Чого добиваються Макрон, Шольц та Ердоган, телефонуючи Путіну — думки експертів

Фото: Sputnik

Телефонна дипломатія світових лідерів Франції та Німеччини зазнала жорсткої критики з боку європейських союзників. В Естонії заявили, що Еммануель Макрон та Олаф Шольц таким чином прокладають дорогу до нового насильства з боку Росії. Також анонсував окремі переговори з Путіним та президентом України Володимиром Зеленським президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, інформує UA.

“Позвони мне, позвони” — так глава Міністерства закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс за допомогою відомого уривку вірша Роберта Рождественського пожартував щодо політиків Макрона і Шольца, які телефонують Путіну, натякнувши, що вони просто “забули гордість”. Така телефонна дипломатія навіть стала приводом для мемів.

В останній півторагодинній телефонній розмові Макрон і Шольц переконували Путіна припинити вогонь, вивести війська з України та сісти за стіл переговорів із президентом Зеленським. Експерти пояснюють, що колективна західна дипломатія на російського президента не діє.

“Насправді, розмовляти краще, ніж не розмовляти. Тільки не треба показувати, що в нього хтось щось просить. З Путіним треба розмовляти жорстко, послідовно, з позиції сили”, — заявив в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Вважаючи, що дипломатія краща за війну, Макрон і Шольц продовжують спроби переговорів. У їхньому розумінні: спочатку треба припинити вогонь, а потім про все домовитися.

“Я не виключаю, що і в Німеччині, і у Франції вважають, що так краще самій Україні. Що сама Україна не знає, наскільки добре їй буде, якщо просто припинити чинити опір російським військам, визнати чинну лінію поділу і далі вести переговори”, — вважає завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак.

Але за телефонною дипломатією стоїть повне нерозуміння політики Росії, пояснюють експерти. Адже поки Макрон намагається домовитися з Путіним, його громадяни теж гинуть на війні в Україні. 30 травня в Лисичанську під час артобстрілу російськими військами евакуаційного автомобіля загинув французький журналіст Фредерік Леклерк.

“Росії зараз потрібен повний перепочинок для того, щоб перегрупуватися і продовжити захоплення України частинами далі. Для цього Росії треба, скажімо, кілька років. І ось оскільки в Німеччині та Франції цього не відчувають, не відчувають українського болю, вони готові це розглядати”, — пояснює Олексій Іжак.

Російський опозиціонер Гаррі Каспаров стверджує, що, крім того, президент Франції та канцлер Німеччини бояться нового порядку в Європі після війни, де вони стануть менш значущими.

“Вони бояться нового порядку, в якому стане очевидною вторинна роль Франції й до німців буде багато питань за їхні роки економічної взаємовигідної співпраці з Путіним. А Україна стане найважливішою частиною цієї нової світової системи, тому що завжди війна призводить до перерозподілу”, — висловив свою думку Гаррі Каспаров.

Роль посередника між Зеленським і Путіним зайняв президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, який, на думку експертів, досяг найкращих результатів за весь час воєнних дій.

“Все-таки в Стамбулі відбулися переговори найвищого рівня, і навіть була якась перспектива якогось врегулювання, дипломатичного рішення”, — сказав Олексій Іжак.

Раніше Ердоган також анонсував окремі переговори з Путіним та Зеленським. Турецький президент заявив, що продовжить докладати зусиль для дипломатичного завершення війни в Україні. Обережна політика та ведення переговорів Туреччини говорить про те, що вона має широке коло інтересів, пов’язаних не лише з Україною.

“Питання українсько-російської війни — це один з аспектів цієї широкої політики. Вона рухається з якоюсь своєю метою, що стосується тюркського світу в Центральній Азії. Рухається до якихось результатів у союзі з Азербайджаном. Вона рухається навіть з метою видобування газу в Чорному та Середземному морях”, — каже Олексій Іжак.

Поки що мови про прямі переговори між Москвою та Києвом немає. Зеленський зазначив, що Путін змушений сісти за стіл переговорів, коли Україна відкине Росію на позиції 23 лютого. Про це він повідомив у інтерв’ю нідерландському виданню.

“Питання не в тому, що я хочу з ним домовлятися, питання в тому, що там нема з ким домовлятися. Він вибудував таку державу, в якій ніхто нічого не вирішує. І тому не важливо, що каже їхній міністр закордонних справ, не важливо, що він відправляє до нас якусь переговорну групу, яка зустрічається з нашою в Туреччині. Усі ці люди — вони ніхто, на жаль”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Вже три місяці як Путін оголосив “спецоперацію”, яку Кремль планував завершити швидким взяттям Києва. Це обернулося затяжною та позиційною війною. Спочатку Росія заявляла про повну денацифікацію та демілітаризацію України, але після поразки у першій фазі війни риторика Москви змінилася. І колишні слова були забуті пропагандою. Зараз Росія говорить про допомогу Донбасу та врегулювання ситуації за допомогою переговорів. Більшість експертів вважають, що зупинити війну можна буде лише на полі бою.

Нагадаємо, політолог Олег Саакян в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA перелічив три причини, через які президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц продовжують в цілому безуспішні спроби достукатися до Путіна.

Читайте також:

У ЄС затвердили ембарго на нафту з РФ. Які будуть винятки

Європейська енергетика без російських пут — вжиті кроки та прогнози експертів

Прямий ефір