Чому “референдуми” в окупації неможливі. Аргументи Михайла Подоляка

Україна намагається донести до міжнародних організацій інформацію про необхідність дотримання міжнародної конвенції. Про це в ефірі телемарафону FREEДОМ заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. Доповідь Amnesty International допомагає російській пропаганді. Отже, вважає гість ефіру, необхідно закінчити з “політкоректністю” подібних міжнародних організацій.

Також в ефірі телемарафону радник глави Офісу президента прокоментував обстріл Запорізької АЕС, заявивши, що постраждати через непрофесіоналізм та інфантильність росіян може весь світ. А ось на запитання ведучих “чи буде референдум на окупованих територіях” Подоляк відповів однозначно: окупанти не зможуть ні організувати, ні провести голосування. Це порушення закону і навряд чи в Україні є люди, які зараз здатні проголосувати за “русский мир”.

— Так звана “ДНР” хоче судити іноземців на окупованій території. Їм загрожує покарання аж до страти, а мораторію на неї там немає. Як Україна реагує на це?

— Ми маємо цілий комплекс заходів. Безперечно, ми намагаємося знайти всі способи впливу на Російську Федерацію. Але давайте ми одразу домовимося, що немає жодних “ДНР” та “ЛНР”. Це кримінальні банди, які проводитимуть суд. Але насправді суд лягатиме в юридичну відповідальність Російської Федерації. Ми хочемо це донести до РФ, щоб вони розуміли, що порушуватимуть ті чи інші конвенції. А в цьому випадку всі військовослужбовці, які потрапили до полону, це комбатанти. Тобто люди, на яких поширюється повне юридичне право військовослужбовців української армії, незалежно від того, вони іноземці чи громадяни України. Вони мають відповідні контракти з нашим або Міністерством оборони, або з відповідними галузевими підрозділами тощо.

Ми, звичайно, працюємо з міжнародними інституціями, просимо їх проявити свої функціональні зобов’язання. Це і Міжнародний Комітет Червоного Хреста, і ООН, і відповідні інші міжнародні інститути. Ми просимо допомогти у тому, щоб пояснити на рівні Міністерства закордонних справ Сергію Лаврову, що для РФ це все обернеться великими юридичними наслідками.

Поки що міжнародні інститути, на жаль, не демонструють активності. Вони, мабуть, хочуть пройтися дорогою Amnesty International.

До того ж ми ведемо переговори на рівні штабу, який займається обміном полонених. Неможливо уявити ситуацію, коли звичайні бойовики влаштовують у пропагандистських цілях для своєї кримінальної спільноти якийсь “судовий процес” тощо.

— Росія має негайно вивести війська з території Запорізької АЕС, її найближчих околиць, як і з усієї території України. Про це йдеться у спільній заяві 42 країн Європейського Союзу. Енергоатом заявляє, що на АЕС існує ризик порушення радіаційної безпеки. Що можна зробити, як запобігти біді?

— Це реально системна проблема. Це навіть не проблема наказів російських бойовиків. Якість освіти в суспільстві вкрай низька. Тобто там воюють люди, котрі зовсім не розуміють, що таке атомна енергетика. Вони настільки нерозумні, що можна побоюватися просто ексцесів виконавців.

Звісно, ​​безпека ЗАЕС під загрозою. Навіть не тому, що хтось захоче вжити якихось цілеспрямованих дій з підриву станції, а просто тому, що там знаходяться росіяни, які продемонстрували максимально низький рівень колективного інтелекту.

— Удар по штабу ПВК Вагнера у Попасній — це велика втрата для окупантів?

— Усі удари по тиловому забезпеченню на сьогодні ефективні. Це ключова тактика контрнаступу та деблокади території. Це штаби управлінського та оперативного рівня, склади з паливом, склади зі снарядами, склади з іншими елементами, необхідними для забезпечення того чи іншого угруповання ворога.

Безумовно, удар по штабу ПВК дуже важливий у психологічному плані. Адже подібні приватні військові компанії здебільшого набирають беззаконників. Зараз особисто куратор ПВК Євген Пригожин проводить комплектування через колонії у РФ. З колоній набирають тих, хто був засуджений за вбивства, насильство, масові розбої тощо. Ось цей контингент заганяють у ПВК і дають завдання різати, вбивати, ґвалтувати для того, щоб створити панічні настрої й таким чином підтримати морально свою армію. Російська армія не воює на якихось позитивних с символах. Вона воює на страху, на загороджувальних загонах. А всередині має бути відчуття вседозволеності.

На жаль, у нас війна високої інтенсивності та зло треба карати сьогодні, маючи таку можливість.

— На Херсонщині загарбники продовжують підготовку до псевдореферендуму, а на Донбасі мають намір провести його після повної окупації. Як можна зупинити ці процеси?

