“Чіткий сигнал, що Україна вистоїть”: підсумки саміту лідерів ЄС (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ap.org

На саміті ЄС у Брюсселі всі 27 країн-членів досягли угоди і виділять Києву додатковий пакет фінансової допомоги. Україна отримає 50 млрд євро підтримки на наступні чотири роки. Як вдалося подолати опір Угорщини та узгодити дуже важливе для України рішення — у матеріалі спеціального кореспондента телеканалу FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.

Щоб досягти консенсусу щодо затвердження пакету допомоги та зломити опір прем’єра Угорщини Віктора Орбана знадобилося трохи більше двох годин. Перед початком зустрічі європейські лідери демонстрували бойовий настрій та оптимізм. Загроза з боку Росії змусила їх мобілізуватися і об’єднатися в питанні підтримки України.

“100 років тому ворогом для них був міжнародний капіталізм. Сьогодні йдеться про демократичну систему загалом, про права людини та верховенство закону, і росіяни націлені не на Україну. Насправді Україна — це всього лише перша лінія оборони. Тому дуже важливо зберегти цю першу лінію оборони сильною”, — сказав президент Литви Гітанас Наусєда.

За, на перший погляд, легкістю цього рішення стояла копітка робота ключових європейських лідерів, кожен з яких зробив свій внесок у позитивне рішення.

Крім того, перед засіданням з угорським лідером зустрілися президент Європейської Ради Шарль Мішель, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, а також лідери Франції, Німеччини та Італії.

Особливу роль відігравала прем’єрка Італії Джорджа Мелоні, яка, як і Орбан, належить до правого політичного сектору. Але позиція Угорщини втомила всіх: і правих, і лівих.

“Немає так званої “проблеми втоми” від України. У нас зараз є втома від Орбана. Тут, у Брюсселі, нам належить вирішити дуже багато проблем. Нам потрібно зміцнювати нашу єдність навколо України і дати відсіч Росії та її агресивній політиці. Я не можу зрозуміти цього, не можу це прийняти — дуже дивну і дуже егоїстичну гру Віктора Орбана. І тут немає місця компромісу щодо наших принципів, таких як верховенство права. І, звичайно ж, у питанні України немає місця компромісу. Саме тому те, що ми можемо запропонувати Віктору Орбану, — це завжди ставитися до нього справедливо відповідно до наших правил і процедур, нічого більше”, — сказав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Європейський Союз досі тримає замороженими 20 млрд євро фінансування для Угорщини через проблему з верховенством права в цій країні та дотримання прав меншин. Під час зустрічі Орбану дали зрозуміти, що, в разі подальшого блокування допомоги Україні, він ризикує зіткнутися з набагато сильнішим не лише політичним тиском.

“Насправді Угорщині потрібна Європа. Отже, я маю на увазі, що він, Віктор Орбан, повинен також вивчити, що це означає для Угорщини, перебуваючи в Європі”, — підкреслила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.

У підсумковому рішенні початкові пропозиції Орбана про щорічний перегляд допомоги до уваги не взяли.

“У нас є єдність. Усі 27 лідерів домовилися про додатковий пакет підтримки України в розмірі 50 млрд євро в рамках бюджету ЄС. Це забезпечує стійке, довгострокове та передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство і відповідальність у підтримці України. Ми знаємо, що поставлено на карту”, — заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель.

Рішення лідерів ЄС привітав президент України Володимир Зеленський.

“Це чіткий сигнал, що Україна вистоїть, і що Європа вистоїть. Також дуже важливо, що це рішення було ухвалено одноголосно всіма 27 країнами-членами ЄС. Це ще одна чітка ознака міцної єдності та підтримки України. Сьогодні Європа посилає сигнал через Атлантику і по всьому світу, що міжнародний світовий порядок, заснований на правилах, витримає всі виклики. Європа задає тон у глобальних процесах своєю єдністю”, — сказав Зеленський.

Минулого року Україна отримала від ЄС 18 млрд євро макрофінансової допомоги. Вона була ключовою для підтримки нормальної роботи державних інститутів. Очікується, що нові транші почнуть надходити в Україну вже в березні. Вони переводитимуться щокварталу на умовах реалізації плану реформ.

“Ми всі знаємо, що Україна бореться за нас, тому ми підтримаємо її необхідним фінансуванням і надамо таку необхідну передбачуваність, на яку вони заслуговують. Ці 50 млрд євро на чотири роки також посилають Путіну дуже сильний сигнал напередодні другої річниці його жорстокого вторгнення”, — акцентувала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Ще одна гарна новина для України — рішення збільшити стелю фінансування для Європейського фонду миру. На скільки її збільшувати, визначать до березня, але раніше висувалися ідеї про виділення 20 млрд євро для закупівлі військової амуніції на наступні чотири роки.

“Ми вирішили доручити нашим міністрам фіналізувати роботи. Ми розуміємо, як це важливо постачати. І ці дебати були надзвичайно корисні, щоб було зрозуміло, що ми сповнені рішучості докласти більше зусиль і переконатися, що Україна отримає військову техніку, якої вона потребує, щоб захистити своє майбутнє”, — сказав президент Євроради.

Підсумки зустрічі європейських лідерів показують, що Європейський Союз єдиний у підтримці України, і європейські лідери не піддаються на політичний шантаж.

Читайте також: Виділення 50 млрд для України: як у ЄС обійшли вимоги Орбана — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, лідери країн Європейського Союзу погодили виділення Україні 50 млрд євро.

Читайте також: Голосуванням за 50 млрд євро для України ЄС дав два сигнали — Москві та Вашингтону, — дипломат

Прямий ефір