.

До речі, із ув’язненими ситуація набагато гірша, ніж зі звичайними громадянами. У будь-якому разі підготовка має бути. Якщо ви хочете зробити солдата з громадянської людини, яку ви мобілізували — це щонайменше два-три місяці. Тільки тоді ви отримаєте підготовленого солдата, який має навички ведення загальновійськового бою. А все інше — це гарматне м’ясо.

Читайте також: Часткова мобілізація у РФ схожа на збори резервістів і покликана лише поповнити втрати, — військовий експерт

Прямий ефір