— Вони вже практично зупинені. Немає жодних “референдумів”. Вони не можуть нічого організувати та провести. Підтримка російської армії нульова, може 5-6%. Це найбільш відморожені люди, яким дуже подобається, коли до їхнього будинку прийшли, зґвалтували сусідів, висадили в повітря сусідні будинки, а вони ляскають у долоні. Наприклад, по Маріуполю бігають кілька божевільних людей, які говорять, як же тепер класно. Людина в здоровому глузді не так поводитиметься.

Їм треба організувати велику виставу, привезти звідкись із Росії людей — навіть не з Криму. Адже після вибухів на військових об’єктах із півострова люди масово їдуть.

На Херсонщині активно працюють партизани. Як ви гадаєте, багато охочих поїде пограти в якусь постановочну історію про те, що всі на виборчих дільницях аплодують і говорять про те, що вони хочуть приєднання?

Якщо говорити коротко, то “референдуми” неможливі, бо немає законних підстав, немає суб’єктів їхнього проведення. Є територія України, де є лише окупаційна армія. Привезти масовку з Росії туди неможливо, бо йдуть бойові дії. Бойові дії тільки наростатимуть, особливо удари по тиловому забезпеченню. І, зрештою, останній аргумент: а що таке “русский мир”? Це знищений Маріуполь. Хто за це голосуватиме?

Росія може організувати референдум лише про одне — про перетворення Російської Федерації на конфедерацію та організацію суверенітетів етнічних республік, яких вони насильно утримують у складі РФ. Ось це буде справді територіальний правильний референдум згідно з Конституцією РФ. Вони навіть у Криму не проводили жодного референдуму. Я хочу, щоби все це розуміли. Немає жодного юридично обґрунтованого документа, який дозволяє їм перебувати на території Криму.

— Верховна Рада України закликає Міжнародну групу з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) призупинити членство Російської Федерації та внести її до чорного списку групи. Як це вдарить по Росії, на Вашу думку?

— Це правильний крок. Я взагалі вважаю, що необхідно вимагати вигнання Росії з усіх міжнародних інститутів. Країна зайшла на суверенну територію іншої держави, організувала тут масштабну війну, і водночас вона перебуває у Раді безпеки ООН та МАГАТЕ.

Росія веде терористичну війну в Україні. Так от, вони заходять до всіх цих інституцій і використовують їх для захисту своїх терористичних намірів.

FATF це організація, яка дозволить суттєво зменшити ходіння тіньових російських грошей світом, за рахунок яких вони десь проводять скупку проросійського лобі, десь купують журналістів, десь — громадських діячів, десь — політиків, і паралельно на чорному ринку намагаються скуповувати зброю. Щобільше, ці гроші виводяться, щоби створити грошові подушки для ініціаторів війни в Україні. Ось це все потрібно зупинити. І мені здається, що як тільки Росію буде вигнано, це будуть зовсім інші організації.

Ми зможемо блокувати обхід санкцій РФ через треті країни. Тобто ізоляція РФ буде набагато вагомішою, що для України надзвичайно важливо з погляду вартості війни. Росія має сьогодні дуже багато ресурсів, які продовжує вкладати у війну.

— Михайле, одразу кілька військових аналітиків попереджають про удари окупантів у День незалежності України 24 серпня. Що ви можете сказати, до чого готуються у Кремлі?

— Росія хоче атакувати саме мирну інфраструктуру, особливо великі міста для того, щоб змусити суспільство панікувати, деморалізувати його і тиснути на уряд, щоб він погоджувався з будь-якими вимогами Росії. Відповідно, РФ ще має певний запас ресурсів, у тому числі крилатих ракет, якими вона може скористатися.

Тому слід дотримуватися протоколу безпеки: якщо ви чуєте сигнал тривоги — йти в укриття. Нам необхідно навчитися якийсь час ще жити у рамках цього протоколу безпеки. Це обов’язково.

З іншого боку, не треба, звісно, ​​людей постійно лякати. Люди повинні жити спокійно, але пам’ятати, що з нами воює Російська Федерація. Будь-якої миті вона може вдарити крилатими ракетами по будь-якому місту країни. Тому, як тільки починає працювати сирена, треба йти в укриття. Це дуже важливий аспект.

Нагадаємо, міністр оборони Естонії Ханно Певкур в інтерв’ю для марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів, що Балтика може стати внутрішнім морем НАТО, а в його країні обговорюють посилення ППО та необхідність систем HIMARS.

У Торецьку на Донеччині від обстрілів РФ постраждала сім’я, в тому числі дитина — Кириленко

Навіть напередодні “референдуму” росіяни не виплачують сєверодончанам пенсії — Гайдай

Читайте також: Росія готується мститися за Крим: інтерв’ю з генералом Миколою Маломужем

Прямий ефір